Egipt wybiera prezydenta

AFP

Dziś początek wyborów prezydenckich w Egipcie. Wynik głosowania jest łatwy do przewidzenia, bo zdecydowanym faworytem jest obecny prezydent Abdel Fatah al-Sisi, który ubiega się o drugą kadencję

Lokale wyborcze zostaną otwarte o 8.30 polskiego czasu, a głosowanie potrwa trzy dni. W Egipcie powszechnie spodziewane jest zdecydowane zwycięstwo prezydenta Sisiego. Jego jedynym kontrkandydatem jest Musa Mustafa Musa, polityk, który jest zresztą uważany za zwolennika prezydenta. Liczący się kandydaci wycofali się jeszcze w styczniu. Były premier Egiptu Ahmed Szafik nie przeszedł weryfikacji komisji wyborczej, z kolei prawnik i obrońca praw człowieka Khaled Ali wycofał swoją kandydaturę po tym, jak inny kandydat został aresztowany. On sam także nieco później trafił przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

Obecny prezydent i faworyt wyborów Abdel Fatah al-Sisi rządzi Egiptem od pięciu lat. To właśnie on dowodził przewrotem, który latem 2013 roku obalił rządy Bractwa Muzułmańskiego i w efekcie przywrócił do władzy egipską armię. Jako główny dowódca armii wkrótce potem odszedł z wojska i jako cywilny polityk wygrał wybory w 2014 roku.

Zwolennicy prezydenta Sisiego argumentują, że po objęciu władzy przywrócił bezpieczeństwo w kraju po wcześniejszych zamieszkach i protestach, jakie przetaczały się przez Egipt i niosły za sobą śmierć dziesiątek, a czasem setek osób. Przeciwnicy prezydenta argumentują z kolei, że za jego przyczyną w Egipcie zniknęła wolność wypowiedzi i wolność mediów, a władze zdławiły jakąkolwiek liczącą się opozycję i wtrąciły aktywistów do więzień.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ODPOCZYNEK W MIEŚCIE – ATENY I SALONIKI

Ateny Atrakcyjna, nowoczesna metropolia i jednocześnie historyczna stolica z fascynującą przeszłością. Unikalne zabytki miasta ...

Unia nie odpuszcza gdyńskiemu lotnisku

Odwołanie Komisji Europejskiej od wyroku w sprawie lotniska w Gdyni wpłynęło do unijnego Trybunału ...

Norwegian kończy latanie przez Atlantyk

Norweski przewoźnik ogłosił, że z powodu kłopotów spowodowanych uziemieniem boeingów 737 MAX kończy z ...

Rzecznik MŚP: Bon turystyczny dla wszystkich płacących podatki

Bonem turystycznym należałoby objąć wszystkich Polaków płacących podatki – uważa Rzecznik Małych i Średnich ...

Traveldata: Biura podróży nie panikują

Ceny wakacji w biurach podróży, mimo kryzysu i wstrzymywania się przez turystów z zakupami, ...

Jedziesz do Chin? Pokaż palce

Czytniki do pobierania odcisków palców od pasażerów samolotów są na razie jedynie w Shenzhen, ...