Egipt wybiera prezydenta

AFP

Dziś początek wyborów prezydenckich w Egipcie. Wynik głosowania jest łatwy do przewidzenia, bo zdecydowanym faworytem jest obecny prezydent Abdel Fatah al-Sisi, który ubiega się o drugą kadencję

Lokale wyborcze zostaną otwarte o 8.30 polskiego czasu, a głosowanie potrwa trzy dni. W Egipcie powszechnie spodziewane jest zdecydowane zwycięstwo prezydenta Sisiego. Jego jedynym kontrkandydatem jest Musa Mustafa Musa, polityk, który jest zresztą uważany za zwolennika prezydenta. Liczący się kandydaci wycofali się jeszcze w styczniu. Były premier Egiptu Ahmed Szafik nie przeszedł weryfikacji komisji wyborczej, z kolei prawnik i obrońca praw człowieka Khaled Ali wycofał swoją kandydaturę po tym, jak inny kandydat został aresztowany. On sam także nieco później trafił przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

Obecny prezydent i faworyt wyborów Abdel Fatah al-Sisi rządzi Egiptem od pięciu lat. To właśnie on dowodził przewrotem, który latem 2013 roku obalił rządy Bractwa Muzułmańskiego i w efekcie przywrócił do władzy egipską armię. Jako główny dowódca armii wkrótce potem odszedł z wojska i jako cywilny polityk wygrał wybory w 2014 roku.

Zwolennicy prezydenta Sisiego argumentują, że po objęciu władzy przywrócił bezpieczeństwo w kraju po wcześniejszych zamieszkach i protestach, jakie przetaczały się przez Egipt i niosły za sobą śmierć dziesiątek, a czasem setek osób. Przeciwnicy prezydenta argumentują z kolei, że za jego przyczyną w Egipcie zniknęła wolność wypowiedzi i wolność mediów, a władze zdławiły jakąkolwiek liczącą się opozycję i wtrąciły aktywistów do więzień.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

POT: Polonio, odkryj Polskę

W przyszłym roku planujemy pierwszą akcję promującą Polskę w języku angielskim skierowaną przede wszystkim ...

Facebook wprowadza zmiany w reklamie lotów

Nowe rozwiązanie Facebooka pozwoli liniom lotniczym dotrzeć do ludzi, którzy dopiero myślą o podróży. ...

W marcu Egipcjanie wybiorą prezydenta

26-28 marca to data, kiedy mają się w Egipcie odbyć wybory prezydenckie. Datę ogłosił ...

Orbis sprostał oczekiwaniom

Wyniki kwartalne hotelarskiej grupy okazały się zbieżne z oczekiwaniami rynku EBITDA grupy w pierwszym ...

Biuro podróży testuje pięciogodzinny dzień pracy

Pięć godzin pracy zamiast ośmiu to pomysł niemieckiego touroperatora Runa Reisen. Pierwsze próby pokazały, ...

Szwajcaria – ośmiu zaginionych po osunięciu ziemi

Osiem osób, w tym Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy, zaginęło wskutek osunięcia się ziemi i ...