Egipt wybiera prezydenta

AFP

Dziś początek wyborów prezydenckich w Egipcie. Wynik głosowania jest łatwy do przewidzenia, bo zdecydowanym faworytem jest obecny prezydent Abdel Fatah al-Sisi, który ubiega się o drugą kadencję

Lokale wyborcze zostaną otwarte o 8.30 polskiego czasu, a głosowanie potrwa trzy dni. W Egipcie powszechnie spodziewane jest zdecydowane zwycięstwo prezydenta Sisiego. Jego jedynym kontrkandydatem jest Musa Mustafa Musa, polityk, który jest zresztą uważany za zwolennika prezydenta. Liczący się kandydaci wycofali się jeszcze w styczniu. Były premier Egiptu Ahmed Szafik nie przeszedł weryfikacji komisji wyborczej, z kolei prawnik i obrońca praw człowieka Khaled Ali wycofał swoją kandydaturę po tym, jak inny kandydat został aresztowany. On sam także nieco później trafił przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

Obecny prezydent i faworyt wyborów Abdel Fatah al-Sisi rządzi Egiptem od pięciu lat. To właśnie on dowodził przewrotem, który latem 2013 roku obalił rządy Bractwa Muzułmańskiego i w efekcie przywrócił do władzy egipską armię. Jako główny dowódca armii wkrótce potem odszedł z wojska i jako cywilny polityk wygrał wybory w 2014 roku.

Zwolennicy prezydenta Sisiego argumentują, że po objęciu władzy przywrócił bezpieczeństwo w kraju po wcześniejszych zamieszkach i protestach, jakie przetaczały się przez Egipt i niosły za sobą śmierć dziesiątek, a czasem setek osób. Przeciwnicy prezydenta argumentują z kolei, że za jego przyczyną w Egipcie zniknęła wolność wypowiedzi i wolność mediów, a władze zdławiły jakąkolwiek liczącą się opozycję i wtrąciły aktywistów do więzień.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecka turystyka sprawdza polityków

– Jaką wagę przykłada wasza partia do branży turystycznej i jak chcecie zapewnić, by ...

Wielka Brytania tnie VAT, żeby pomóc turystyce

Z 20 do 5 procent spadnie stawka VAT-u na usługi hotelowe, gastronomiczne i atrakcje ...

PKL: Góry latem coraz atrakcyjniejsze

Więcej hoteli, lepsze restauracje, rozwinięta infrastruktura do rodzinnego wypoczynku – Polacy z coraz większym ...

Grecja dopłaci TUI do promocji

1,8 miliona euro dostanie Grupa TUI od Greckiej Organizacji Turystycznej na promowanie tego kierunku. ...

Industriada szuka partnerów na święto

Ósma Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbędzie się 10 czerwca. Teraz ...

Emilewicz ma propozycje, ratujące branżę turystyczną

Gwarancje rządowe na zwroty dla klientów biur podróży, gwarancje dla zabezpieczeń touroperatorów, pomoc w ...