Irlandia przedłuża lockdown. „Zostań w domu, nie podróżuj”

Fot. Pixabay

Obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających, kary dla wracających do kraju bez negatywnego wyniku testu PCR i kontrole policji na lotniskach, by zapobiec podróżom innym niż konieczne – to działania, które w walce z pandemią podejmuje rząd Irlandii.

– Komunikat na najbliższe sześć tygodni jest bardzo prosty: zostań w domu, nie podróżuj, nie przekraczaj promienia 5 kilometrów, o ile nie jest to absolutnie konieczne – mówił premier Irlandii Micheál Martin na konferencji prasowej, ogłaszając kolejne obostrzenia. Tamtejszy rząd przedłużył piąty poziom lockdownu do 5 marca. W ten sposób chce zabezpieczyć kraj przed pojawiającymi się nowymi mutacjami koronawirusa.

Martin zapowiedział, że na lotniskach i w portach morskich pojawią się dodatkowe patrole policji, które mają kontrolować podróżnych. Osoby, które złamią zasadę 5 kilometrów, będą karane – mandat wzrośnie z obecnych 100 euro do prawdopodobnie 500 euro, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – podaje telewizja publiczna RTE.

CZYTAJ TEŻ: Więcej lockdownów w Europie. Nowe na liście: Katalonia, Anglia, Szkocja

Premier poinformował, że podróże krótkoterminowe z RPA i Ameryki Południowej, dla których nie ma obowiązku wizowego, zostają zawieszone do co najmniej 5 marca. Osoby, które nie będą miały przy przyjeździe negatywnego wyniku testu PCR, nie tylko zostaną skierowane na obowiązkową kwarantannę w specjalnym hotelu, ale też zostaną ukarane grzywną w wysokości 2,5 tysiąca euro lub sześciu miesięcy więzienia. Także podróżni z Brazylii i RPA będą musieli odbyć kwarantannę w obiekcie do tego przeznaczonym, pozostali mogą to zrobić w domu.

Wicepremier Leo Varadkar dodaje, że wszystkie osoby skierowane na izolację w hotelach, będą płacić za swój pobyt, przyznaje jednak, że zanim część nowych regulacji wejdzie w życie, może upłynąć kilka tygodni. Trzeba wprowadzić odpowiednie rozwiązania prawne, by móc zatrzymać w hotelach obywateli Irlandii i Unii Europejskiej, którzy nie mają negatywnego wyniku testu na covid-19.

Nowe zasady mają obowiązywać przylatujących do Irlandii, podróżujących drogą morską i lądową przez Irlandię Północną.

Premier przyznaje, że przyjazdy do Irlandii całkowicie się załamały, a z bieżących danych wynika, że większość podróżnych to Irlandczycy. Część wyjechała na święta Bożego Narodzenia i teraz wraca do domów.

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania zaostrza warunki wjazdu

Lider Partii Zielonych Eamon Ryan podkreśla, że decyzje dotyczące podróży zagranicznych powinny być podejmowane we współpracy z kolegami z Irlandii Północnej, rządem Wielkiej Brytanii, Unią Europejską i innymi interesariuszami. Zapowiada też, że rząd zmodyfikuje regulacje dotyczące lokalizacji pasażerów tak, by wszyscy, którzy przyjadą do kraju, także przez Irlandię Północną, musieli podawać miejsce pobytu wraz z adresem.

W Irlandii z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 2977 osób. Jak mówi zastępca naczelnego lekarza Ronan Glynn, w styczniu zgonów z powodu covidu-19 było już czterokrotnie więcej niż w całym grudniu 2020 roku (688 wobec 175 w grudniu i 164 w listopadzie).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Słowacja – stan wyjątkowy do końca roku

Do 29 grudnia przedłużył stan wyjątkowy w kraju rząd Słowacji. To oznacza, że nadal ...

DEBATA REDAKCYJNA. Polscy touroperatorzy: Ktoś powinien zbadać, czy TUI gra uczciwie. Część I

Oczekujemy, że instytucje odpowiedzialne za działanie rynku, w tym szczególnie turystycznego, zbadają, czy biuro ...

Sopocki Radisson Blu w kolorach piasku i wody

Nowo otwarty trójmiejski Radisson Blu stoi na Sopockich Błoniach, 250 metrów od plaży. Radisson ...

Portugalia, Szwecja i Kanada najlepsze dla turystów z grupy LGBT

Portugalia, Szwecja i Kanada zajęły pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu krajów najbardziej przyjaznych dla ...

Francuzi i Brytyjczycy podbili statystyki Grecji

21,8 miliona przyjazdów turystycznych naliczył od stycznia do sierpnia Grecki Bank Centralny. Goście nie ...

Praga miała rekordowe 7 milionów gości

W roku 2016 do stolicy Czech przybyło 7,07 miliona turystów, o 460 tysięcy (6,6 ...