Reklama
Rozwiń

Polskie morze kusi młodych

Połowa ankietowanych przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa chce wyjechać w tym roku nad morze, z czego dwóch na trzech – nad polskie

Publikacja: 12.06.2017 12:07

Polskie morze kusi młodych

Foto: AFP

Towarzystwo Ubezpieczeń Europa przyjrzało się decyzjom Polaków dotyczącym wakacji. Jak wynika z badania „Morze czy góry?”, przeprowadzonego przez IMAS International, 88 procent ankietowanych planuje w tym roku pojechać na co najmniej czterodniowe wakacje. Połowa z nich chce jechać nad morze, natomiast na wyjazd w góry i nad jeziora decyduje się jedna trzecia respondentów. Morze zdecydowanie częściej wybierają młodzi ludzie, w wieku od 15 do 29 lat.

Dwie trzecie badanych zamierza spędzić wakacje w Polsce. Wyłącznie za granicę wybiera się 8 procent pytanych. 27 procent ankietowanych część letniego wypoczynku chce spędzić w kraju, a część za granicą. Prawie 80 procent przepytanych Polaków preferuje wyjazdy organizowane samodzielne. Wycieczki pakietowane przez biura podróży wybiera 6 procent uczestników badania.

Z analizy wynika, że najważniejsze dla Polaków na wakacjach jest oderwanie się od obowiązków i codzienności (77 procent wskazań), odzyskanie energii i zrelaksowanie się (76 procent) i spędzenie czasu z rodziną (56 procent). Doświadczenie czegoś nowego i ekscytującego jest ważne dla jednej trzeciej badanych. Dla starszych osób istotną motywacją jest poprawienie swojego stanu zdrowia, dla młodszych (zwłaszcza mężczyzn) – spędzenie czasu z przyjaciółmi.

Z badania wynika, że Polakom wyjeżdżającym na letni wypoczynek najbardziej zależy na dobrej i pewnej pogodzie (31 procent), atrakcjach turystycznych w pobliżu (29 procent) i komforcie zakwaterowania (25 procent).

Wybierając miejsce wyjazdu, badani – zwłaszcza młodsi – kierują się głównie ceną (64 procent). Ponad połowa respondentów opiera się głównie na własnym doświadczeniu z poprzednich wyjazdów, a 49 procent zwraca uwagę na jakość oferty. 40 procent polega na rekomendacjach swoich znajomych. Na ich sugestie szczególnie podatni są młodsi Polacy.

Jeśli chodzi o ubezpieczanie się podczas wakacji, to ponad 60 procent respondentów uważa, że warto kupić polisę. Najwięcej badanych (42 procent) chce się ubezpieczać „na wszelki wypadek”. Wśród osób, które zadeklarowały, że nie warto kupować polisy, co czwarta twierdzi, że nigdy jej nie kupuje, bo zwyczajnie nie potrzebuje ubezpieczenia. Dla 22 procent wystarczająca jest obecnie posiadana ochrona, a 15 procent nie chce poświęcać pieniędzy na „zbędny wydatek”. Kolejne 15 procent bazuje na swoim doświadczeniu i twierdzi, że ubezpieczenie nigdy się nie przydało. Osoby, które nie planują kupować dodatkowej polisy, jako powód podają też fakt, że są już ubezpieczone w NFZ. 30 procent respondentów uważa, że ubezpieczenie jest drogie.

Na dodatkową polisę najczęściej decydują się wyjeżdżający na zagraniczny wypoczynek (28 procent). 17 procent ankietowanych (spośród grona kupującego ubezpieczenie) zabezpiecza się w ten sposób na dłuższy wyjazd, a kolejne 13 procent podkreśla, że ubezpiecza się przed każdą podróżą. Dla 8 procent ubezpieczenie jest ważne podczas wakacji z dziećmi i w trakcie wyprawy w góry. 61 procent kupujących polisy opiera swój wybór o cenę tego świadczenia. Dla 59 procent istotna jest jakość oferty. Na zakres ubezpieczenia najczęściej zwracają uwagę ankietowani pomiędzy 30 a 44 rokiem życia. 47 procent badanych zwraca też uwagę na renomę ubezpieczyciela.

Badanie „Morze czy góry?” zostało zrealizowane w maju 2017 roku na zlecenie TU Europa przez IMAS International z wykorzystaniem ankiety internetowej CAWI na próbie 502 polskich internautów w wieku od 15 do 64 lat. Próbę rozszerzono o tzw. boost, składający się z 319 osób zamierzających wyjechać w góry i 305 osób zamierzających wyjechać nad morze.

Przykładowe koszty leczenia za granicą – dane TU Europa:

Teneryfa – turystka upadła z wysokości na ulicy, złamała rękę w 3 miejscach, nadgarstek w 2 miejscach oraz bark. Konieczna była operacja. Na miejscu nie było odpowiedniej placówki, więc pacjentkę przewieziono karetką do innego szpitala. Koszty leczenia, transportu medycznego i transportu do kraju wyniosły łącznie 92 tysiące złotych.

Peru – turysta doznał zawału serca z uniesieniem odcinka ST. Zastosowano skomplikowane leczenie, a pacjenta skierowano dodatkowo na hemodynamikę do stolicy kraju – Limy. Koszty leczenia, hospitalizacji, transportu medycznego (lotniczego) w Peru i transportu do kraju wyniosły 361 tysięcy złotych.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Zanim Wyjedziesz
W Roku Jubileuszowym wszystkie drogi prowadzą do Rzymu... rozkopane drogi
Zanim Wyjedziesz
Hiszpania prześwietla turystów. Ale nie klientów biur podróży
Zanim Wyjedziesz
Katedra Notre-Dame w Paryżu już otwarta. Wejście limitowane
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Zanim Wyjedziesz
Nowa kolejka i nowe trasy w ośrodku narciarskim Bachledka na Słowacji
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku