Niektórzy cudzoziemcy zwiedzający bazylikę świętego Piotra uparcie szukają tam „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci, bo nie wiedzą, że ten słynny fresk znajduje się w Mediolanie.
Gazeta podkreśla, że według autorów rankingu najdziwniejszych pytań pierwszeństwo należy do turysty z Australii, który chciał dowiedzieć się, gdzie w Wiecznym Mieście można zobaczyć starożytnych Rzymian i czy tak, jak Aborygeni zostali oni umieszczeni w rezerwatach.
„Czy Michał Anioł uczestniczył w Sądzie Ostatecznym, skoro tak dobrze go namalował?” – zapytał inny turysta, widząc słynny fresk.
Jedna z przewodniczek powiedziała dziennikowi, że turyści przyjeżdżający do Włoch często wykazują się niekiedy ogromną ignorancją. – Kiedyś zaprowadziłam grupę uczestników rejsu statkiem wycieczkowym do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie usłyszałam pytanie: czemu tu jesteśmy? – podkreśla rzymska przewodniczka. Jej zdaniem przeciętny Amerykanin nie wie, gdzie jest, a Australijczycy nie zdają sobie sprawy z tego, że historia może sięgać trzech tysięcy lat. – Czasem odbiera nam mowę ze zdumienia – wyznaje.
Przewodnicy dowiadują się także, że niektórzy w osobliwy sposób przygotowują się do przyjazdu do Rzymu. Grupie uczniów przed wycieczką nauczyciel poradził przeczytać sensacyjne powieści Dana Browna.