Rynek Galicyjski popularny jak nigdy dotąd

Prawie 150 tysięcy ludzi odwiedziło w tym roku Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Atrakcją zainteresowani są przede wszystkim turyści indywidualni

Publikacja: 09.10.2017 10:45

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Foto: Wikipedia

PAP

– We wrześniu odwiedziło nas o kilka tysięcy turystów więcej niż przed rokiem – podaje dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego Jerzy Ginalski. Zwraca uwagę, 62 procent gości to turyści indywidualni.

Jedną z atrakcji Rynku Galicyjskiego jest trwająca od kilku lat rekonstrukcja XVIII-wiecznej synagogi z Połańca. Budowla powstaje w pobliżu odtworzonych już kościoła katolickiego i cerkwi greckokatolickiej. – Turystów interesują zapomniane już metody budowlane. A trzeba podkreślić, że wszystkie prace przy jej rekonstrukcji wykonywane są tradycyjnymi, już niespotykanymi metodami – mówi Ginalski.

Sporym zainteresowaniem cieszy się też pracownia lutnicza Stanisława Wyżykowskiego z Haczowa, jednego z nielicznych w Polsce wytwórców m.in. lir korbowych. Do sanockiego skansenu została ona przeniesiona w maju tego roku. Można ją oglądać w domu woźnicy. Do skansenu trafiły warsztat stolarski, narzędzia oraz wytworzone przez Wyżykowskiego instrumenty muzyczne, a wśród nich liry korbowe.

Replika Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. m kw. placu, stoi 29 drewnianych budynków. Rynek stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski.

Odtworzone budynki pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Jest karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, warsztat kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Obiekty zostały wyposażone w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek – chałupa z Dąbrówki koło Sanoka – pochodzi z 1681 roku.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zanim Wyjedziesz
Jedziesz do Tajlandii? Zainstaluj policyjną aplikację
Zanim Wyjedziesz
Zakaz picia alkoholu i odpalania fajerwerków. Tak niektóre miasta witają Nowy Rok
Zanim Wyjedziesz
Najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze kraje świata. W Polsce „zwiększone ryzyko”
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Zanim Wyjedziesz
W Roku Jubileuszowym wszystkie drogi prowadzą do Rzymu... rozkopane drogi
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay