Ferie zimowe w jednym terminie dla całego kraju i nałożenie na właścicieli obiektów noclegowych zakazu wynajmu kwater sprawiło, że Polacy z większą determinacją zaczęli szukać noclegów na wakacje – pisze w informacji prasowej serwis rezerwacyjny Nocowanie.pl.

– Powtarza się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy zamknięci w domach turyści planowali podróże po lockdownie. Brak możliwości wypoczynku zimą Polacy zechcą zrekompensować sobie latem, zwłaszcza podczas nadchodzących wakacji – mówi przedstawicielka portalu Kamila Miciuła, cytowana w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Wakacyjne noclegi tanieją, Polacy rezerwują. „Pobijemy rekord”

Mimo obowiązujących wciąż obostrzeń większość Polaków liczy, że wakacyjne wyjazdy zrealizują bez większych problemów. Już w styczniu ponad 90 procent zapytań wysyłanych do obiektów noclegowych nad morzem dotyczy wypoczynku w lecie.

Sporo turystów interesuje się też Zakopanem – pytania o wakacyjny pobyt w tym kurorcie stanowią 12 procent wszystkich zapytań wysyłanych do obiektów noclegowych tamże.

Tak jak rok temu Polacy szukają noclegów raczej nie w największych kurortach, a w miejscowościach w ich pobliżu. Najpopularniejsze kategorie obiektów noclegowych na wakacje to kwatery, pokoje, domki i apartamenty.

Turyści, którzy liczą na spokojniejszy wypoczynek, zwykle decydują się wyjazd we wrześniu. Wtedy kurorty pustoszeją, łatwiej też o wolny termin w atrakcyjnym obiekcie noclegowym. Wyjeżdżających na urlop poza szczytem sezonu interesują przede wszystkim góry, głównie Tatry i Bieszczady, ale też Karkonosze i Pieniny.

ZOBACZ TAKŻE: Apel: Hotele nie zakażają, wręcz mogą leczyć

Turyści planujący wakacje w lipcu i sierpniu wybierają albo morze, albo góry. Na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych wakacyjnych miejsc jest Władysławowo. Drugie miejsce zajmuje Zakopane, a trzecie Łeba. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Polańczyk, Krynica Morska, Szczawnica, Okuninka, Karwia, Solina i Jastarnia.

""

turystyka.rp.pl

Najwięcej osób planuje wczasy na przełomie wakacyjnych miesięcy. Najbardziej gorące terminy przypadają na okres między drugą połową lipca a pierwszą połową sierpnia. Wtedy może być najtrudniej o nocleg. Turyści nie rezerwują długich pobytów, najczęściej trwają one pięć dni.

Średnia cena noclegu na wakacje we Władysławowie to 48 złotych, a w Łebie 56 złotych. W Tatrach, Karkonoszach i Beskidach wynosi ona 55 złotych, a w Solinie w Bieszczadach niecałe 49 złotych.