W biurach podróży drastyczny zjazd cen

PZOT

Nawet o 24 procent spadły w ostatnim tygodniu ceny w biurach podróży. To wynik załamania się sprzedaży po dwóch długich weekendach majowych

Najnowszy raport Polskiego związku Organizatorów Turystyki, pokazujący wyniki sprzedaży w biurach podróży przez pryzmat popularnego systemu rezerwacyjnego MerlinX* pokazuje, że w ostatnim tygodniu sprzedaż mocno wyhamowała. Zanotowana między 28 maja a 3 czerwca dynamika wzrostu rok do roku rzędu 2,3 procent ogółem i 6,3 procent w wypadku wyjazdów samolotowych jest jedną z najniższych w tym roku. Wyjazdy „z dojazdem własnym” spadły w stosunku do stanu z poprzedniego roku o 34,8 procent, a autokarowe o 28,2 procent. Trudno się jednak dziwić, był to tydzień rozbity świętem Bożego Ciała, co spowodowało, że wiele osób potraktowało okres od czwartku do niedzieli, jak przedłużony weekend.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Osoby, które jednak wybrały się w tym czasie do biur podróży na zakupy najczęściej sięgały po wyjazdy do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Bułgarii, Egiptu, Włoch, Albanii, Tunezji, na Cypr i do Portugalii. Zwraca uwagę, że w pierwszej dziesiątce tym razem zabrakło miejsca dla Chorwacji. Poza tym zestaw popularnych krajów wakacyjnych pozostawał ten sam co zwykle w ostatnich miesiącach.

Wyjątkowe rzeczy działy się natomiast w kwestii cen podróży. Widać ogromną przecenę. Mówił o tym na wtorkowej konferencji poświęconej prezentacji wyników sondażu zrobionego na zlecenie Mondial Assistance prezes PZOT Krzysztof Piątek (zobacz: „Mondial: Szykują się rekordowe wakacje Polaków”). Piątek zwrócił uwagę, że ceny drastyczne spadły, bo biurom podróży groziło puszczanie samolotów z pustymi fotelami. Chciały więc odzyskać choć po kilkaset złotych. A i tak stały się mimowolnie „sponsorami swoich klientów”.

Taki „lej po bombie”, jak to obrazowo nazwał Piątek, jest wynikiem dwóch majowych weekendów, które niejako wyssały w dwóch terminach większość ruchu turystycznego, który pewnie w innej sytuacji rozłożyłby się na dłuższy okres. Na wyjazdy między końcem maja i początkiem wakacji szkolnych zabrakło już chętnych.

Piątek wymieniał przykłady: 429 złotych Grecja, 531 złotych Turcja, 750 złotych Chorwacja. – To ceny za tygodniowy wyjazd z przelotem samolotem i dobry hotel. Często z all inclusive. Czegoś takiego nie pamiętam – mówił. – Na wakacje ceny już są zwyczajne: 2000, 2500, 3000 złotych – dodawał.

Raport PZOT podaje tylko średnie ceny, jakie zapłacili klienci biur podróży za wyjazdy do poszczególnych miejsc wakacyjnych. Największa przecena dotknęła Warnę – jej cena z tygodnia na tydzień spadła o 24,2 procent, do 1580 złotych. Mocno przeceniony okazał się turecki Dalaman nad Morzem Egejskim, jego średnia cena spadła o 20,4 procent, do 1693 złotych. Greckie Saloniki traciły 18 procent poprzedniej ceny i kosztowały 1640 złotych. Inne duże przeceny to: Heraklion – 13,9 procent, do 2040 złotych, Burgas – 13,8 procent, do 1743 złotych, Majorka – o 11,7 procent, do 2297 złotych i Chania – o 11,2 procent do 2143 złotych.

W sumie na dwadzieścia najchętniej wybieranych kierunków aż siedem średnich cen – co jest zwykle niespotykane – znalazło się poniżej granicy 2000 złotych. Oprócz już wymienionych dotyczyły one jeszcze: Aten (1710 złotych), Korfu (1915 złotych) i Barcelony (1936 złotych).

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 22. tydzień roku, czyli okres od 28 maja do 3 czerwca 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pożary szaleją na południu Francji

Silne upały i wietrzna pogoda na Riwierze Francuskiej są przyczyną gwałtownego rozprzestrzeniania się pożarów ...

Rainbow sprzedał mniej, ale za więcej

Od rozpoczęcia sprzedaży wycieczek na sezon Lato 2019 do końca stycznia biuro podróży Rainbow ...

Greckie lotniska w niemieckich rękach

Niemiecka firma Fraport wydzierżawiła na 40 lat 14 greckich lotnisk. Zapłaci za to 1,2 ...

TUI: Najważniejsze indywidualne podejście do klienta

Większa dbałość o indywidualne zadowolenie każdego klienta TUI to cel działu TUI Destination Experiences ...

Betlej: Do Grecji najtaniej z Itaką, do Egiptu z TUI

Wakacje w Grecji najtaniej można było kupić w ostatnim tygodniu w biurze podróży Itaka. ...

Linie lotnicze odpowiadają za oparzenie kawą

Przewoźnik lotniczy ponosi odpowiedzialność za szkody spowodowane przewróceniem się kubka z gorącą kawą w ...