Brakuje wyjazdów dla niepełnosprawnych

Pixabay

Co drugi turysta niepełnosprawny uważa, że podróżowanie jest dla niego bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe, wynika z badania Oliver’s Travel

Oliver’s Travel to brytyjska platforma rezerwacji willi i domów wakacyjnych. Firma przeprowadziła badanie wśród tysiąca niepełnosprawnych, swoich klientów, by dowiedzieć się o ich opinie co do oferty turystycznej. 50 procent pytanych powiedziało, że ich dodatkowe potrzeby sprawiają, że podróżowanie jest dla nich bardzo trudne lub prawie niemożliwe. 40 procent twierdzi, że musi zapłacić za swój wyjazd więcej niż pozostali klienci. Jeden na trzech pytanych przyznaje, że nie czuje się dobrze wśród zwyczajnych podróżnych. A prawie jedna czwarta wskazuje, że przeszkodą w skorzystaniu z wyjazdu jest brak odpowiedniej oferty.

Czytaj też: „Turyści na wózkach też chcą zwiedzać świat”.

Na trudności osoby z niepełnosprawnościami najczęściej natrafiają na lotniskach, w samolotach i w innych środkach transportu. 50 procent dostrzega jednak, że w ostatnich pięciu latach sytuacja w dostępności turystyki trochę się zmieniła.

Ogólny wniosek z badania jest taki, że trudno znaleźć touroperatora, który byłby przygotowany do obsługiwania turystów niepełnosprawnych. Brakuje także przeszkolonych pracowników w obiektach noclegowych, którzy rozumieliby potrzeby tej grupy klientów. A to wszystko sprawia, że prawie jedna trzecia badanych woli wyjechać na wakacje z firmą, która ma ofertę specjalnie przygotowaną dla nich, niestety nie zawsze udaje się taką znaleźć.

W Polsce produkt skrojony na potrzeby osób, które nie mogą się samodzielnie poruszać, przygotowała Itaka. W ramach programu „Wakacje bez przeszkód” (czytaj „Z Itaką na wakacje bez przeszkód”) oferowane są hotele z infrastrukturą przystosowaną dla tej grupy podróżnych i wycieczki fakultatywne, na które turyści ci mogą się wybrać w czasie wakacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Travelplanet: 45 procent więcej sprzedanych wakacji

Sieć Travelplanet.pl sprzedała na pierwszą część wakacji (czerwiec i lipiec) o 45 procent więcej ...

Kopalnia srebra z turystycznym Oskarem

Polska Organizacja Turystyczna rozdała najlepszym produktom turystycznym certyfikaty, najważniejsze wyróżnienia w turystyce krajowej. Złoty ...

ERV: Ślubu nie będzie? Mamy na to polisę

Rozstanie z partnerem i rezygnację z wyjazdu części grupy włączyło do nowej polisy podróżnej ...

Najbezpieczniejszy kraj turystyczny na świecie? Austria

Pracownicy turystyki, którzy mają bezpośredni kontakt z gośćmi, co tydzień będą przechodzić testy na ...

Kraków Airport: Kwiecień lepszy niż przed rokiem

W kwietniu krakowskie lotnisko obsłużyło 674,7 tysiąca pasażerów – o 95 tysięcy (16 procent) ...

Duży popyt na Marsa Alam mobilizuje do inwestowania

O 300 procent w ciągu 8 lat wzrośnie liczba pokojów hotelowych w Marsa Alam ...