Brakuje wyjazdów dla niepełnosprawnych

Pixabay

Co drugi turysta niepełnosprawny uważa, że podróżowanie jest dla niego bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe, wynika z badania Oliver’s Travel

Oliver’s Travel to brytyjska platforma rezerwacji willi i domów wakacyjnych. Firma przeprowadziła badanie wśród tysiąca niepełnosprawnych, swoich klientów, by dowiedzieć się o ich opinie co do oferty turystycznej. 50 procent pytanych powiedziało, że ich dodatkowe potrzeby sprawiają, że podróżowanie jest dla nich bardzo trudne lub prawie niemożliwe. 40 procent twierdzi, że musi zapłacić za swój wyjazd więcej niż pozostali klienci. Jeden na trzech pytanych przyznaje, że nie czuje się dobrze wśród zwyczajnych podróżnych. A prawie jedna czwarta wskazuje, że przeszkodą w skorzystaniu z wyjazdu jest brak odpowiedniej oferty.

Czytaj też: „Turyści na wózkach też chcą zwiedzać świat”.

Na trudności osoby z niepełnosprawnościami najczęściej natrafiają na lotniskach, w samolotach i w innych środkach transportu. 50 procent dostrzega jednak, że w ostatnich pięciu latach sytuacja w dostępności turystyki trochę się zmieniła.

Ogólny wniosek z badania jest taki, że trudno znaleźć touroperatora, który byłby przygotowany do obsługiwania turystów niepełnosprawnych. Brakuje także przeszkolonych pracowników w obiektach noclegowych, którzy rozumieliby potrzeby tej grupy klientów. A to wszystko sprawia, że prawie jedna trzecia badanych woli wyjechać na wakacje z firmą, która ma ofertę specjalnie przygotowaną dla nich, niestety nie zawsze udaje się taką znaleźć.

W Polsce produkt skrojony na potrzeby osób, które nie mogą się samodzielnie poruszać, przygotowała Itaka. W ramach programu „Wakacje bez przeszkód” (czytaj „Z Itaką na wakacje bez przeszkód”) oferowane są hotele z infrastrukturą przystosowaną dla tej grupy podróżnych i wycieczki fakultatywne, na które turyści ci mogą się wybrać w czasie wakacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egipt: Lotnisko co 200 kilometrów

Na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego co 200 kilometrów będzie znajdować się lotnisko pasażerskie. Ma ...

Dubaj: Przyjedź i poznaj naszą historię

Bez względu na to, czy jesteś spragniony nowoczesnych atrakcji, czy chcesz zanurzyć się w ...

Airbnb nie zagraża hotelom?

Airbnb nie zagraża hotelom, choć jest jednym z największych turystycznych koncernów na świecie i ...

Luksus znad Adriatyku szukał partnerów nad Wisłą

Chorwackie hotele luksusowe, firmy czarterujące jachty i biura podróży szukały w Polsce branżowych partnerów ...

Qatar Airways: Zatrzymaj się w Dosze, my zapłacimy

Qatar Airways zachęcają podróżnych do zmiany krótkiego postoju w podróży w dłuższy pobyt w ...

Saloniki znalazły antyczny plac

W Salonikach, drugim co do wielkości mieście Grecji, odkryto starożytny marmurowy plac. Do jego ...