Samorząd turystyczny rozstrzygnie spór o roszczenie zamiast sądu

AFP

Brytyjskie zrzeszenie touroperatorów ABTA wdrożyło system polubownego rozwiązywania sporów między klientami a biurami podróży, dotyczących szkód na zdrowiu, jakich turyści doświadczyli w czasie podróży

Nowy system rozwiązywania sporów ma być prosty i efektywny. Dzięki niemu mają być załatwiane reklamacje dotyczące szkód na zdrowiu, do kwoty odszkodowania w wysokości 10 tysięcy funtów. Dzięki temu klienci unikną składania skarg w sądzie, co pociąga koszty i długie oczekiwanie. Jak wskazuje ABTA, nie będą już też korzystać z usług firm oferujących pośrednictwo w uzyskiwaniu odszkodowań, które za swoje usługi pobierają wysokie prowizje, co kończy się pomniejszeniem wypłaty. ABTA sprawy obiecuje załatwiać szybko, nie dłużej niż w 8 tygodni.

Od 2013 roku w Wielkiej Brytanii zanotowano znaczący wzrost liczby reklamacji, w których klienci skarżą się na zatrucia pokarmowe. Jednocześnie dane z hoteli pokazują, że odsetek rzeczywistych zachorowań pozostaje od wielu lat ten sam. Reklamacje turystów z powodu kłopotów ze zdrowiem dotyczą już 90 procent skarg, które docierają do ABTA. Dla porównania w 2013 roku było to około 60 procent. Z powodu luki prawnej pojawiła się na rynku grupa firm zachęcająca klientów biur podróży do składania za ich pośrednictwem reklamacji odnośnie problemów gastrycznych.

Z pośrednictwa ABTA mogą korzystać klienci, którzy dokonali rezerwacji w firmie będącej członkiem ABTA, i którzy nie mogą dojść z jej przedstawicielami do porozumienia w kwestii odszkodowania. – ABTA pomaga rozwiązywać spory od ponad 40 lat, cieszymy się, że możemy poszerzyć zakres tych usług o szkody na zdrowiu. Nowy system oznacza, że klienci mogą skorzystać z rozwiązania łatwiejszego, tańszego i sprawiedliwego – mówi dyrektor działu prawnego w ABTA Simon Bunce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prawie 120 dolarów za wizę do Egiptu

Egipski MSZ ostrzega przed pośrednikiem w załatwianiu wiz. Jego usługa jest drastycznie droga Egipt ...

Wakacje.pl kupiły My Travel – dwaj najwięksi agenci turystyczni łączą siły

Wakacje.pl, należące do Wirtualna Polska Holding,kupiły sieć turystycznych agencji franczyzowych My Travel. Kwota inwestycji ...

Brytyjczycy ostrzegają przed krajami bałtyckimi

Litwa, Łotwa, Estonia, Irlandia i Islandia to kraje, w których może dojść do zamachów ...

W biurach podróży Egipt i Turcja na czele

3 procent – tyle wyniosła różnica między liczbą sprzedanych wyjazdów przed rokiem i w ...

Festiwal wydm: sokoły, karawany i zawrotna szybkość

Zawody sokolników i wyścigi wszystkiego, co może rozpędzić się na wydmach – samochodów, rowerów, ...

Stena zamówiła dwa dodatkowe statki

Stena zdecydowała się skorzystać z możliwości zbudowania siódmego i ósmego statku z serii E-Flexer. ...