Klienci nie wychodzą z biur podróży

PZOT

Trwa szczyt wyjazdów wakacyjnych. Nie zawsze jednak pokrywa się on z wysoką sprzedażą. W tym roku widać jednak, że zainteresowanie zakupami w biurach podróży nie słabnie. W ostatnim tygodniu było nawet większe niż przed rokiem

Dobre wiadomości płyną z najnowszego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*. Pierwsza to ta, że w minionym tygodniu sprzedaż wyjazdów w biurach podróży wzrosła o 6,2 procent w stosunku do tego samego okresu sprzed roku. Druga – że jeszcze mocniej, bo o 7,8 procent, urosło zainteresowanie najważniejszym z punktu widzenia touroperatorów typem podróży, czyli podróżami lotniczymi.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

W dwóch pozostałych kategoriach, wyjazdów autobusowych i z dojazdem własnym (same noclegi), ostatni tydzień przyniósł spadek wobec zeszłego roku. Zainteresowanie wyjazdami autobusowymi zmalało o 8,7 procent, a z dojazdem własnym o 11,4 procent. Przy tym udział wycieczek lotniczych w całej tygodniowej sprzedaży wyniósł 92 procent, autobusowych 5,1 procent, a z dojazdem własnym 2,5 procent.

Najnowsze dane PZOT przynoszą też informację, że spada znaczenie takich kierunków jak Bułgaria, której, jeszcze kilka tygodni temu udało się wspiąć na drugie miejsce cotygodniowych wykazów, a także Włoch. Ten ostatni kraj zajmował przez wiele tygodni miejsce w pierwszej piątce najpopularniejszych, teraz przesuwa się poza nią i w omawianym tygodniu zajmował już siódme miejsce w rankingu zainteresowania klientów biur podróży. Nie ma w tym nic dziwnego, oba te kierunki charakteryzują się stosunkowo krótkim sezonem letnim, poza tym ich oferta jest już mocno wyprzedana.

W tej sytuacji zyskują takie miejsca na wakacyjny wypoczynek jak Turcja, Egipt i Hiszpania. W ostatnim tygodniu ranking popularności wyglądał więc następująco: Grecja, Hiszpania, Turcja, Bułgaria, Egipt, Albania, Włochy, Portugalia, Chorwacja i Cypr.

Jeśli zaś popatrzeć na tabelę skumulowanego ruchu (od początku sprzedaży), udział poszczególnych krajów wyglądał tak: Grecja – 30,9 procent, Hiszpania – 16,2 procent, Bułgaria – 9,2 procent, Turcja – 7 procent, Włochy – 5,8 procent, Egipt – 5,8 procent, Albania – 2,8 procent, Chorwacja – 2,4 procent, Portugalia – 2,3 procent, Cypr – 1,4 procent.

Przy czym najbardziej w stosunku do zeszłego roku zyskały Egipt, którego pula klientów w Polsce powiększyła się do tej pory o 106,8 procent, i Albania ze wzrostem zainteresowania o 106,7 procent. Turcja może się pochwalić 33,1-procentowym powiększeniem liczby turystów, Grecja 12,5-procentowym, a Bułgaria – 9,1-procentowym.

Najwyraźniej podaż wyjazdów w biurach podróży jest w tym roku wyjątkowo zrównoważona z popytem. Ofert typu „last minute”, które byłyby mocno przecenione jest niewiele. Wskazują na to ceny sprzedawanych pakietów. Na dwadzieścia najpopularniejszych kierunków tylko jeden – według raportu PZOT – kosztował mniej niż 2000 złotych. Chodzi o Burgas, którego średnia cena wyniosła 1947 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Raport PZOT pokazuje także, że w lipcu z biurami podróży wyjechało o 19,1 procent więcej klientów niż przed rokiem.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 32. tydzień roku, czyli okres od 7 do 13 sierpnia 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie wzmacniają ochronę kolei

Amerykańskie władze zapowiadają wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa szlaków kolejowych. To odpowiedź na apele organizacji terrorystycznych ...

Egipcjanie dopingują polskie biura podróży

– Wierzę, że Polacy nie stracili apetytu na Egipt. Mamy kilka pomysłów, jak odbudować ...

Ruszają prace nad planem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Plan ma być gotowy jeszcze w tym roku. Rząd zapowiada również powołanie rady społecznej. ...

Rezerwacje w hotelach ruszyły, ale goście są ostrożni

Po ogłoszeniu przez rząd informacji o otwarciu hoteli liczba zapytań i rezerwacji zaczęła rosnąć ...

TUI inwestuje w portal

Strona TUI.com będzie miejscem, w którym internauta znajdzie wyjazdy na cały świat i kupi ...

Airbus pracowity jak nigdy dotąd

Airbus dostarczył w minionym roku 688 samolotów pasażerskich, czyli więcej niż kiedykolwiek – poinformowało ...