Klienci nie wychodzą z biur podróży

PZOT

Trwa szczyt wyjazdów wakacyjnych. Nie zawsze jednak pokrywa się on z wysoką sprzedażą. W tym roku widać jednak, że zainteresowanie zakupami w biurach podróży nie słabnie. W ostatnim tygodniu było nawet większe niż przed rokiem

Dobre wiadomości płyną z najnowszego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*. Pierwsza to ta, że w minionym tygodniu sprzedaż wyjazdów w biurach podróży wzrosła o 6,2 procent w stosunku do tego samego okresu sprzed roku. Druga – że jeszcze mocniej, bo o 7,8 procent, urosło zainteresowanie najważniejszym z punktu widzenia touroperatorów typem podróży, czyli podróżami lotniczymi.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

W dwóch pozostałych kategoriach, wyjazdów autobusowych i z dojazdem własnym (same noclegi), ostatni tydzień przyniósł spadek wobec zeszłego roku. Zainteresowanie wyjazdami autobusowymi zmalało o 8,7 procent, a z dojazdem własnym o 11,4 procent. Przy tym udział wycieczek lotniczych w całej tygodniowej sprzedaży wyniósł 92 procent, autobusowych 5,1 procent, a z dojazdem własnym 2,5 procent.

Najnowsze dane PZOT przynoszą też informację, że spada znaczenie takich kierunków jak Bułgaria, której, jeszcze kilka tygodni temu udało się wspiąć na drugie miejsce cotygodniowych wykazów, a także Włoch. Ten ostatni kraj zajmował przez wiele tygodni miejsce w pierwszej piątce najpopularniejszych, teraz przesuwa się poza nią i w omawianym tygodniu zajmował już siódme miejsce w rankingu zainteresowania klientów biur podróży. Nie ma w tym nic dziwnego, oba te kierunki charakteryzują się stosunkowo krótkim sezonem letnim, poza tym ich oferta jest już mocno wyprzedana.

W tej sytuacji zyskują takie miejsca na wakacyjny wypoczynek jak Turcja, Egipt i Hiszpania. W ostatnim tygodniu ranking popularności wyglądał więc następująco: Grecja, Hiszpania, Turcja, Bułgaria, Egipt, Albania, Włochy, Portugalia, Chorwacja i Cypr.

Jeśli zaś popatrzeć na tabelę skumulowanego ruchu (od początku sprzedaży), udział poszczególnych krajów wyglądał tak: Grecja – 30,9 procent, Hiszpania – 16,2 procent, Bułgaria – 9,2 procent, Turcja – 7 procent, Włochy – 5,8 procent, Egipt – 5,8 procent, Albania – 2,8 procent, Chorwacja – 2,4 procent, Portugalia – 2,3 procent, Cypr – 1,4 procent.

Przy czym najbardziej w stosunku do zeszłego roku zyskały Egipt, którego pula klientów w Polsce powiększyła się do tej pory o 106,8 procent, i Albania ze wzrostem zainteresowania o 106,7 procent. Turcja może się pochwalić 33,1-procentowym powiększeniem liczby turystów, Grecja 12,5-procentowym, a Bułgaria – 9,1-procentowym.

Najwyraźniej podaż wyjazdów w biurach podróży jest w tym roku wyjątkowo zrównoważona z popytem. Ofert typu „last minute”, które byłyby mocno przecenione jest niewiele. Wskazują na to ceny sprzedawanych pakietów. Na dwadzieścia najpopularniejszych kierunków tylko jeden – według raportu PZOT – kosztował mniej niż 2000 złotych. Chodzi o Burgas, którego średnia cena wyniosła 1947 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Raport PZOT pokazuje także, że w lipcu z biurami podróży wyjechało o 19,1 procent więcej klientów niż przed rokiem.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 32. tydzień roku, czyli okres od 7 do 13 sierpnia 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Mogą Ci się również spodobać

Odszkodowanie za spóźniony lot i dla niemowlaka

Także niemowlęciu należy się odszkodowanie za opóźniony lot na trasie wewnątrz Unii Europejskiej, nawet ...

Hotel musi zapewnić dobre warunki do pracy

Szybki internet bezprzewodowy, biurko, a zawsze kiedy to możliwe, także drukarka – takie są ...

Wikingowie palili i siekli w Szkocji

Ponad tysiąc ochotników w strojach Wikingów przyjechało do Lerwick, największego miasta Szetlandów, na festiwal ...

Nowe trasy FlixBusa

FlixBus uruchamia linię 1382 z Kudowy-Zdroju do Gdyni z przystankami między innymi we Wrocławiu, ...

LOT połączy Warszawę z Hanowerem

4 czerwca LOT uruchomi nową trasę między Warszawą a Hanowerem. Samoloty polskiego przewoźnika będą ...

KLM najpunktualniejszą linią lotniczą świata

Dwie niezależne organizacje, FlightStats i JACDEC, przyznały holenderskim liniom najwyższe miejsca na podium w ...