Nawet kiedy kryzys wywołany pandemią koronawirusa się skończy, ruch turystyczny długo nie wróci do dawnych rozmiarów. To oznacza, że zabraknie pracy dla wielu pilotów i przewodników.
Takie głosy padały podczas dzisiejszego spotkania środowiska przewodników i pilotów z wiceministrem rozwoju Andrzejem Gutem-Mostowym. Rozmowa miała charakter telekonferencji.
CZYTAJ TEŻ: Gut-Mostowy: Będzie program wsparcia turystyki krajowej
Przedstawiciele środowiska najczęściej prosili ministra o wdrożenie rozwiązań ratujących ich egzystencję. Jak mówili, większość pilotów i przewodników utrzymuje się jedynie z tego zawodu. Ponieważ ich praca ma też wymiar sezonowy, wielu nie miało żadnych przychodów w styczniu, lutym i marcu. A co gorsza klienci poodwoływali zlecenia na kolejne miesiące – nawet do czerwca. Nikt nie wie, co będzie później.
Dlatego zależy im już nie tylko na umorzeniu najbliższych składek na ZUS, ale i wypłaceniu „postojowego”, a także wdrożenia możliwości wzięcia pożyczek bez naliczania odsetek, które mogliby zacząć spłacać za rok.
Kilka osób zwróciło uwagę, że w związku z przewidywanym skurczeniem się rynku i zmniejszeniem się zapotrzebowania na ich usługi, warto byłoby, by państwo pomyślało o funduszach na szkolenia dla pilotów i przewodników, którzy będą chcieli zdobyć drugi lub po prostu dodatkowy zawód, żeby mieć dodatkowe źródło utrzymania.
Padł też postulat powrotu do regulowania zawodu pilota i przewodnika i ograniczenia dostępu do niego, szczególnie w kontekście konkurencji zagranicznej (był też głos przeciw).
Jak tłumaczył Gut-Mostowy, postulaty ekonomiczne przekaże minister rozwoju Jadwidze Emilewicz. Przyznał, że kierownictwo resortu zdaje sobie sprawę, że przewodnicy i piloci stracili z powodu kryzysu nawet 100 procent przychodów i, że jest zwolennikiem dostosowania rozmiaru pomocy do rozmiaru strat w danym segmencie gospodarki, ale zastrzegł, że nie da się wprowadzać przepisów czy rozwiązań tylko dla jednej grupy zawodowej.
W kwestii pomocy finansowej w przebranżowieniu się odsyłał rozmówców do urzędów pracy i samorządów wojewódzkich.
A co do zamknięcia zawodu przewodników i pilotów wskazał, że może to nie być możliwe ze względu na prawo unijne. Poza tym może działać jak miecz obosieczny, bo wtedy Polacy nie będą mogli pracować za granicą. Ale dodał, że „można pomyśleć o pewnych formach weryfikacji” ludzi chcących wykonywać te zawody, prowadzonej przez samorządy wojewódzkie.
Lista organizacji zaproszonych do rozmowy (nie wszyscy wzięli udział): Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne, Towarzystwo Turystów Przyrodników i Krajoznawców, Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego, Stowarzyszenie Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich, Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewodników Górskich LIDER, Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Górskich, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich, Polskie Stowarzyszenie Pilotów Wycieczek Zagranicznych, Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystyki Kulturowej, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty”, Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek, Regionalny Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK województw dolnośląskiego i opolskiego, Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich, Studenckie Koło Przewodników Górskich, Cracow Walks, Krakowska Izba Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.