Licznik bankructw w turystyce bije

Fot. www.asr-berlin.de

W Niemczech zbankrutowało lub zawiesiło działalność już ponad 220 firm turystycznych, ponad 1,6 tysiąca osób straciło pracę, a ponad 115 tysięcy przeszło na skrócony wymiar zatrudnienia.

Niemiecka organizacja branży turystycznej asr (Allianz Selbständiger Reiseunternehmen – Bundesverband) zrzeszająca niezależnych przedsiębiorców turystycznych uruchomiła na swojej stronie internetowej licznik, który na bieżąco pokazuje, ile osób i firm straciło przychody z powodu koronawirusa. – Żaden polityk nie powinien móc się odwrócić i powiedzieć, że nic nie wiedział – mówi prezes asr Jochen Szech.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki touroperator zbankrutował przez koronawirusa

Pod adresem www.asr-berlin.de/lost-jobs zobaczyć można zarówno komentarze przedsiębiorców i pracowników turystyki, jak i coraz bardziej przerażające dane. 2 kwietnia rano ze statystyk wynikało, że 115 206 osób przeszło na skrócony wymiar czasu pracy, przy czym niekiedy oznacza to skrócenie liczby godzin do zera. 1 602 zatrudnionych już otrzymało wypowiedzenia, a 222 firmy ogłosiły bankructwo lub zawiesiły działalność. – Tysiące z nas odczuje w najbliższych tygodniach skutki kryzysu z powodu braku wsparcia ze strony rządu. Wszyscy mają prawo być wysłuchani, a my jako organizacja czujemy się w obowiązku oddać im głos – dodaje prezes.

Asr zobowiązuje się do regularnego informowania polityków o rosnącej liczbie zwolnionych. Organizacja zachęca wszystkie osoby związane z branżą turystyczną do przesyłania informacji o redukcji zatrudnienia. Mowa o agentach, touroperatorach, usługodawcach, jednym słowem o każdym, kto wykonywał jakieś prace dla turystyki. Dane można opatrzyć komentarzem, który będzie publikowany anonimowo lub pod danymi autora – o tym zadecyduje on sam.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy już z pakietem osłonowym dla firm

Szech podkreśla, że obecna sytuacja prowadzi nie tylko do utraty zatrudnienia, dla wielu oznacza koniec świata, jaki znali. Każdego dnia do organizacji spływają e-maile, których autorzy podkreślają, że muszą walczyć o byt firmy prowadzonej od trzech pokoleń, że dotąd nie mieli problemów finansowych i odnosili sukcesy zawodowe. – Każdy z nich zasługuje na nasz szacunek, uwagę i pamięć – konkluduje prezes.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecja zanotowała rekordowy ruch na lotniskach

O 10 procent wzrosła liczba pasażerów, którzy skorzystali z greckich lotnisk w pierwszych 9 ...

OSAT zaakceptował umowę agencyjną z Tourasią

Kierownictwo Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych zawiadomiło swoich członków, że zaakceptowało umowę, jaką nowe biuro ...

Miliony dla szefów firm turystycznych

4,45 miliona dolarów zarobił w zeszłym roku prezes grupy hotelowej InterContinental w Europie Richard ...

Niemieccy agenci stawiają na własną platformę w internecie

Niemiecka kooperatywa agentów turystycznych, RTK, tworzy własny system łączący sprzedaż stacjonarną z internetową. 15 ...

TUI zwolni w Niemczech 450 osób

Z pracą pożegnają się przede wszystkim osoby zatrudnione w centrali. Prezes TUI Deutschland Marek ...

Francja ogranicza prędkość na drogach krajowych

We Francji od dzisiaj obowiązuje ograniczenie prędkości na drogach krajowych. Dozwoloną prędkość zmniejszono z ...