Licznik bankructw w turystyce bije

Fot. www.asr-berlin.de

W Niemczech zbankrutowało lub zawiesiło działalność już ponad 220 firm turystycznych, ponad 1,6 tysiąca osób straciło pracę, a ponad 115 tysięcy przeszło na skrócony wymiar zatrudnienia.

Niemiecka organizacja branży turystycznej asr (Allianz Selbständiger Reiseunternehmen – Bundesverband) zrzeszająca niezależnych przedsiębiorców turystycznych uruchomiła na swojej stronie internetowej licznik, który na bieżąco pokazuje, ile osób i firm straciło przychody z powodu koronawirusa. – Żaden polityk nie powinien móc się odwrócić i powiedzieć, że nic nie wiedział – mówi prezes asr Jochen Szech.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki touroperator zbankrutował przez koronawirusa

Pod adresem www.asr-berlin.de/lost-jobs zobaczyć można zarówno komentarze przedsiębiorców i pracowników turystyki, jak i coraz bardziej przerażające dane. 2 kwietnia rano ze statystyk wynikało, że 115 206 osób przeszło na skrócony wymiar czasu pracy, przy czym niekiedy oznacza to skrócenie liczby godzin do zera. 1 602 zatrudnionych już otrzymało wypowiedzenia, a 222 firmy ogłosiły bankructwo lub zawiesiły działalność. – Tysiące z nas odczuje w najbliższych tygodniach skutki kryzysu z powodu braku wsparcia ze strony rządu. Wszyscy mają prawo być wysłuchani, a my jako organizacja czujemy się w obowiązku oddać im głos – dodaje prezes.

Asr zobowiązuje się do regularnego informowania polityków o rosnącej liczbie zwolnionych. Organizacja zachęca wszystkie osoby związane z branżą turystyczną do przesyłania informacji o redukcji zatrudnienia. Mowa o agentach, touroperatorach, usługodawcach, jednym słowem o każdym, kto wykonywał jakieś prace dla turystyki. Dane można opatrzyć komentarzem, który będzie publikowany anonimowo lub pod danymi autora – o tym zadecyduje on sam.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy już z pakietem osłonowym dla firm

Szech podkreśla, że obecna sytuacja prowadzi nie tylko do utraty zatrudnienia, dla wielu oznacza koniec świata, jaki znali. Każdego dnia do organizacji spływają e-maile, których autorzy podkreślają, że muszą walczyć o byt firmy prowadzonej od trzech pokoleń, że dotąd nie mieli problemów finansowych i odnosili sukcesy zawodowe. – Każdy z nich zasługuje na nasz szacunek, uwagę i pamięć – konkluduje prezes.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcy szykują podwyżki w hotelach

O 13 procent wzrosła w styczniu w Antalyi liczba turystów zagranicznych, ale by rok ...

Mondial: Połowa dorosłych Polaków mówi, że wyjedzie na ferie

13,5 miliona Polaków deklaruje, że wyjedzie choćby na trzy dni na ferie zimowe. Ponad ...

Dubaj latem? Dlaczego nie, skoro jest taniej?

Zniżki do 50 procent na główne atrakcje, tańsze bilety lotnicze i noclegi – to ...

Chińczycy kupili Thomasa Cooka za… 11 milionów funtów

Chiński fundusz Fosun odkupił od likwidatora brytyjskiej spółki Thomas Cook prawa do nazwy upadłego ...

Betlej: Wakacje droższe o 100 złotych niż przed rokiem

Średnia cena wyjazdu z biurem podróży na letni wypoczynek jest o 95 złotych większa ...

Rainbow dodaje 10 procent na Lato 2021

Rainbow rozpoczął sprzedaż wczasów i wycieczek objazdowych na Lato 2021. Tym, którzy zamienią tegoroczny ...