Już jest rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania gwarancji

Fot. Aleksander Kramarz

W Dzienniku Ustaw ukazało się dzisiaj rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania gwarancji przez biura podróży. O to rozwiązanie zabiegała Polska Izba Turystyki.

Rozporządzenie, o którym pisaliśmy już 23 marca („Biurom podróży łatwiej będzie o gwarancje”) ostatecznie zostało sformułowane jeszcze korzystniej z punktu widzenia branży turystycznej. Touroperator nie będzie już musiał przepłacać za gwarancję na nowy sezon. Dotąd przepis mówił, że przewidując zakres działalności w nowym roku, organizator turystyki starający się o gwarancję nie może podać mniejszego przychodu z imprez turystycznych niż ten, który uzyskał w roku poprzednim. Ten przepis miał zapobiegać zaniżaniu gwarancji. Tymczasem nie w każdym sezonie udaje się touroperatorom wyrabiać taki sam lub wyższy przychód niż rok wcześniej. Na pewno tak będzie i w tym roku. 2019 był rokiem rekordowym w turystyce wyjazdowej, tymczasem 2020 będzie prawdopodobnie najgorszym od lat. Przychody organizatorów mogą spaść nawet o 70 procent.

CZYTAJ TEŻ: Biurom podróży łatwiej będzie o gwarancje

Na ten problem zwracała uwagę Polska Izba Turystyki w rozmowach z Ministerstwem Rozwoju. „Gwarancje ubezpieczeniowe i gwarancje bankowe, są obecnie nabywane przez przedsiębiorców turystycznych na rok obrotowy 2020. Odnotowujemy spadek sprzedaży w branży turystycznej o 60-70%, co w wymierny sposób wpłynie na obniżenie przychodów przedsiębiorców. W związku z powyższym uzasadnione jest ograniczenie, mniej więcej o taki właśnie zakres procentowy (…) określania rocznego przychodu przedsiębiorców turystycznych, który stanowi podstawę do obliczenia minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej” – pisał PIT w uzasadnieniu swojego postulatu.

To poskutkowało – w porozumieniu z ministrem rozwoju minister finansów wydał nowe rozporządzenie. Teraz wystarczy, że touroperator zadeklaruje na kolejny rok 30 procent przychodu z roku 2019. „Roczny przychód, o którym mowa w§3ust.1 i2, deklarowany na okres kolejnych 12 miesięcy na potrzeby określenia minimalnej wysokości sumy ubezpieczenia w roku obrotowym 2020 nie może być niższy niż 30% rocznego przychodu osiągniętego w roku obrotowym 2019”.

Początkowo w projekcie rozporządzenia znajdował się próg 50 procent, ale konsekwentne przekonywanie Ministerstwa Rozwoju, że to dalej wysoka granica, pozwoliło obniżyć ją do 30 procent.

W obliczu kryzysu branża turystyczna jest postrzegana przez ubezpieczycieli jako mało stabilna. Organizatorzy skarżą się, że wymaga się od nich większych zabezpieczeń i podnosi się im opłaty za uzyskanie gwarancji.

WIĘCEJ O TYM: Upadki biur podróży? Lawiny nie ma, najwyżej mała fala

Złagodzenie warunków ma charakter czasowy, obowiązywać będzie jedynie w tym roku.

Mogą Ci się również spodobać

Przewodnicy bez Granic świętują pierwszą rocznicę

Stowarzyszenie Przewodnicy bez Granic zrzeszające polskich przewodników turystycznych pracujących na całym świecie obchodzi pierwszą ...

Antwerpia – potężny wybuch w restauracji

W Antwerpii na północy Belgii trwają poszukiwania dwóch osób pod gruzami budynku, który zawalił ...

Katastrofa na lotnisku w Katmandu – co najmniej 50 zabitych

Co najmniej 50 osób zginęło, a 23 zostały ranne w katastrofie samolotu, który rozbił ...

Mouzenidis: Cypr na śniadanie

Mouzenidis Travel poszerza ofertę o wyjazdy na Cypr. Wyspa w ostatnich latach wyraźnie zyskuje ...

Kreml odblokowuje loty do Egiptu. Na początek – do Kairu

Po dwóch latach przerwy z Rosji znów mają latać samoloty do Kairu. Zapowiedział to ...

Pasażerowie na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles w Kalifornii

Amerykańscy piloci domagają się wstrzymania lotów do Chin

Piloci i personel pokładowy amerykańskich linii lotniczych, które wciąż latają do chin domagają się ...