Już jest rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania gwarancji

Fot. Aleksander Kramarz

W Dzienniku Ustaw ukazało się dzisiaj rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania gwarancji przez biura podróży. O to rozwiązanie zabiegała Polska Izba Turystyki.

Rozporządzenie, o którym pisaliśmy już 23 marca („Biurom podróży łatwiej będzie o gwarancje”) ostatecznie zostało sformułowane jeszcze korzystniej z punktu widzenia branży turystycznej. Touroperator nie będzie już musiał przepłacać za gwarancję na nowy sezon. Dotąd przepis mówił, że przewidując zakres działalności w nowym roku, organizator turystyki starający się o gwarancję nie może podać mniejszego przychodu z imprez turystycznych niż ten, który uzyskał w roku poprzednim. Ten przepis miał zapobiegać zaniżaniu gwarancji. Tymczasem nie w każdym sezonie udaje się touroperatorom wyrabiać taki sam lub wyższy przychód niż rok wcześniej. Na pewno tak będzie i w tym roku. 2019 był rokiem rekordowym w turystyce wyjazdowej, tymczasem 2020 będzie prawdopodobnie najgorszym od lat. Przychody organizatorów mogą spaść nawet o 70 procent.

CZYTAJ TEŻ: Biurom podróży łatwiej będzie o gwarancje

Na ten problem zwracała uwagę Polska Izba Turystyki w rozmowach z Ministerstwem Rozwoju. „Gwarancje ubezpieczeniowe i gwarancje bankowe, są obecnie nabywane przez przedsiębiorców turystycznych na rok obrotowy 2020. Odnotowujemy spadek sprzedaży w branży turystycznej o 60-70%, co w wymierny sposób wpłynie na obniżenie przychodów przedsiębiorców. W związku z powyższym uzasadnione jest ograniczenie, mniej więcej o taki właśnie zakres procentowy (…) określania rocznego przychodu przedsiębiorców turystycznych, który stanowi podstawę do obliczenia minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej” – pisał PIT w uzasadnieniu swojego postulatu.

To poskutkowało – w porozumieniu z ministrem rozwoju minister finansów wydał nowe rozporządzenie. Teraz wystarczy, że touroperator zadeklaruje na kolejny rok 30 procent przychodu z roku 2019. „Roczny przychód, o którym mowa w§3ust.1 i2, deklarowany na okres kolejnych 12 miesięcy na potrzeby określenia minimalnej wysokości sumy ubezpieczenia w roku obrotowym 2020 nie może być niższy niż 30% rocznego przychodu osiągniętego w roku obrotowym 2019”.

Początkowo w projekcie rozporządzenia znajdował się próg 50 procent, ale konsekwentne przekonywanie Ministerstwa Rozwoju, że to dalej wysoka granica, pozwoliło obniżyć ją do 30 procent.

W obliczu kryzysu branża turystyczna jest postrzegana przez ubezpieczycieli jako mało stabilna. Organizatorzy skarżą się, że wymaga się od nich większych zabezpieczeń i podnosi się im opłaty za uzyskanie gwarancji.

WIĘCEJ O TYM: Upadki biur podróży? Lawiny nie ma, najwyżej mała fala

Złagodzenie warunków ma charakter czasowy, obowiązywać będzie jedynie w tym roku.

Mogą Ci się również spodobać

Hotele jednak bez restauracji?

Projekt rozporządzenia rządu, które ma być opublikowane w najbliższy weekend, przewiduje, że hotele, które ...

Największy magnes to morze i góry

Od 2000 roku w budowę hoteli w Polsce zainwestowano 36,5 mld złotych. Obiektów skategoryzowanych ...

„Kup pan wycieczkę”, czyli naciągacze na Gran Canarii

Zamiast nagrody wygranej na loterii niekończąca się wycieczka zakupowa po wyspie – Europejskie Centrum ...

Germania odcina się od niemieckich korzeni, zmienia nazwę

Szwajcarska linia lotnicza Germania Flug, której udziałowcem stał się niedawno polski Enter Air, przemianowała ...

Amerykanin skazany za niszczenie Auschwitz

Karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata wymierzył oświęcimski sąd Amerykaninowi Raphaelowi A., ...

Plaże pełne przeszkód dla niepełnosprawnych

Stragany rozmieszczone na chodnikach, kosze na śmieci w dziwnych miejscach – takie i inne ...