Wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Andrzej Kindler propozycje złagodzenia reżimu sanitarnego, jaki w wytycznych narzuca organizatorom turystyki Ministerstwo Edukacji Narodowej zawarł w piśmie do sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, odpowiedzialnego za turystykę, Andrzeja Guta-Mostowego. Jak przypomina, ogłoszone w piątek, 29 maja, wytyczne, tak naprawdę powstały w Ministerstwie Rozwoju przy współpracy z PIT już 8 maja. Od tamtego czasu rząd cofnął wiele ograniczeń, dotyczących gospodarki i życia społecznego. W tym na przykład dopuścił organizowanie wesel do 150 osób czy nieograniczonych liczbą uczestników (tylko powierzchnią świątyni) zgromadzeń w kościołach. Zgodnie z tym duchem, należałoby poluzować również zasady zachowania na koloniach i obozach.
ZOBACZ TEŻ: Wiadomo jak organizować wypoczynek dzieci – są wytyczne
Kindler proponuje więc między innymi dopuścić wspólne wyjścia uczestników takich imprez do kina, parków rozrywki czy na basen. Pozwolić, by różne grupy mogły razem spędzać czas, biorąc udział we wspólnych zajęciach. Zdaniem Kindlera można by też przywrócić wielkość grup dzieci i młodzieży do liczebności sprzed epidemii, a także dopuścić większą, niż przewidziana w wytycznych, liczbę uczestników mieszkających razem w pokoju lub namiocie.
– Ministerstwo Rozwoju pomogło nam w przeprowadzeniu przez kilka resortów zasad, bez których organizatorzy wypoczynku byli bezradni, bali się bowiem podejmować jakieś przygotowania do letnich wyjazdów – mówi nam Andrzej Kindler. – Niestety, projekt wytycznych utknął wtedy na dłużej w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Dlatego teraz wydaje się już archaiczny. Sytuacja jest bowiem dynamiczna i wiele się zmieniło. Od razu zgłaszamy więc propozycje zmian, żeby jak najszybciej można było zaktualizować potrzebne nam wskazówki. Ponownie liczymy na pomoc ministra Andrzeja Guta-Mostowego i jego ekipy z departamentu turystyki w zajęciu się tym żywotnym dla naszego środowiska problemem – dodaje.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Branża turystyczna: Premierze szykuj tarczę dla turystyki