Rainbow zwiększył zysk o 40 procent

Filip Frydrykiewicz

Ponad 400 tysięcy klientów, 1,4 miliarda złotych przychodów i o 40 procent większy zysk – biuro podróży Rainbow podsumowało zeszły rok

Spółka Rainbow Tours, właściciel biura podróży Rainbow, podała, że w zeszłym roku jej przychody ze sprzedaży imprez turystycznych wyniosły 1,271 miliarda złotych – wszystkie przychody, w tym również ze sprzedaży biletów na samoloty czarterowe innym touroperatorom, to 1,406 miliarda złotych – i były większe od tych z 2016 roku o 21 procent. Liczba klientów biura podróży wyniosła 412,3 tysiąca, czyli o 24,8 procent więcej. Ale najmocniej skoczył, licząc rok do roku, zysk netto organizatora, bo aż o 41,3 procent. Wyniósł on 38,1 miliona złotych.

Jak wyjaśnia w komunikacie biura podróży dyrektor jego marketingu Emilia Bratkowska, tak dobre wyniki były możliwe dzięki dużemu popytowi na wyjazdy jaki pojawił się wraz z bogaceniem się społeczeństwa. Pomógł też program społeczny 500+.

Rozwój organizator zawdzięcza też własnym działaniom. Bratkowska zalicza do nich „konsekwentną strategię wprowadzania bardziej różnorodnej oferty produktowej zawierającej nowe bardziej egzotyczne kierunki, ale również poszerzenie oferty o hotele dostosowane do potrzeb mniej zamożnych konsumentów, którzy pojawili się po raz pierwszy na rynku jako klienci biur podróży po wprowadzeniu programu 500+”. Dla nich firma przygotowała tanie rodzinne wyjazdy wakacyjne.

Miniony rok zaznaczył się także wzrostem sprzedaży wycieczek przez internet i w tak zwanych salonach własnych. Tych ostatnich firma otworzyła w centrach handlowych, jeszcze w 2016 roku, trzydzieści. – To nam zaowocowało lepszą sprzedażą i wyższymi marżami w roku 2017 – wskazuje w rozmowie z nami prezes Rainbow Grzegorz Baszczyński. – Stąd między innymi zakończyliśmy rok z tak dobrym wynikiem finansowym.

Jak podaje Bratkowska, wyjątkowo udana była też przedsprzedaż oferty letniej, kiedy to touroperator zanotował o 41 procent więcej rezerwacji niż w tym samym okresie w roku 2016. To pozwoliło w późniejszych miesiącach drożej sprzedać wyjazdy letnie i zwiększyć rentowność operacyjną do 14,4 procent.

Również działalność hotelowa, którą Rainbow prowadzi od dwóch lat na greckiej wyspie Zakintos trzeba zaliczyć do udanych. Spółka którą tam powołał, Rainbow Hotels, zarobiła na czysto 594 tys. złotych, osiągając rentowność w wysokości 13 procent. Spółka hotelowa kupiła już nowy grunt ze starym hotelem na tej samej wyspie i prowadzi jego przebudowę i rozbudowę. Obiekt, który dzięki temu zyska kategorię 5* będzie miał około 200 pokojów, baseny i restauracje. Pierwszy budynek na 47 pokojów przyjmie gości już w czerwcu tego roku.

Kolejny sezon – pisze Bratkowska – lato 2018, zapowiada się równie obiecująco. Wyniki przedsprzedaży rosną o 36,8 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Itaki Mariusz Jańczuk: Odkryliśmy diament nad Morzem Śródziemnym

Co Itaka robiła w ministerstwie turystyki Albanii? Ilu klientów wyśle w tym roku do ...

Marcin Pietrzyk rozstał się z Grecosem Holiday

Marcin Pietrzyk, znany polski przewodnik mieszkający w Grecji i autor książki „Grecja po mojemu”, ...

TUI Poland zamówił więcej samolotów Enter Aira

Czarterowa linia lotnicza Enter Air i biuro podróży TUI Poland podpisały aneks do umowy ...

Żołnierze NATO poznają Mazury jako turyści

Zwiedzili już Wilczy Szaniec w Gierłoży i Twierdzę Boyen w Giżycku. Podziwiają mazurskie lasy ...

LOT będzie więcej latał z Krakowa do USA

W przyszłym sezonie letnim LOT uruchomi połączenie z Krakowa do Nowego Jorku na lotnisko ...

Lepkie ręce urlopowiczów. Co najczęściej znika z hoteli?

Najczęściej giną kosmetyki, ręczniki i sztućce, ale zdarza się też, że znacznie większe i ...