Sejm: Vouchery przedłużone do dwóch lat. Spłata TFZ odroczona o osiem miesięcy

Uchwalone przepisy poprawiają te z zeszłego roku, mające uratować biura podróży przed bankructwem. Fot. AFP

Przedłużenie terminu realizacji voucherów turystycznych o rok i przesunięcie terminu zwrotu pożyczki zaciągniętej w Turystycznym Funduszu Zwrotów to dwie korzyści jakie niesie uchwalona dzisiaj przez Sejm nowelizacja ustawy covidowej.

Ustawę przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Dzięki niej pomoc państwa zyskają też właściciele sklepików szkolnych a najemcy galerii handlowych obniżkę czynszu za czas lockdownu w wysokości 80 procent. Będzie także możliwe umarzanie spłaty pomocy przyznawanej z tarczy antykryzysowej.

WIĘCEJ: Przedłużenie voucherów czeka na głosowanie w Sejmie

– To bardzo ważne i oczekiwane przez branżę turystyczną przepisy, które dostosowują obowiązujące rozwiązania do przedłużającej się pandemii, która w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia możliwości wykonywania działalności przez przedsiębiorców turystycznych organizujących imprezy turystyczne – komentuje cytowany w ministerialnym komunikacie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy.

Nowe przepisy przedłużą do dwóch lat (dotychczas był to jeden rok), licząc od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna, możliwość korzystania z vouchera turystycznego uzyskanego za odwołaną z powodu pandemii koronawirusa imprezę turystyczną.

Przepisy przewidują też przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów. Spłata pierwszej raty będzie przedłużona do końca grudnia. Każdą następną ratę touroperatorzy, którzy skorzystali z tej formy pomocy (TFZ zwrócił ich klientom zaliczki za anulowane w pandemii wyjazdy) będą musieli rozliczyć do 21 dania każdego miesiąca. W sumie należność mają rozłożoną na 6 lat.

Nowe przepisy umożliwiają staroście albo dyrektorowi powiatowego urzędu pracy, z urzędu lub na wniosek przedsiębiorcy, umorzyć w całości lub w części spłaty, odroczyć ich termin, rozłożyć na raty określone należności.

„Obecnie większość przedsiębiorców, którzy korzystają z instrumentów wsparcia, spełnia zasadnicze warunki dotyczące obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej czy utrzymania w zatrudnieniu pracowników przez okres objęty dofinansowaniem. Brak jest jednak uregulowań dotyczących rozłożenia na raty, umorzenia lub odroczenia terminów płatności (…) w sytuacjach szczególnych np. śmierci lub innych nagłych zdarzeń losowych. Takie sprawy wymagają indywidualnego podejścia i rozpatrzenia. Dzięki nowelizacji ustawy będzie możliwość zastosowania ulg w spłacie należności w tak szczególnych sytuacjach przez starostę albo dyrektora powiatowego urzędu pracy” – czytamy w komunikacie.

Ustawą zajmie się teraz Senat. Ponieważ nie budzi ona kontrowersji w części, która zainteresowana jest branża turystyczna, powinna wyjść z izby bez zasadniczych zmian.

Mogą Ci się również spodobać

W Bieszczadach zawieje i zamiecie śnieżne

Z prędkością ponad 80 kilometrów na godzinę wieje wiatr powyżej górnej granicy lasu w ...

Hotele przyciągają sprzedażą bezpośrednią

Kampanie reklamowe, zachęcające klientów do rezerwowania noclegów bezpośrednio na stronach hoteli, a nie u ...

Egipt – prezydent Sisi zaprzysiężony na drugą kadencję

Zwycięzca marcowych wyborów prezydenckich w Egipcie, Abdel Fatah al-Sisi, został dzisiaj zaprzysiężony na drugą ...

Ryanair – dwie nowe trasy na Sardynię

Od końca marca przyszłego roku Ryanair będzie latał dwa razy w tygodniu z Katowic ...

Polacy nadal mocni w Portugalii

20,6 miliona turystów odwiedziło Portugalię w 2017 roku. Polacy utrzymują się w grupie najważniejszych ...

Kolejnych pięciu przewoźników przyłączyło się do FlixBusa

GMF, budgoski PKS, Usługi Autokarowe Mariusz Romańczuk, Grabor i TPO Pastuszak – to pięciu ...