Przedłużenie voucherów czeka na głosowanie w Sejmie

Zdalnie w posiedzeniu komisji uczestniczył wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy. Fot. Filip Frydrykiewcz

Sejmowa komisja przyjęła rządowy projekt zmian w ustawie covidowej. Dzięki nim vouchery biur podróży będą ważne o rok dłużej, a spłata pożyczki w Turystycznym Funduszu Zwrotów będzie odroczona o osiem miesięcy.

W nocy zakończyły się w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny prace nad „ustawą o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw”, zwanej w skrócie covidową.

Rząd zawarł w projekcie dwa rozwiązania korzystne dla organizatorów turystyki. Pierwsze zakłada, że wydawane w 2020 roku przez biura podróży klientom, których wyjazdy były odwołane z powodu pandemii, vouchery będą ważne dwa lata, a nie, jak obecnie stanowi ustawa covidowa rok od daty anulowanej imprezy. Dzięki temu klienci zyskają więcej czasu na wykorzystanie voucherów, a organizatorzy czas na ich zrealizowanie.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, w którym powstał projekt rozwiązania, uzasadnia nowelizację w tym punkcie, tym, że rozwiązanie to „umożliwi z jednej strony realizację przez podróżnego pierwotnej imprezy w warunkach bezpiecznych epidemicznie, natomiast organizatorom turystyki umożliwi bezgotówkowe rozliczenie się z podróżnymi”.

Druga zmiana zawarta w projekcie dotyczy przesunięcia terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów. Chodzi o pieniądze, które TFZ wypłacił klientom biur podróży z tytułu umów o udział w imprezie turystycznej. Imprezy się nie odbyły, a klienci zażądali zwrotu zaliczek. Po 180 dniach oczekiwania mogli ubiegać się o pieniądze w TFZ, w którym do ich dyspozycji państwo oddało 300 milionów złotych. TFZ wypłacił w sumie 225 milionów złotych.

Teraz touroperatorzy muszą je zwrócić w 72 równych ratach (6 lat) – każdy tyle, ile pożyczył w tym trybie. Ustawa zobowiązuje ich, by zaczęli spłacanie w kwietniu, ale nowelizacja przesuwa ten termin do końca grudnia. Każda kolejną ratę będą płacić do 21 dnia danego miesiąca.

„Przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do TFZ uzasadnione jest przedłużającą się epidemią, która w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia możliwości wykonywania działalności przez przedsiębiorców turystycznych organizujących imprezy turystyczne” – czytamy w uzasadnieniu.

Ustawa, zawierająca także przepisy dotyczące innych dziedzin życia, będzie prawdopodobnie głosowana na obecnym posiedzeniu Sejmu – w czwartek lub piątek. Potem trafi do Senatu.

Jeszcze w trakcie prac legislacyjnych jeden z największych touroperatorów, Itaka, w specjalnym oświadczeniu zadeklarował, że niezależnie od rozwiązań ustawowych zamierza honorować vouchery rok dłużej, a jeśli klienci zamierzają odebrać pieniądze, nie będzie robił problemów. Również przedstawiciele innych dużych biur podróży zadeklarowali przyjęcie podobnej polityki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mieszkania by Marriott do wynajęcia

Ponad 200 mieszkań w Londynie weszło do oferty Marriotta. Firma chce się przekonać, czy ...

Turcja znosi konieczność testowania dla zaszczepionych

Od dzisiaj podróżujący do Turcji nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu PCR, jeśli są ...

Nowa siedziba Travelplanet.pl – relaks w Jamajce, narada w Tasmanii

Huśtawki dla odpoczynku, skrzynki z surowymi owocami i warzywami dla zdrowia i kawa dla ...

Słabszy tydzień w biurach podróży

Wzrost liczby zarezerwowanych wyjazdów w biurach podróży wyniósł w minionym tygodniu tylko 10,9 procent ...

Betlej: Większa płaca minimalna da kopa turystyce

Jeśli PiS zrealizuje swoje zapowiedzi podniesienia wynagrodzeń, koniunktura na usługi turystyczne wzrośnie gwałtowniej nawet ...

Stowarzyszenie SAWIR – z długami przez świat

Działające jak biuro podróży stowarzyszenie SAWIR z Gniezna zostawia za sobą łańcuch długów. Oszukało ...