Niemieckim agentom lepiej się powodzi

Fot. Bentur

Rentowność niemieckich agentów zatrudniających do pięciu osób poprawiła się. Niestety, wielu z nich ma lepsze wyniki, bo tnie koszty, a nie zwiększa sprzedaż – ocenia ich organizacja

Z barometru DRV (Deutscher ReiseVerband, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) wynika, że w zeszłym roku niemieccy agenci poprawili swoją rentowność. Po wyłączeniu tych największych, zatrudniających powyżej 20 osób, w pozostałych grupach wyniosła ona między 1,1 a 1,5 procent.

Szczególnie dobrze w analizie wypadły małe biura, zatrudniające do pięciu pracowników. Na przykład w segmencie przedsiębiorców z dwoma lub trzema sprzedawcami wskaźnik ten wzrósł z 0,8 do 1,1 procent. – Stacjonarne biura agencyjne rozwijają się mimo konkurencji  internetu i alternatywnych kanałów sprzedaży – komentuje cytowany przez portal Travel Talk Bernd Zillich, przewodniczący grupy ekspertów, która opracowała barometr DRV.

Jeśli jednak sięgnąć głębiej w statystyki, okazuje się, że ponad jedna czwarta agentów, którzy zatrudniają mniej niż trzech pracowników, po odjęciu ich pensji nie wykazuje żadnego dochodu. Z kolei tam, gdzie zysk się poprawił, związane to było z obniżeniem kosztów, a nie ze wzrostem przychodów.

Średni obrót na pracownika wyniósł 662 tysiące euro, a to zdaniem Zillicha, za mało. Żeby utrzymać biuro, zatrudniając profesjonalnych, dobrze przeszkolonych pracowników i wdrażać rozwiązania technologiczne, trzeba wypracować minimum 800 tysięcy euro na osobę. Przewodniczący podkreśla, że w zestawieniu DRV nie uwzględniono dodatkowej pracy, jaką trzeba włożyć w obsługę klientów zgodnie z nowymi przepisami po wdrożeniu dyrektywy unijnej o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. A z powodu dodatkowych obowiązków, proces ten się wydłuża.

W barometrze uwzględniono dane od ponad 1220 biur agencyjnych, których łączny obrót zarejestrowany w systemach rezerwacyjnych i rozliczeniowych Accon, DER, TAA, TUI i Ziel wyniósł 4,6 miliarda euro. Skumulowany zysk osiągnął wartość 487 miliona euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT zatrudni na lotnisku

Polski przewoźnik rozpoczął rekrutację do pracy na Lotnisku Chopina w Warszawie w sezonie letnim. ...

Lotnisko Chopina rośnie na przesiadkach

We wrześniu Lotnisko Chopina odwiedziło 1,8 mln podróżnych, o 200 tysięcy (12,5 procent) więcej ...

Wypożyczalnie samochodów wreszcie szanują prawa klientów

Wiodące wypożyczalnie samochodów wprowadziły zapewniają lepszą ochronę praw konsumentów. To efekt działań Komisji Europejskiej ...

Emirates: Będą nowe połączenia w Europie

Linie lotnicze Emirates zapowiadają rozbudowę europejskiej siatki połączeń – Na co dzień operujemy boeingiem ...

W Polsce ruch lotniczy rośnie prawie najszybciej na świecie

W tym roku liczba pasażerów na polskich lotniskach wzrośnie w stosunku do zeszłego roku ...

Nie ma zgody na remont lotniska w Modlinie

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, jeden z czterech właścicieli lotniska w Modlinie, nie zgadza się ...