Niemieckim agentom lepiej się powodzi

Fot. Bentur

Rentowność niemieckich agentów zatrudniających do pięciu osób poprawiła się. Niestety, wielu z nich ma lepsze wyniki, bo tnie koszty, a nie zwiększa sprzedaż – ocenia ich organizacja

Z barometru DRV (Deutscher ReiseVerband, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) wynika, że w zeszłym roku niemieccy agenci poprawili swoją rentowność. Po wyłączeniu tych największych, zatrudniających powyżej 20 osób, w pozostałych grupach wyniosła ona między 1,1 a 1,5 procent.

Szczególnie dobrze w analizie wypadły małe biura, zatrudniające do pięciu pracowników. Na przykład w segmencie przedsiębiorców z dwoma lub trzema sprzedawcami wskaźnik ten wzrósł z 0,8 do 1,1 procent. – Stacjonarne biura agencyjne rozwijają się mimo konkurencji  internetu i alternatywnych kanałów sprzedaży – komentuje cytowany przez portal Travel Talk Bernd Zillich, przewodniczący grupy ekspertów, która opracowała barometr DRV.

Jeśli jednak sięgnąć głębiej w statystyki, okazuje się, że ponad jedna czwarta agentów, którzy zatrudniają mniej niż trzech pracowników, po odjęciu ich pensji nie wykazuje żadnego dochodu. Z kolei tam, gdzie zysk się poprawił, związane to było z obniżeniem kosztów, a nie ze wzrostem przychodów.

Średni obrót na pracownika wyniósł 662 tysiące euro, a to zdaniem Zillicha, za mało. Żeby utrzymać biuro, zatrudniając profesjonalnych, dobrze przeszkolonych pracowników i wdrażać rozwiązania technologiczne, trzeba wypracować minimum 800 tysięcy euro na osobę. Przewodniczący podkreśla, że w zestawieniu DRV nie uwzględniono dodatkowej pracy, jaką trzeba włożyć w obsługę klientów zgodnie z nowymi przepisami po wdrożeniu dyrektywy unijnej o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. A z powodu dodatkowych obowiązków, proces ten się wydłuża.

W barometrze uwzględniono dane od ponad 1220 biur agencyjnych, których łączny obrót zarejestrowany w systemach rezerwacyjnych i rozliczeniowych Accon, DER, TAA, TUI i Ziel wyniósł 4,6 miliarda euro. Skumulowany zysk osiągnął wartość 487 miliona euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arabia Saudyjska otwiera dla turystów rafy koralowe i pustynię

Informacje o ułatwieniach wizowych dla wybranych 49 krajów, wśród których jest Polska oraz liberalizacja ...

Aquaparki Dubaju, czyli nie brakuje wody na pustyni

Park wodny Aquaventure został wyróżniony przez portal TripAdvisor tytułem Najlepszego Parku Wodnego w Dubaju ...

Sprint Air wylatuje z Radomia

Ostatni raz pasażerowie polecą dziś z radomskiego lotniska do Gdańska, Lwowa i Pragi. Linia ...

Będą bilety wstępu do Nowej Zelandii

35 dolarów nowozelandzkich (20,5 euro) trzeba będzie zapłacić od października za wjazd do Nowej ...

Ryanair połączy Szczecin i Kraków

Ryanair zapowiedział, że w kwietniu przyszłego roku otworzy loty między Szczecinem i Krakowem, trzy ...

Hotel dla medyka pod Wawelem

Polski Holding Hotelowy udostępnia personelowi szpitalnemu kolejny hotel. W Royalu pod Wawelem będą mogli ...