Niemieckim agentom lepiej się powodzi

Fot. Bentur

Rentowność niemieckich agentów zatrudniających do pięciu osób poprawiła się. Niestety, wielu z nich ma lepsze wyniki, bo tnie koszty, a nie zwiększa sprzedaż – ocenia ich organizacja

Z barometru DRV (Deutscher ReiseVerband, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) wynika, że w zeszłym roku niemieccy agenci poprawili swoją rentowność. Po wyłączeniu tych największych, zatrudniających powyżej 20 osób, w pozostałych grupach wyniosła ona między 1,1 a 1,5 procent.

Szczególnie dobrze w analizie wypadły małe biura, zatrudniające do pięciu pracowników. Na przykład w segmencie przedsiębiorców z dwoma lub trzema sprzedawcami wskaźnik ten wzrósł z 0,8 do 1,1 procent. – Stacjonarne biura agencyjne rozwijają się mimo konkurencji  internetu i alternatywnych kanałów sprzedaży – komentuje cytowany przez portal Travel Talk Bernd Zillich, przewodniczący grupy ekspertów, która opracowała barometr DRV.

Jeśli jednak sięgnąć głębiej w statystyki, okazuje się, że ponad jedna czwarta agentów, którzy zatrudniają mniej niż trzech pracowników, po odjęciu ich pensji nie wykazuje żadnego dochodu. Z kolei tam, gdzie zysk się poprawił, związane to było z obniżeniem kosztów, a nie ze wzrostem przychodów.

Średni obrót na pracownika wyniósł 662 tysiące euro, a to zdaniem Zillicha, za mało. Żeby utrzymać biuro, zatrudniając profesjonalnych, dobrze przeszkolonych pracowników i wdrażać rozwiązania technologiczne, trzeba wypracować minimum 800 tysięcy euro na osobę. Przewodniczący podkreśla, że w zestawieniu DRV nie uwzględniono dodatkowej pracy, jaką trzeba włożyć w obsługę klientów zgodnie z nowymi przepisami po wdrożeniu dyrektywy unijnej o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. A z powodu dodatkowych obowiązków, proces ten się wydłuża.

W barometrze uwzględniono dane od ponad 1220 biur agencyjnych, których łączny obrót zarejestrowany w systemach rezerwacyjnych i rozliczeniowych Accon, DER, TAA, TUI i Ziel wyniósł 4,6 miliarda euro. Skumulowany zysk osiągnął wartość 487 miliona euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańscy agenci turystyczni pod wrażeniem Polski

Poznań gości 90 amerykańskich agentów turystycznych. Goście są zachwyceni Polską. Czy przywiozą tu latem ...

LOT wystartował do Delhi

Wczoraj wieczorem dreamliner LOT-u wyruszył z Lotniska Chopina w Warszawie w pierwszy rozkładowy rejs ...

Mondial: Szykują się rekordowe wakacje Polaków

Dwa miliony Polaków więcej niż w zeszłym roku deklaruje, że wyjedzie na wakacje. Za ...

Niemcy polubili hotele dla dorosłych

Niemieccy touroperatorzy notują coraz większe zainteresowanie pobytami w hotelach dla dorosłych. Wzrost sprzedaży noclegów ...

Pierwszy Hampton by Hilton w Wielkopolsce

Hampton by Hilton w centrum Poznania jest 11. hotelem tej marki w Polsce, a ...

Unia nie odpuszcza gdyńskiemu lotnisku

Odwołanie Komisji Europejskiej od wyroku w sprawie lotniska w Gdyni wpłynęło do unijnego Trybunału ...