Podróżowanie podrożało o jedną trzecią. Najbardziej do Turcji i Polski

Podróże lotnicze z Niemiec podrożały średnio o 29 procent. Fot. AFP

Ceny zakwaterowania w najpopularniejszych krajach turystycznych wzrosły o 30 procent w porównaniu z 2019 rokiem, a bilety lotnicze zdrożały o 29 procent – wynika z analizy niemieckiego portalu Check24.

Niemiecki portal Check24, który sprzedaje usługi turystyczne, sprawdził, jak w tym roku kształtują się ceny zakwaterowania i biletów lotniczych w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. Okazuje się, że zarówno noclegi, jak i przeloty podrożały o niemal jedną trzecią.

Średnio za nocleg w hotelu w najpopularniejszych krajach trzeba zapłacić o 30 procent więcej niż w 2019 roku, a za wynajęcie mieszkania lub domu wakacyjnego o 24 procent więcej.

CZYTAJ TEŻ: Ekspert do agentów turystycznych: Załóżcie własne biuro podróży

Największy wzrost widać w wypadku Turcji, jest to 79 procent (plus 165 euro wobec 92 euro), na drugim miejscu znalazła się Polska (więcej o 64 procent, 122 euro wobec 74 euro), na trzecim Grecja (plus 44 procent, 153 euro wobec 106 euro). Kolejne pozycje należą do Włoch (plus 34 procent), Austrii (plus 32 procent), Niemiec (plus 27 procent), Chorwacji (plus 27 procent), Francji (plus 20 procent), Portugalii (plus 20 procent) i Hiszpanii (plus 12 procent).

Podrożały też bilety lotnicze (mowa o przelotach z Niemiec) – średnio dla 10 najczęściej wybieranych kierunków o 29 procent. W maju zmiana na plus wyniosła 16 procent. – Rosnący popyt powoduje wzrost cen – mówi szef departamentu Loty w Check24 Sebastian Sager. – Kto planuje wakacje na późne lato lub na jesień, powinien zadbać o przelot, zanim ceny znów wzrosną lub skończą się miejsca. Z powodu pandemii linie lotnicze planowały ostrożniej liczbę przelotów, co oznacza, że oferta jest mniejsza – tłumaczy.

Z analizy Check24 wynika, że największy wzrost zainteresowania – w wypadku Check24 mowa o rynku niemieckim – w tym segmencie dotyczy Turcji i Grecji. I tu zmiana wynosi niemal 100 procent.

Najbardziej podrożały bilety do Holandii (wzrost o 106 procent, średnio za lot w obie strony trzeba zapłacić 299 euro, przed dwoma laty było to 145 euro), na drugim miejscu znalazła się Austria (86 procent), na trzecim Szwajcaria (58 procent).

Jeśli spojrzeć na kierunki typowo wakacyjne, okazuje się, że w wypadku Hiszpanii zmiana wyniosła 34 procent (221 euro wobec 165 euro w 2019 roku), Włoch 16 procent (200 euro wobec 173 euro), Turcji 8 procent (347 euro wobec 320 euro), Grecji 8 procent (286 euro wobec 264 euro), a Portugalii 5 procent (270 euro wobec 256 euro).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Awaryjne lądowanie w Balicach

Samolot Lufthansy z Krakowa do Frankfurtu zawrócił po starcie i lądował awaryjnie w Balicach. ...

Nowa Zelandia za tydzień będzie wolna od obostrzeń?

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern oświadczyła, że wszystkie obowiązujące jeszcze w Nowej Zelandii obostrzenia ...

Holiday Inn w Krakowie – historia zatopiona w nowoczesności

Pięciogwiazdkowy Holiday Inn Kraków City Center zakończył rozbudowę i remont za 89 milionów złotych. ...

Trump rozszerza zakaz wjazdu na Brytyjczyków i Irlandczyków

Prezydent Donald Trump do wczoraj ogłoszonej listy krajów, z których nie wolno przyjeżdżać do ...

Corendon Airlines Polska debiutuje na Facebooku

Od dziś na Facebooku i Instagramie można śledzić polskie profile tureckich czarterowych linii lotniczych ...

LOT lata i zarabia

Prawie 200 milionów złotych zarobił LOT na działalności podstawowej, czyli przewozie pasażerów, w 2016 ...