TUI: Uziemienie Maksów będzie nas kosztować 200 milionów euro

Bloomberg

Grupa TUI ogłosiła, że jej zysk operacyjny na koniec tego roku będzie mniejszy od zapowiadanego od 17 do 26 procent. Powód to uziemienie boeingów 737 Max

Koncern wykorzystuje do organizowania czarterów w pierwszej kolejności maszyny należące do jego linii lotniczej TUIfly. We flocie tego przewoźnika, liczącej 150 maszyn, znajduje się 15 boeingów 737 MAX, które mają zakaz latania nad Europą. Te, należące do TUIfly stoją na lotniskach w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Szwecji. Kolejnych osiem maszyn przewoźnik miał odebrać do końca maja tego roku.

Z powodu zakazu lotów samolotów Maksów, TUI musiał kupić miejsca u innych przewoźników w samolotach na najbliższych kilka miesięcy, żeby zrealizować założony program.

Na razie nie wiadomo, kiedy Maksy będą mogły ponownie latać (czytaj: „Na Maksy trzeba będzie poczekać”), ale przy założeniu, że nie będzie ich można używać do połowy lipca, zysk operacyjny Grupy TUI za bieżący rok rozliczeniowy spadnie o około 200 milionów euro, czyli o 17 procent wobec zapowiadanego wcześniej – policzyła firma. Jeśli jednak zakaz potrwa dłużej, TUI przedłuży umowy z innymi liniami lotniczymi do końca sezonu letniego. A wtedy jego zysk operacyjny będzie mniejszy od zakładanego o 26 procent.

Przypomnijmy, że w roku operacyjnym zakończonym we wrześniu 2018 roku zysk operacyjny wyniósł prawie 1,18 miliarda euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nożownik z Hurghady to niekarany wcześniej student

Pochodzący z północy Egiptu 27-letni student był nożownikiem, który rzucił się na turystów w ...

PKP gotowe na świąteczne wyjazdy

Całodobowe wsparcie podróżnych, monitoring sieci kolejowej, dodatkowe wagony i pociągi, wzmocnione patrole funkcjonariuszy SOK ...

Ekspert: Polskie hotele zyskują na europejskim strachu

Kredyty są nisko oprocentowane, a grunty dostępne, więc można się spodziewać w dalszym ciągu ...

Szwedzkie promy z japońskimi kapsułami

Jednoosobowe miejsca do spania na wzór japońskich hoteli kapsułowych to najnowszy pomysł Steny Line. ...

Powiew optymizmu – KLM podaje letni rozkład

Holenderska linia KLM, jako pierwsza w Europie, opublikowała letni rozkład lotów. Na razie obowiązuje ...

Senat USA: Nie wolno wyrzucać ludzi z samolotów

Amerykański Senat przyjął ustawę, która między innymi nakazuje Federalnemu Urzędowi do spraw Lotnictwa, określenie ...