Traveldata: Wakacje w górę, wakacje w dół

Choć w zeszłym tygodniu średnia cena wakacji za granicą spadła o 48 złotych w stosunku do ceny sprzed tygodnia, to była ona i tak o 184 złotych większa od ceny sprzed roku – policzył Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata

Publikacja: 16.07.2019 07:27

Traveldata: Wakacje w górę, wakacje w dół

Foto: AFP

Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata co tydzień porównuje tysiące cen wyjazdów z największymi biurami podróży. Pod uwagę bierze tydzień w szczycie sezonu letniego, czyli między 5 i 11 sierpnia. Jak obliczył, w ostatnim tygodniu średnia cena spadła o 48 złotych. Opust zdarzył się pierwszy raz od pięciu tygodni, poprzednio średnia cena rosła bowiem o 12, 6, 24 i 5 złotych, dwukrotnie spadła o 13 złotych, a wcześniej nie zmieniła się i rosła o 2, 39 i 56 złotych.

Drożej rok do roku

Najmocniej potaniały w ciągu tygodnia wycieczki na Cypr – o 252 złote. Dużo też, bo po 135 złotych, straciły ceny wyjazdów na Korfu i Dżerbę (w obu wypadkach ponownie). Najbardziej podrożały z kolei w tym okresie wakacje w Portugalii – o 94 złote. Również w Albanii i na Krecie zrobiło się drożej – odpowiednio o 55 i 41 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

Jak pisze prezes Traveldaty Andrzej Betlej, w tym sezonie obniżanie się średnich cen wraz ze zbliżaniem się szczytu sezonu jest mało prawdopodobne. Pokazały to już wcześniejsze tygodnie, kiedy to stawki last minute były dość wysokie, bardzo wyraźnie przewyższały ceny ubiegłoroczne.

W minionym tygodniu zdecydowanie najbardziej spadły średnie ceny wycieczek do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie – o 56 i 55 złotych. W znacznie mniejszym stopniu spadały ceny wycieczek na do Bułgarii i Turcji – o 17 i 6 złotych, jedynie symbolicznie zaś (o złotówkę) spadły ceny wyjazdów do Egiptu.

Porównanie ceny imprez z ostatniego tygodnia do ceny sprzed roku dla wycieczek rozpoczynających się wylotem w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia pokazało z kolei, że obecna średnia była większa o 184 złote. To drugi pod względem wielkości wynik w tym roku – w ostatnich tygodniach średnia przewyższała ubiegłoroczne o 159, 192, 167, 123, 80, 87, 102, 95, 93, 77 i 92 złote.

Prezes Traveldaty zauważa, że ósmy już raz w tym sezonie czynniki o charakterze kosztotwórczym działały na korzyść touroperatorów. Cena paliwa lotniczego była mniejsza niż rok wcześniej o 10,4 procent i wyniosła wyniosła 2,58 złote za litr (2,88 zł przed rokiem). Korzystniejszy był też kurs złotego, polska waluta umocniła się bowiem o około 0,8 procent w stosunku do sytuacji przed rokiem. Łączny wpływ obu tych czynników Traveldata szacuje na minus 60 – minus 50 złotych, ale Betlej przypomina, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek jest mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż).

Grecja trzyma wysokie ceny

Przed trzema tygodniami – pisze Betlej – na czoło rocznych zwyżek cen wysunęła się Grecja i tę pozycję utrzymała również w ostatnim zestawieniu. Średnia cena wycieczki do tego kraju wzrosła w skali roku o 258 złotych, czyli o 8 złotych mniej niż przed tygodniem.

Nadal też utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek do systematycznie zyskujących na popularności Turcji i Egiptu. W skali roku urosły one o 235 i 217 złotych.

Należy jednak pamiętać, że w poprzednim sezonie Grecja notowała o tej porze duży spadek cen w ujęciu rocznym, bo aż o 339 złotych. Dla porównania w wypadku Turcji wyniósł on 139 złotych, a Egiptu 59 złotych.

Ze 104 do 95 złotych zmniejszyła się roczna zwyżka ceny wycieczek do Bułgarii. W odpowiednim tygodniu przed rokiem ceny na tym kierunku spadały średnio o 78 złotych.

Po jednotygodniowym spadku pod kreskę Wyspy Kanaryjskie ponownie stały się kosztowniejsze w rocznych porównaniach cen, tym razem średnio o 110 złotych. Przed tygodniem cena wyjazdu była mniejsza o 28 złotych, a przed dwoma większa o 151 złotych. Na obecną skalę wzrostu duży wpływ ma fakt, że w poprzednim sezonie ceny notowały spadek w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio 448 złotych – opisuje Betlej.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała w wypadku podróży na Cypr, do Albanii i Portugalii – średnio o 284, 277 i 252 złote. Wyraźnie zaś mniejsza ich skala wystąpiła na Majorce i w Maroku – o 126 i 107 złotych. Jeszcze mniejszy wzrost cen dotyczył wakacji w Tunezji, o 50 złotych, a niewielki spadek na Malcie – o 10 złotych.

Sun & Fun nadal obniża

W porównaniach średnich cen wycieczek u dużych i średnich organizatorów kolejny już tydzień jedynym biurem podróży, które oferowało mniejsze ceny niż przed rokiem było Sun & Fun. Tym razem średnia cena u tego touroperatora była o 25 złotych mniejsza – opisuje Betlej.

Pozostałe biura miały wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu od około 75 złotych (Rainbow) do 570 złotych.

Jeśli chodzi o liczbę najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 36 ofert. Niedużo mniej miał ich Rainbow – 31. Itaka z liczbą 25 uplasowała się na trzecim miejscu. Przewagę w zakresie hoteli trzygwiazdkowych nadal miała oferta Rainbowa, a w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych TUI Poland.

Najwięcej tanich ofert wyjazdów do Egiptu proponowały Coral Travel i Rainbow – po 5. W cenach wakacji w Grecji przodował Rainbow z 10 ofertami, niedużo mniej miały ich Itaka i TUI Poland – po 7. Na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było wyjechać z TUI Poland, które miało 8 ofert, Itaką i Rainbowem – po 4 oferty. Wakacje w Turcji najmniej kosztowały według badania w Coralu Travel – 6 ofert – a w Tunezji w TUI Poland – 6 ofert. W wypadku Bułgarii 3 najniższe ceny oferował TUI Poland.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Egipcie, TUI Poland w Turcji, Bułgarii, Grecji, Tunezji i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Turcji, Grecji i Tunezji kontynentalnej – opisuje Betlej.

Traveldata tradycyjnie przedstawia również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Choć zestawienie zawiera ten sam zestaw organizatorów co przed tygodniem na pozycjach piątej i szóstej nastąpiły zmiany – miejscami zamieniły się Rainbow i TUI Poland. To pierwsze biuro awansowało z powodu obniżek cen, podczas gdy TUI Poland nieznacznie je podwyższyło.

Na dwóch pierwszych pozycjach pozostały biura Grecos i Coral Travel, ale różnica pomiędzy nimi nieco wzrosła – wyjaśnia Betlej.

Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata co tydzień porównuje tysiące cen wyjazdów z największymi biurami podróży. Pod uwagę bierze tydzień w szczycie sezonu letniego, czyli między 5 i 11 sierpnia. Jak obliczył, w ostatnim tygodniu średnia cena spadła o 48 złotych. Opust zdarzył się pierwszy raz od pięciu tygodni, poprzednio średnia cena rosła bowiem o 12, 6, 24 i 5 złotych, dwukrotnie spadła o 13 złotych, a wcześniej nie zmieniła się i rosła o 2, 39 i 56 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Agent turystyczny chce zatrudnić 200 osób. Poprosił o pomoc sztuczną inteligencję
Biura Podróży
Traveldata ujawnia najnowsze dane o zmianach cen wakacji - pierwszy raz 33 kierunki
Biura Podróży
TUI wykorzysta sztuczną inteligencję. Załoga się zgadza, bo nie będzie zwolnień
Biura Podróży
Coral Travel wskazuje kierunek ekspansji – chce wysyłać więcej klientów na Kanary
Biura Podróży
Młodsi klienci biur podróży wolą kupować wakacje u agentów turystycznych