Traveldata: Koniec sezonu wysoko wyceniony

Bloomberg

Mimo zbliżania się końca sezonu letniego ceny wypoczynku z biurami podróży nie chcą spadać. Ofert na rynku zostało niewiele, organizatorzy mogą więc sprzedawać je drożej niż przed rokiem – pokazuje badanie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak pisze w cotygodniowym materiale prezes Traveldaty Andrzej Betlej, o 13 złotych wzrosła w minionym tygodniu w biurach podróży średnia cena wycieczek z wylotami między 30 września i 6 października. We wcześniejszych tygodniach Traveldata notowała wzrost tej ceny o 73, 54, 17 i 29 złotych. Duże zwyżki dało się zauważyć w odniesieniu do wyjazdów greckich – na Rodos o 160 złotych, na Kos o 118 złotych, a na Półwysep Chalcydycki (Chalkidiki) – 98 złotych.

Z kolei najbardziej potaniały w ostatnim tygodniu podróże do Szarm el-Szejk na Synaju, średnio o 64 złote, a także do Maroka, o 57 złotych, i do Hurghady – o 44 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa.

Jeśli chodzi o poszczególne kraje, to w ostatnim tygodniu najmocniej wzrosła średnia cena wycieczek do Grecji – o 62 złote. W stosunkowo niewielkim stopniu podniosły się ceny kierunków kanaryjskich – średnio o 15 złotych. Spadły natomiast średnie ceny wyjazdów do Egiptu – średnio o 31 złotych – i Turcji, o 4 złote – wymienia Betlej.

150 złotych więcej

To samo badanie, ale tym razem z porównaniem do średniej ceny wyjazdu sprzed roku, pokazało, że tegoroczna średnia cena wyjazdu w pierwszym tygodniu października była wyższa o 152 złote.

Ostatni tydzień – pisze Betlej – był już piątym (po dziesięciu o odwrotnej tendencji), kiedy to czynniki zewnętrzne działały niekorzystnie dla touroperatorów. Zmniejszały bowiem ich marże. Chodzi o to, że choć cena paliwa lotniczego była mniejsza niż przed rokiem o 6,8 procent, to cena walut z naddatkiem niwelowała ten efekt, bo kurs złotego w rozliczeniach turystycznych był słabszy o około 3,4 procent. Łączny więc wpływ obu tych czynników był niekorzystny dla organizatorów i powodował wzrost kosztów o 30 – 40 złotych.

Według przewidywań prezesa Traveldaty, w najbliższych tygodniach wpływ obu czynników może przesunąć się bliżej wartości neutralnych dla organizatorów turystyki. Powinny się do tego przyczynić nadal niewysokie ceny paliwa lotniczego.

Podobnie jak dla analizowanych we wcześniejszych materiałach wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia, znaczące zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują w wypadku zyskujących na popularności Turcji i Egipcie. Średnie ceny wzrosły tam w skali roku odpowiednio o 241 i 171 złotych. Podobnie jak w sierpniu i wrześniu tak i w październiku pod względem skali wzrostu z oboma tymi kierunkami konkurowała Grecja. Tym razem średnia cena wyjazdu z biurem podróży do tego kraju wzrosła o 215 złotych. Warto przy tym pamiętać – przypomina Betlej – że Grecja notowała rok temu o tej porze duży spadek cen, o 142 złote, a Turcja i Egipt odwrotnie, wzrost cen w ujęciu rocznym o odpowiednio 119 złotych i 52 złote.

Wyspy Kanaryjskie – wyjaśnia autor – były droższe w porównaniach rocznych w najmniejszej skali, gdyż średni wzrost cen wyniósł tam 75 złotych. Na obecną i tak umiarkowaną skalę wzrostu cen duży wpływ ma to, że o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam znaczny spadek – o 180 złotych.

Drożały też wyjazdy z biurami podróży do krajów odwiedzanych rzadziej przez Polaków. Największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym Traveldata zanotowała w wypadku ofert podróży na Cypr – o 416 złotych. Dużo podrożało też Maroko – o 283 złote. W znacznie mniejszej skali Tunezja – o 95 złotych.

Na drugim biegunie znalazła się Majorka – tam średnia cena spadła rok do roku o 178 złotych.

„Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2017 dla wylotów w pierwszym tygodniu października), zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji i Egiptu – o 360 i 223 złote. W znacznie mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Grecji – o 73 złote, tylko nieznacznie do Tunezji – o 14 złotych, a już tradycyjnie w tym sezonie niższe niż przed dwoma laty były ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – o średnio 105 złotych” – opisuje sytuację Betlej.

Neckermann opuszcza, kiedy inni podnoszą

Jeśli spojrzeć na ceny wycieczek pod kątem ich organizatorów, okaże się, że wyjazdy na październik były tańsze niż przed rokiem jedynie w Neckermannie Polska – o około 35 złotych. Pozostali touroperatorzy mieli średnie ceny większe niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu, od 50 (Exim Tours) do aż 700 złotych.

Z kolei w liczbie najniższych cen wyjazdów, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu ponownie znalazł się TUI Poland (30 takich ofert). Za nim uplasowały się Coral Travel (27 ofert) i Itaka (18).

Przewagę w niskich cenach wyjazdów do hoteli trzygwiazdkowych miała oferta TUI Poland, do hoteli czterogwiazdkowych oferta Corala Travel i TUI Poland, a w zakresie hoteli pięciogwiazdkowych oferta TUI Poland – podaje autor opracowania.

Do Grecji najtaniej można było wyjechać z Grecosem (12), Coralem Travel (8), TUI Poland (6) i Itaką (4 oferty). Październikowy wypoczynek w Turcji najtaniej kosztował w Coralu Travel (6), w Itace i TUI Poland (po 3). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert podróży do Egiptu Traveldata znalazła w Coralu Travel (6) i w biurze Rainbow (4), a na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (9) oraz Itace i Rainbow (po 6). W wypadku Tunezji najtaniej sprzedawały Coral Travel i TUI Poland (po 3). Ofert wyjazdu do Bułgarii w październiku już nie było, sezon letni kończy się tam we wrześniu.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie i w Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Turcji i Tunezji kontynentalnej.

W kolejnej części materiału prezes Traveldaty zwykle zamieszcza tabelę pokazującą, które z największych biur podróży miały imprezy turystyczne, po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. Jednak tym razem ze względu na zbliżający się koniec sezonu i coraz mniejszą liczbę ofert wyjazdów (np. bez Albanii i Bułgarii), „adekwatność porównań przekrojowych uległa zmniejszeniu”. W tej sytuacji instytut postanowił ograniczyć się do sporządzenia zestawienia jedynie pod kątem kierunków greckich, które są jeszcze oferowane przez stosunkowo dużą liczbę organizatorów.

Mogą Ci się również spodobać

Polacy gotowi wydać dużo na wakacje

40,1 procent miesięcznej pensji wydadzą na urlop Polacy. To – jak pokazuje badanie zachowań ...

Norwegian: Straciliśmy 90 procent pasażerów

Linie lotnicze Norwegian Air Shuttle poinformowały, że w sierpniu tego roku odnotowały sięgający 91 ...

Betlej: Niskie ceny wakacji przesuwają się na lipiec

Biura podróży walczą o sprzedanie wycieczek obniżając ich ceny. Niestety, zaczyna to dotyczyć także ...

Turkish Airlines – najpierw boeingi, potem airbusy

Turkish Airlines zamierza zamówić 40 samolotów B787- Dreamliner. Zaczął też rozmowy z Airbusem o ...

eSky z ponad 70-procentową dynamiką wzrostu

W pierwszym półroczu całkowita wartość sprzedaży (TTV – total transaction value) wypracowana przez serwis ...

W Legolandzie cieszą się z rejsów LOT-u

Dzięki uruchomieniu rejsów na trasie Warszawa – Billund ten drugi co do wielkości duński ...