Według informacji ambasady Egiptu w Berlinie niemieckie Ministerstwo Transportu zniosło tak zwany NOTAM dla Południowego Synaju, pisze portal Travel Talk. NOTAM (Note to Airmen) to nota telekomunikacyjna wydawana na żądanie przez kierownictwo lotów, w której informuje się, między innymi o różnych niebezpieczeństwach związanych z realizacją rejsu. Ostrzeżenie Ministerstwa Transportu obowiązywało od końca 2015 roku, kiedy to w wyniku zamachu spadł na Synaju samolot z rosyjskimi tuystami.

W dokumencie zapisane było, że samoloty muszą zachować minimalną wysokość lotu wynoszącą 26 tysięcy stóp (około 8 kilometrów). „Z uwagi na istniejące zagrożenie zaleca się niemieckim przewoźnikom nieplanowanie i nierealizowanie lotów na wysokości poniżej 26 tysięcy stóp. Poniżej tej wysokości, jak również przy starcie i lądowaniu na lotniskach El Arish, El Gora, Taba, St. Catherine i Szarm el-Szejk istnieje ryzyko użycia broni przeciwlotniczej. Linie są zobowiązane uwzględniać to zagrożenie przy planowaniu połączeń i szacowaniu ryzyka” – napisano w NOTAM.

Do zniesienia ostrzeżenia doszło, według ambasady Egiptu w Berlinie, dzięki rozmowom egipskiego ministra spraw zagranicznych Sameha Szukry’ego z szefami niemieckich resortów dyplomacji, spraw wewnętrznych i transportu, które były prowadzone w styczniu tego roku. „Cieszy nas szybkość, z jaką decyzja została podjęta” – komentuje egipska ambasada w Berlinie.