Pensje w górę, ceny wycieczek w dół

O ponad 40 procent większa niż przed rokiem była w minionym tygodniu sprzedaż wyjazdów z biurami podróży. Skąd taki wzrost? Jedną z przyczyn są niższe ceny wakacji

Publikacja: 23.01.2018 20:35

Pensje w górę, ceny wycieczek w dół

Foto: PZOT

Turystyka wyjazdowa notuje kolejny rok duży wzrost liczby klientów. Sprawa jest jasna – ludzie więcej zarabiają, a dzięki stabilnej sytuacji (małe bezrobocie) chętniej pozwalają sobie na przyjemności. Ale jest jeszcze jeden powód, a przynajmniej był w ostatnim tygodniu, dużego popytu – to niższe ceny podróży. Ale po kolei.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przynosi kolejny raz w cotygodniowym raporcie* optymistyczne dane. W trzecim tygodniu tego roku biura podróży odwiedziło o 41,2 procent więcej klientów niż rok temu o tej samej porze. Kupili oni o 45,3 procent więcej wycieczek lotniczych, o 25,7 procent więcej autokarowych i o 19,3 procent więcej samych noclegów (tzw. imprezy z dojazdem własnym).

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

W efekcie skumulowany (liczony od początku sprzedaży) wzrost sprzedanych wycieczek sięgnął już 33,6 procent, w tym dynamika lotniczych – 37,9 procent.

Najchętniej w omawianym tygodniu Polacy sięgali po wyjazdy do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Egiptu, Bułgarii, Włoch, Albanii, Chorwacji, Portugalii i Tunezji. Znaczące jest pojawienie się w tej stawce dawno niewidzianej w niej Tunezji.

Jak pokazuje raport PZOT, po kilku miesiącach sprzedaży wyjazdów na 2018 rok, zainteresowanie wakacjami w Grecji urosło o 11,8 procent, w Hiszpanii zmalało o 18,8 procent, w Egipcie skoczyło o 114,6 procent, w Bułgarii o 35,9, a w Albanii o 69,8 procent. Nieznany jest wzrost Turcji, PZOT nie podaje tej informacji.

Porównaliśmy średnie ceny jakie, zgodnie z raportem PZOT, płacili w minionym tygodniu klienci biur podróży za wyjazdy do poszczególnych miejsc wakacyjnych z cenami w trzecim tygodniu 2017 roku. Okazuje się, że w tym roku sporo mogli zaoszczędzić, pod warunkiem, że nie wybrali Wysp Kanaryjskich.

Największa różnica cen na korzyść tego roku wystąpiła w wypadku podróży na Korfu (2464 zł) – była mniejsza o 12,5 procent. Wyjazd do Chanii (2829 zł) okazał się tańszy o 9,5 procent, na Majorkę (2978 zł) o 8 procent, do Burgas (2052 zł) o 7,9 procent, do Tirany (2338 zł) o 6,6 procent, do Warny (2034 zł) 5,8 procent, do Hurghady (2201 zł) o 4,9 procent, a na Zakintos (2575 zł) 4,8 procent.

Na drugim biegunie cen znalazły się takie kierunki jak Gran Canaria ze średnią ceną wyższą niż rok temu o 16 procent (3521 zł), Fuerteventura z podwyżką o 11 procent (3011 zł) i Teneryfa droższa o 7,2 procent (3084 zł). Wyższe ceny na Wyspach Kanaryjskich to – jak wskazują touroperatorzy – wynik podwyżki w tamtejszych hotelach.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 3. tydzień roku, czyli okres od 15 do 21 stycznia 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Sun & Fun otwiera własny salon z wycieczkami. Planuje jeszcze 20 kolejnych
Biura Podróży
Grupa Anex Tour rozbudowuje swoje sieci hotelowe. Przywróci dawną markę
Biura Podróży
Początek roku nie rozpieszcza klientów biur podróży. Wakacje coraz droższe
Biura Podróży
Zmiana we władzach TOO. W tle oskarżenia o brak przejrzystości działania zarządu