Thomas Cook podsumował pierwsze półrocze roku rozliczeniowego 2018/2019. Grupa zwiększyła przychód o 5 procent, do 3,23 miliarda funtów. Wynik ten zawdzięcza rosnącemu popytowi na wakacje w Egipcie i w dalekich krajach.

Zysk operacyjny wyniósł 169 milionów funtów i był o 13 milionów lepszy niż rok wcześniej. Strata przed odliczeniem podatków zmniejszyła się o 16 milionów, do 303 milionów funtów, a zadłużenie netto o 94 miliony funtów, do 886 milionów.

– Pierwsze sześć miesięcy tego roku było dobre dla Thomasa Cooka – mówi prezes Grupy Thomas Cook Peter Fankhauser. – Poprawiamy wyniki finansowe i realizujemy założenia strategii. Praca, jaką wkładamy od dwóch lat w poprawienie wrażeń klientów w przelotach i na wakacyjach przynosi owoce w postaci przychodów wyższych o 5 procent i dobrej sytuacji jeśli chodzi o rezerwacje na lato.

Fankhauser tłumaczy, że turyści są bardziej zadowoleni z usług dzięki temu, że firma ograniczyła liczbę hoteli do tych najlepszych i skupiła swoją uwagę na nich. – Dwie trzecie naszych klientów mówi, że chce bardziej zindywidualizowanych wakacji, dlatego wprowadzamy innowacje, które są odpowiedzią na ich potrzeby. Odnosi się to do programów „Wybierz swój pokój”, prowadzonego w tym sezonie letnim w 300 hotelach i „Wybierz swój leżak”, z którego można skorzystać w 50 obiektach – podkreśla prezes.

Z podsumowania wynika ponadto, że program letni został wyprzedany w 59 procentach, a liczba rezerwacji dla całej Grupy wzrosła o 13 procent rok do roku. Do łask klientów wróciły Turcja, Grecja i Egipt, koncern poszerzył też ofertę do Chorwacji, Włoch i Tunezji, zmniejszył natomiast na wyspy hiszpańskie. Liczba rezerwacji w Europie kontynentalnej, do której należy również Polska, jest o 2 procent większa niż rok do roku, w wypadku Francji wzrost jest nawet 15-procentowy, Belgii 8-procentowy, a Niemiec 4-procentowy. Polska nie została wymieniona w tym zestawieniu.

Fankhauser podkreśla również, że w pierwszym półroczu dobre wyniki zanotowała linia lotnicza Condor. Tu liczba rezerwacji wzrosła o 10 procent, poszerzyła się też siatka połączeń, do której weszło 70 nowych kierunków.

Prezes wskazuje też na znaczenie sektora hotelowego, Grupa postawiła na własne obiekty, ta część działalności jest systematycznie rozwijana. Fankhauser zapowiada, że dzięki konsekwentnej realizacji strategii, Grupa osiągnie na koniec roku zakładany wynik.