Traveldata: Luty nie przyniósł podwyżek cen wakacji

W latach 2018 i 2019 w pierwszym tygodniu lutego ceny w biurach podróży szły wyraźnie w górę. W tym roku tak nie było. Wręcz przeciwnie – wcześniejsze wzrosty wyhamowują – pokazuje raport Traveldaty.

Publikacja: 11.02.2020 01:18

Traveldata: Luty nie przyniósł podwyżek cen wakacji

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Czwarty raz w tym sezonie spadła średnia cena wakacyjnych wycieczek w biurach podróży. Tym razem było to 11 złotych – ogłosił Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie.

Traveldata co tydzień porównuje ceny setek ofert biur podróży, biorąc pod lupę wyjazdy samolotowe w pierwszy tydzień sierpnia, czyli szczyt sezonu letniego (3 i 9 sierpnia 2020 roku) i wyciąga średnią. Okazuje się, że w ostatnim tygodniu w porównaniu z poprzednim tygodniem średnia cena spadła o 11 złotych. Był to czwarty spadek w tym sezonie. Poprzednie wyniosły 15 złotych przed tygodniem i po złotym przed dwoma i siedmioma tygodniami.

Jak notuje Traveldata, najwięcej spadła cena wakacji na Krecie – o 106 złotych, na Korfu – o 102 złote i na Teneryfie (ostatnio średnia cena znacząco tam wzrosła) – o 101 złotych.

Stosunkowo dużo wzrosły natomiast ceny wyjazdu na Fuerteventurę – o 121 złotych, do Portugalii – o 58 złotych i na Cypr – o 55 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień przyniósł w wypadku najważniejszych kierunków wyjazdów przewagę umiarkowanych lub niedużych wzrostów cen wycieczek. Spadki z kolei ponownie objęły Grecję, a ich skala była dość istotna – średnio 64 złote (przed tygodniem 39 złotych).

W wypadku pozostałych kierunków ceny rosły. Nieznacznie, bo o 4 i 7 złotych, jeśli chodzi o podróże do Egiptu i Turcji. Wyraźniej w wypadku Wysp Kanaryjskich i Bułgarii – o 22 i 31 złotych.

Mimo że w poprzednich sezonach niemal regułą był dość istotny wzrost cen w pierwszym tygodniu lutego – z wyjątkiem bardzo początkowo niekorzystnego sezonu 2016, gdy ceny spadły w tym okresie o średnio 5 złotych – tym razem Traveldata zauważyła ich spadek. „Wpisuje się on w generalną tendencję do stopniowego osłabiania dynamiki wzrostu cen wycieczek, obserwowaną już od mniej więcej miesiąca” – wskazuje autor raportu, prezes Traveldaty Andrzej Betlej.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ceny w biurach podróży w odwrocie. Do czasu

Jest ona widoczna zwłaszcza w Turcji i w Egipcie, w wypadku których niższe niż obecnie średnie ceny były widoczne w trzeciej dekadzie października. Dla odmiany ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii odnotowały najwyższy w tym sezonie poziom.

Jak pisze Betlej, w Egipcie umacniania się funt egipski i rośnie inflacja. W ostatnim roku z powodu tych czynników średnie ceny w Egipcie w przeliczeniu na euro wzrosły o prawie 24 procent, a na złotego o około 23 procent. Mimo to ceny wycieczek nie rosną, co powoduje znaczne osłabianie rentowności tamtejszej branży turystycznej.

Najmniejszy wzrost w sezonie

Porównanie średniej z ostatniego tygodnia ze średnią sprzed roku pokazuje, że tegoroczna średnia cena była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 123 złote. To zdecydowanie najmniejszy roczny wzrost cen w tym sezonie. Największy miał miejsce osiem tygodni temu i wyniósł 224 złote.

W minionym tygodniu już piąty raz z rzędu najznaczniejszy roczny wzrost cen wycieczek odnotowano w wypadku wyjazdów na Lanzarote – o 447 złotych. Dużo rosły – licząc rok do roku – ceny wakacji na Chalkidiki i w Tunezji kontynentalnej (bez Dżerby) – o 291 i 240 złotych.

Jedyny kierunek, w odniesieniu do którego Traveldata odnotowała zniżkę średniej ceny to Malta. W jej wypadku średnia spadł one w ujęciu rocznym o 576 złotych.

Przy tym dwa czynniki, które wpływają na koszt poniesiony przez organizatora wyjazdu, czyli cena paliwa lotniczego (spadek o 2,8 procent) i siła złotego do euro i dolara (spadek o 0,4 procent) powodowały, że musiał on wydać od minus 5 do plus 5 złotych więcej.

Według przewidywań Instytutu, koniunktura gospodarcza w strefie euro i negatywny wpływ epidemii w Chinach, wywołanej koronawirusem, będą czynnikami, które spowodują, że ceny paliwa nie będą w najbliższym czasie rosły. Co jest dobrą wiadomością dla touroperatorów.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu roczny wzrost cen podróży na Wyspy Kanaryjskie wyniósł 199 złotych (poprzednio było to 261 złotych), do Egiptu 136 złotych, do Bułgarii 79 złotych, do Grecji 77 złotych, a do Turcji – 39 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym nadal miały miejsce w wypadku Maroka, Majorki i Tunezji, gdzie wyniosły średnio 209, 166 i 164 złote. Mniej intensywnie rosły ceny na Cyprze i w Portugalii – o 112 i 110 złotych, jeszcze słabiej w Albanii – o średnio 44 złote – relacjonuje autor.

Spadek średniej ceny w ujęciu rocznym miał miejsce natomiast w wypadku wakacji na Malcie – o 576 złotych.

„Dotychczasowe zmiany cen wycieczek na sezon letni, jak i zimowy był zdecydowanie korzystny dla organizatorów. Odnosi się to również do cen wyjazdów last minute (na razie dotyczą sezonu zimowego), które były znacznie wyższe niż w tym samym czasie zeszłego sezonu. Miniony tydzień przyniósł jednakże nowe potwierdzenie osłabiania się dynamiki wzrostu cen na najbardziej popularnych kierunkach (Egipt, Turcja), co może oznaczać kolejne wczesne sygnały wystąpienia na nich możliwości ograniczonej nadpodaży wycieczek” – komentuje Betlej.

TUI liderem niskich cen

Porównanie średnich cen wycieczek u dużych i średnich organizatorów pokazuje, że najmniej się one wahały w biurach Prima Holiday, Rainbow i Best Reisen. Wzrosły u nich w najmniejszym stopniu – odpowiednio o około 5, 30 i 35 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku od około 45 złotych (Grecos) do ponad 240 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków wyjazdów i trzech kategorii hoteli, na pierwszym miejscu Traveldata wyróżniła TUI Poland z liczbą 43 najtańszych ofert. Za nim uplasowała się Itaka i Rainbow z liczbą 21 ofert każde.

Najwięcej niskich cen na wyjazdy do Egiptu miały Coral Travel i TUI Poland (po 6 ofert), na wycieczki do Grecji były to Rainbow (10), Itaka (9) i TUI Poland (8), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Itaka (8), do Turcji Coral Travel i TUI Poland (po 4) i Itaka (3), do Tunezji Exim Tours (6), do Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2).

W porównaniu z sytuacją sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją ofertę w Egipcie i Turcji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich.

Na końcu raportu Traveldata zamieszcza tabelę z biurami podróży (tylko największe i średnie), które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W przeliczeniach zachowano ścisłą porównywalność oferowanych kierunków, a zatem oferty biura X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków, są porównywane tylko z ofertami tych właśnie kierunków w pozostałych biurach.

Na czele tabeli, podobnie jak tydzień temu widnieją te same biura: TUI Poland, Grecos i Coral Travel. Jedyna korekta to powrót do pierwszej siódemki Primy Holiday, a to dzięki zastosowaniu przez to biuro niedużej obniżki cen. Prima przesunęła się z pozycji ósmej (poza tabelą) na szóstą. Z kolei Itaka z pozycji piątej spadła na ósmą (poza obrębem zestawiania) co spowodowane było niewielką zwyżką cen u tego touroperatora. Największą zmianą było przesunięcie się o dwie pozycje w górę biura Exim Tours z miejsca szóstego na czwarte, czyli odwrotnie niż tydzień wcześniej, które dość istotnie obniżyło ceny na niektóre kierunki.

""

Foto: turystyka.rp.pl

„Generalnie sytuacja świadczy o znacznej stabilizacji cen, mimo rozpoczęcia nowego miesiąca, co w przeszłości często implikowało dość istotne zmiany cen imprez turystycznych” – wyjaśnia prezes Traveldaty.

Czwarty raz w tym sezonie spadła średnia cena wakacyjnych wycieczek w biurach podróży. Tym razem było to 11 złotych – ogłosił Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie.

Traveldata co tydzień porównuje ceny setek ofert biur podróży, biorąc pod lupę wyjazdy samolotowe w pierwszy tydzień sierpnia, czyli szczyt sezonu letniego (3 i 9 sierpnia 2020 roku) i wyciąga średnią. Okazuje się, że w ostatnim tygodniu w porównaniu z poprzednim tygodniem średnia cena spadła o 11 złotych. Był to czwarty spadek w tym sezonie. Poprzednie wyniosły 15 złotych przed tygodniem i po złotym przed dwoma i siedmioma tygodniami.

Pozostało 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Itaka zachęca: Dzięki nam „Langkawi Best Wey”, czyli "Langkawi naprawdę najlepsze"