Pierwsze duże bankructwo w holenderskiej turystyce

Sieć agencji turystycznych z Holandii D-Reizen zbankrutowała. Należało do niej 230 salonów sprzedaży, firma zatrudniała 1,1 tysiąca pracowników. Powodem upadłości było zadłużenie wobec TUI Nederland.

Publikacja: 06.04.2021 14:33

Pierwsze duże bankructwo w holenderskiej turystyce

Foto: Fot. www.d-reizen.nl

Sąd z Haarlemu w Holandii ogłosił bankructwo sieci agencji turystycznych D-Reizen. To pierwsza tak poważna upadłość w branży turystycznej w tym kraju – oceniła organizacja holenderskiej branży turystycznej ANVR. Szacuje ona, że bankructwem zagrożone jest co trzecie biuro turystyczne w kraju.

Sieć D-Reizen powstała w 1965 roku, należało do niej 230 salonów sprzedaży w całym kraju, firma zatrudniała  1,1 tysiąca pracowników. Jak wynika z informacji na jej stronie internetowej, w tym czasie obsłużyła ponad 4 miliony klientów. Przedsiębiorstwo już od wielu miesięcy borykało się z problemami finansowymi, pandemia wywołana przez koronawirusa praktycznie pozbawiła ją dochodów. Dziennik „Algemeen Dagblad” podał, że bezpośrednim powodem bankructwa były roszczenia TUI Nederland, których D-Reizen nie był w stanie spłacić. W siedzibie firmy wyłączone są telefony, nie działa skrzynka e-mailowa.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki touroperator zbankrutował przez koronawirusa

Jak podaje niemiecka firma Statista, w styczniu 2020 roku do D-Reizen należało około 213 salonów sprzedaży, co stawiało firmę na pierwszym miejscu w zestawieniu największych sieci turystycznych. Na drugim znajdował się TUI Nederland ze 181 biurami, na trzecim VakatineXperts ze 139. Pod względem obrotów największy był jednak TUI (ponad 2 miliardy euro), na drugiej pozycji znalazł się BCD NV, właściciel marek Travix, CheapTickets, Vliegwinkel i Budget Air (około 1,53 miliarda euro), na trzecim D-rt Groep, do którego należy D-Reizen i VakantieXperts z przychodami rzędu 651 milionów euro.

Przez pewien czas D-rt Groep należała do niemieckiego przedsiębiorstwa Raiffeisen Touristik Group. W grudniu firmy doszły do porozumienia, na mocy którego ta pierwsza wróciła w holenderskie ręce. Przejęli ją prezes D-rt Groep Jan Henne De Dijn i Marije Haeck, do której należy think-tank BeBr.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce ma nowy, dziewięcioosobowy zarząd
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty