Dane, jakimi dysponuje Turystyczny Fundusz Gwarancyjny na podstawie deklaracji składanych co miesiąc przez wszystkich organizatorów turystyki zarejestrowanych w centralnej ewidencji pokazują, że w sierpniu zawarli oni umowy na 623,4 tysiąca zorganizowanych imprez turystycznych, czyli o 4,3 procent więcej niż w lipcu (597,7 tysiąca).
Czytaj więcej
Z miesiąca na miesiąc rosną rezerwacje w biurach podróży. W czerwcu było ich 545 tysięcy, czyli o 42 procent więcej niż w maju i najwięcej w tym roku. A wycieczki czarterowe przegoniły liczbą nawet te z 2019 roku.
Oznacza to również, że sprzedanych wyjazdów było o 294 procent więcej niż rok wcześniej i tylko o 6 procent mniej niż dwa lata wcześniej, w przedpandemicznym roku 2019.
Najwięcej z tej liczby było umów na wyjazdy skategoryzowane jako „Polska i kraje sąsiedzkie” – 319,2 tysiąca. Na drugim miejscu uplasowały się wycieczki czarterowe, tych sprzedano 256,4 tysiąca. Najmniejszą pulę, bo tylko 47,9 tysiąca, stanowiły wyjazdy zagraniczne z wykorzystaniem innych środków transportu niż czartery (regularne linie lotnicze, autobusy).
Polska na dużym plusie
Jeśli porównać te liczby z liczbami z sierpnia 2019 roku, a więc sprzed pandemii, okaże się, że czarterów było mniej o 25 procent, „innych środków transportu” o 39 procent i dopiero podróży w kategorii „kraj i bliska zagranica” aż o 33 procent więcej.