Biura podróży: Sierpień najlepszy w tym roku. Szczególnie w turystyce krajowej

Sierpień był najlepszym miesiącem sprzedaży w biurach podróży w tym roku. W sumie zawarły one umowy na wyjazd ponad 623 tysięcy klientów. Najchętniej Polacy podróżowali po Polsce. Ten segment podróży przekroczył nawet wynik sprzed pandemii.

Publikacja: 25.10.2021 08:53

Biura podróży: Sierpień najlepszy w tym roku. Szczególnie w turystyce krajowej

Foto: Filip Frydrykiewicz

Dane, jakimi dysponuje Turystyczny Fundusz Gwarancyjny na podstawie deklaracji składanych co miesiąc przez wszystkich organizatorów turystyki zarejestrowanych w centralnej ewidencji pokazują, że w sierpniu zawarli oni umowy na 623,4 tysiąca zorganizowanych imprez turystycznych, czyli o 4,3 procent więcej niż w lipcu (597,7 tysiąca).

Czytaj więcej

Biura podróży odrabiają straty, w czerwcu więcej czarterów niż przed pandemią

Oznacza to również, że sprzedanych wyjazdów było o 294 procent więcej niż rok wcześniej i tylko o 6 procent mniej niż dwa lata wcześniej, w przedpandemicznym roku 2019.

Najwięcej z tej liczby było umów na wyjazdy skategoryzowane jako „Polska i kraje sąsiedzkie” – 319,2 tysiąca. Na drugim miejscu uplasowały się wycieczki czarterowe, tych sprzedano 256,4 tysiąca. Najmniejszą pulę, bo tylko 47,9 tysiąca, stanowiły wyjazdy zagraniczne z wykorzystaniem innych środków transportu niż czartery (regularne linie lotnicze, autobusy).

Polska na dużym plusie

Jeśli porównać te liczby z liczbami z sierpnia 2019 roku, a więc sprzed pandemii, okaże się, że czarterów było mniej o 25 procent, „innych środków transportu” o 39 procent i dopiero podróży w kategorii „kraj i bliska zagranica” aż o 33 procent więcej.

W sumie od stycznia do końca sierpnia touroperatorzy sprzedali 2 miliony 261 tysięcy wycieczek. Trzy razy więcej niż w tym samym czasie w roku 2020, ale o ponad połowę (54,3 procent) mniej niż w roku 2019, kiedy mieli już na liczniku 5 milionów 380 tysięcy klientów.

- Dane biur podróży mogą świadczyć o odbiciu w branży turystycznej i to nawet w stosunku do podobnego okresu rekordowego przecież roku 2019 – wskazuje członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, któremu podlega TFG, Marek Niechciał. - W ostatnich miesiącach widać rosnące zainteresowanie nie tylko imprezami zagranicznymi, ale równie wyraźnie zorganizowaną turystyką krajową. - Nie widać za to odbicia w wycieczkach autokarowych objazdowych zagranicznych.

Przybywa touroperatorów i pieniędzy

Na koniec sierpnia liczba zarejestrowanych w całym kraju organizatorów turystyki wyniosła 4334, o 18 więcej niż na koniec lipca (4316) i o 66 więcej niż na koniec czerwca (4286). nadal duża liczba, bo 339 miało zawieszoną działalność (w lipcu 330).

Stan konta Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, na które odkładane są składki touroperatorów, wynosił na koniec miesiąca 179,8 miliona złotych. To oznacza, że przez miesiąc przybyło na nim 9,5 miliona złotych, w lipcu bowiem na koncie widniało 170,3 miliona złotych.

Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?