Biura podróży odrabiają straty, w czerwcu więcej czarterów niż przed pandemią

Z miesiąca na miesiąc rosną rezerwacje w biurach podróży. W czerwcu było ich 545 tysięcy, czyli o 42 procent więcej niż w maju i najwięcej w tym roku. A wycieczki czarterowe przegoniły liczbą nawet te z 2019 roku.

Publikacja: 02.08.2021 01:36

Biura podróży odrabiają straty, w czerwcu więcej czarterów niż przed pandemią

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Rezerwacje w biurach podróży rosną od stycznia (więcej: „Od początku roku w biurach podróży prawie milion nowych rezerwacji”), a czerwiec był pod tym względem rekordowy. W sumie wycieczki kupiło 545,4 tysiąca klientów. To o 162 procent więcej niż w tym samym czasie w roku 2020, ale o 27,6 procent mniej niż w czerwcu roku 2019 – pokazują dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ostre podwyżki w biurach podróży. Egipt liderem

Największy udział w tej liczbie miały wycieczki czarterowe – 331,2 tysiąca. O połowę mniej stanowiły imprezy krajowe (de facto jest to kategoria wspólna „kraj i bliska zagranica”) – 163,8 tysiąca. Najmniej było wyjazdów zagranicznych z trzeciej kategorii, obejmującej podróże zorganizowane z wykorzystaniem innego transportu niż czartery (regularne linie lotnicze, autokary, dojazd własny) – 50,3 tysiąca.

Co ciekawe, najdynamiczniej, bo o 237 procent w stosunku do poprzedniego roku rosła sprzedaż wyjazdów z tej ostatniej kategorii. Ale jeśli porównać ją z rokiem 2019, to notuje ona spadek o 45,3 procent.

Dużym wzrostem, licząc rok do roku, charakteryzowała się też sprzedaż imprez czarterowych – była większa o 197 procent. A jeśli porównać ją do tej sprzed pandemii (czerwiec 2019 r.) okaże się, że przewyższyła ją o 5,6 procent.

Krajowe wycieczki rosły w czerwcu w stosunku do roku 2020 o 101 procent, ale malały wobec 2019 o 53 procent.

W sumie w pierwszym półroczu tego roku biura podróży sprzedały 1,49 miliona wycieczek. W tym najwięcej, bo 942,5 tysiąca, czarterowych.

Dla porównania – w pierwszym półroczu 2020 roku rezerwacji było 1,66 miliona (warto pamiętać, że większość, bo aż 1,21 miliona, pochodziła ze stycznia i lutego), a w 2019 – 4,14 miliona.

– Nasze statystyki pokazują dwie charakterystyczne tendencje – komentuje członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w którego strukturze działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, Marek Niechciał. – Po pierwsze wyraźnego przesunięcia wyborów polskich turystów w stronę wycieczek z wykorzystaniem lotów czarterowych, a po drugie dynamicznego narastania liczby rezerwacji wraz z nadejściem wakacji. We wcześniejszych latach rezerwacje były bardziej równomiernie rozłożone w czasie, istniało zjawisko first minute, czyli kupowania wyjazdów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. W tym roku zakupy kumulują się w krótkim czasie. Aż 62 procent wszystkich tegorocznych rezerwacji to rezerwacje zrobione w maju i czerwcu. Myślę, że to zjawisko będzie rosnąć także w lipcu, który będziemy mogli podsumować pod koniec sierpnia – dodaje.

Z danych TFG wynika jeszcze, że do Funduszu wpłynęło w czerwcu 5,7 miliona złotych składek touroperatorów (w 2020 było to 1,8 mln, a w 2019 5,6 mln złotych). Na koniec czerwca Fundusz dysponował sumą 165 milionów złotych.

TFG odnotowuje też wzrost liczby biur podróży. W tym roku na podjęcie działalności organizatora turystyki zdecydowało się 342 przedsiębiorców, najwięcej w maju i czerwcu. – Liczba zarejestrowanych organizatorów malała od lutego 2020 roku. Dopiero w kwietniu tego roku widzimy przełamanie tej tendencji. Od tamtej pory liczba nowo rejestrowanych touroperatorów przewyższa liczbę wykreślanych. Najwyraźniej coraz więcej osób postrzega turystykę, jako biznes, w który warto się angażować. Wraca zaufanie do tej gałęzi gospodarki i przekonanie, że na turystyce można zarobić. Z tym zastrzeżeniem, że mówimy o działalności organizatorów turystyki, a nie o wszystkich segmentach, bo na przykład hotele, żyjące z turystyki przyjazdowej i biznesowej nadal, jak słyszymy, mają problemy – mówi Niechciał.

Na koniec czerwca w centralnej ewidencji figurowało więc 4286 firm. W tym 335 było zawieszonych na wniosek przedsiębiorcy.

W całym roku 2021 z ewidencji wykreśliło się 292 touroperatorów, a 44 zostało z niej wykreślonych na wniosek TFG lub z inicjatywy marszałka danego województwa.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
W biurach podróży początek sprzedaży wakacji w trybie last minute. Ceny wzrosły
Biura Podróży
Agenci turystyczni wybrali nowe władze. Trzecia kadencja prezesa Marcina Wujca
Biura Podróży
Itaka ogłasza nowy egzotyczny kierunek na zimę. "I to nie jest nasze ostatnie słowo"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Do zespołu biura podróży Anex Tour Poland dołączył Irfan Kilic