Tradycyjnie autorzy raportu podają też, jak się kształtowały dwa czynniki wpływające na koszty wyjazdów – cena paliwa i kurs złotego do dolara i euro. Jak podają, cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 3,17 zł/litr i była o 82,2 procent wyższa niż przed rokiem. A złoty stosunku do dolara i euro dla uśrednionych rozliczeń turystycznych był silniejszy o około 3,9 procent. Wspólny wpływ tych dwóch czynników na średnią zmianę cen wycieczek zawierał się w przedziale od 280 do 290 złotych.
Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata
W grupie pięciu kierunków najpopularniejszych wśród polskich turystów zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek, liczony rok do roku, Traveldata zauważyła w wypadku Egiptu i Turcji – średnio o 213 złotych. Wyspy Kanaryjskie podrożały w rok o 168 złotych, Grecja o 64 złote, a Bułgaria o 5 złotych.
Jeśli natomiast chodzi o mniej uczęszczane kraje największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano, podobnie jak w poprzednim tygodniu, w wyjazdach do Hiszpanii kontynentalnej - o 470 złotych. Dużo też skoczyły ceny wakacji na Cyprze, we Włoszech i na Majorce – o 221, 176 i 141 złotych. W dużo mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji, Portugalii i Maroka – odpowiednio o 64, 60, 46 złotych. Ceny pozostałych kierunków, czyli Albanii i Malty w ujęciu rocznym spadły – o 10 i 125 złotych.
Awans Best Reisen
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek u poszczególnych organizatorów ceny wyjazdów na szczyt sezonu lato 2021 najmocniej obniżyły Best Reisen i Prima Holiday – o 95 i 85 złotych. Mniejsze przeceny zastosowały Grecos – o 20 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 80 (Itaka) do 430 złotych.
W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 55 ofert. Organizator ten wyprzedził Rainbowa z liczbą 34 ofert i Itakę z liczbą 22 ofert.