Traveldata: Stabilne ceny przyszłorocznych wakacji z biurami podróży

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku wzrosła o 27 złotych – podaje wynik swojego najnowszego badania Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w raporcie publikowanym co tydzień*.

Publikacja: 16.11.2021 09:10

Od trzech tygodni średnia cena wyjazdu wakacyjnego idzie w górę o ponad 20 złotych

Od trzech tygodni średnia cena wyjazdu wakacyjnego idzie w górę o ponad 20 złotych

Foto: Aleksander Kramarz

Nie jest to duża zmiana, wręcz standardowa, ponieważ w poprzednich dwóch tygodniach wzrost cen wyniósł 21 i 28 złotych.

Najbardziej podrożał wyjazd na Fuerteventurę, o 123 złotych, do Maroka, o 112 złotych, i na Maltę – o 84 złotych.

Największa zniżka cen objęła wakacje na Korfu – o 66 złotych. Mniejsze spadki Traveldata odnotowała w wypadku wyjazdu na Costa de la Luz i na Majorkę – o 59 i 46 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jeśli chodzi o pięć najchętniej odwiedzanych kierunków, to w minionym tygodniu ceny wycieczek z wylotem 1-7 sierpnia 2022 roku umiarkowanie urosły w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii – odpowiednio o 34, 25 i 22 złote.

Symbolicznie spadły natomiast ceny wyjazdów do Turcji i Grecji – o 3 i 9 złotych.

Hiszpańskie wybrzeża mocno w górę

Porównanie cen wyjazdów z tego roku i z zeszłego (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że średnia cena była z tego roku była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 132 złote. Dla porównania - w poprzednich tygodniach wzrost cen, licząc rok do roku, wyniósł 41 i 17 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Ceny przyszłorocznych wakacji zwyżkują powoli

Najwięcej zdrożały wycieczki na półwysep Chalcydycki, o 571 złotych, na wybrzeże Costa de la Luz, o 557 złotych, i na Costa del Sol – o 363 złote.

Najbardziej spadły z kolei ceny wakacji na Kos, o 192 złote, na Malcie, o 125 złotych, i na Krecie – o 92 złote.

Tradycyjnie autorzy raportu podają też, jak się kształtowały dwa czynniki wpływające na koszty wyjazdów – cena paliwa i kurs złotego do dolara i euro. Jak podają, cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 3,17 zł/litr i była o 82,2 procent wyższa niż przed rokiem. A złoty stosunku do dolara i euro dla uśrednionych rozliczeń turystycznych był silniejszy o około 3,9 procent. Wspólny wpływ tych dwóch czynników na średnią zmianę cen wycieczek zawierał się w przedziale od 280 do 290 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W grupie pięciu kierunków najpopularniejszych wśród polskich turystów zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek, liczony rok do roku, Traveldata zauważyła w wypadku Egiptu i Turcji – średnio o 213 złotych. Wyspy Kanaryjskie podrożały w rok o 168 złotych, Grecja o 64 złote, a Bułgaria o 5 złotych.

Jeśli natomiast chodzi o mniej uczęszczane kraje największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano, podobnie jak w poprzednim tygodniu, w wyjazdach do Hiszpanii kontynentalnej - o 470 złotych. Dużo też skoczyły ceny wakacji na Cyprze, we Włoszech i na Majorce – o 221, 176 i 141 złotych. W dużo mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji, Portugalii i Maroka – odpowiednio o 64, 60, 46 złotych. Ceny pozostałych kierunków, czyli Albanii i Malty w ujęciu rocznym spadły – o 10 i 125 złotych.

Awans Best Reisen

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek u poszczególnych organizatorów ceny wyjazdów na szczyt sezonu lato 2021 najmocniej obniżyły Best Reisen i Prima Holiday – o 95 i 85 złotych. Mniejsze przeceny zastosowały Grecos – o 20 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 80 (Itaka) do 430 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 55 ofert. Organizator ten wyprzedził Rainbowa z liczbą 34 ofert i Itakę z liczbą 22 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wyjazdów do Egiptu oferowały TUI Poland (6), Coral Travel i Exim Tours (po 3 oferty, do Grecji Rainbow (11), TUI Poland (10) i Grecos (8), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10), Itaka i Rainbow (po 5), do Turcji Coral Travel (6), Rainbow i TUI Poland (po 4), do Tunezji TUI Poland (6) i Coral Travel (4), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty) – wyliczają autorzy raportu.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Turcji, Tunezji i Bułgarii, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji, a utrzymało Turcji, natomiast biuro Itaka wzmocniło pozycję w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - dodają.

Czytaj więcej

Traveldata: Ceny „egzotyki” na zimę rosną na cenach paliwa

Raport zamyka tabela z biurami podróży, które miały w ostatnim tygodniu imprezy turystyczne w przekrojowo najkorzystniejszych cenach (w zestawieniu zachowano ścisłą porównywalność oferowanych kierunków, a zatem oferta biura X porównywana jest tylko z ofertą biur z tymi samymi kierunkami).

W ostatnim tygodniu zestawienie opuściła Itaka, która przesunęła się z pozycji piątej na szóstą, a na pozycję piątą weszło Best Reisen, którego w poprzednim zestawieniu nie było. Na pozycję lidera awansował TUI Poland, przesuwając o jeden szczebel w dół Grecosa i Rainbow.

*Zestawienie obejmuje trzecie w tym roku porównanie cen wyjazdów z wylotem w szczycie sezonu letniego 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 11 listopada 2021 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 4 listopada, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 11 listopada 2020 roku.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów