Traveldata: Ceny „egzotyki” na zimę rosną na cenach paliwa

Ceny wyjazdów do dalekich, egzotycznych krajów skoczyły, licząc rok do roku, o 743 złote. Najbardziej podrożały Meksyk i Dominikana – o 1482 i 1296 złotych. W mniejszym stopniu Kenia i Kuba - o 788 i 163 złote.

Publikacja: 08.11.2021 10:05

Od kilku tygodni turyści mogą przyjeżdżać do Tajlandii

Od kilku tygodni turyści mogą przyjeżdżać do Tajlandii

Foto: AFP

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 stycznia a 6 lutego 2022 roku (termin ferii zimowych w województwie mazowieckim) wzrosła wobec poprzedniego tygodnia o 101 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z badania cen u największych touroperatorów.

Wzrost był podobny, jak tydzień wcześniej, kiedy wyniósł 100 złotych i dużo wyższy niż dwa tygodnie temu, kiedy wyniósł 18 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Paliwo drożeje, nic więc dziwnego, że dalekie podróże też

W wymienionym tygodniu ceny imprez turystycznych najbardziej podniosły się w wypadku wyjazdów na Lanzarote (poprzednio ceny tam najbardziej spadły) – o 341 złotych. Mniejsze, ale nadal duże zwyżki Traveldata zanotowała w odniesieniu do Szarm el-Szejk i Marsa Alam – o 230 i 149 złotych.

Największe z kolei przeceny widać było w takich kierunkach jak Fuerteventura, o 91 złotych, Maroko, o 52 złote, i Malta – o 50 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Drogie wyspy

Porównanie średniej ceny wyjazdu w 2022 roku ze średnią ceną z tego roku (18-24 stycznia 2021 do 31 stycznia – 6 lutego 2022 r.) pokazało, że średnia z 2022 była większa od tej z roku 2021 o 335 złotych. Poprzednio ceny z 2022 roku były wyższe o 359 i 263 złote.

Najbardziej w skali roku zdrożały wyjazdy na Teneryfę, o 777 złotych, na Cypr, o 753 złote i na Lanzarote – o 723 złote.

Traveldata zauważyła też duże spadki cen. Największy w wypadku Dżerby, o 338 złotych, a wyraźnie mniejszy Fuerteventury – o 77 złotych.

Instytut sprawdził też, jak rosły koszty organizowania zagranicznych wycieczek w kontekście cen paliwa i krusu złotego wobec dolara i euro. Okazało się, że cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 3,21 złotego za litr wobec 1,72 złotego przed rokiem, co oznaczało wzrost o 86,6 procent. Z kolei złoty był nieco słabszy niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 1,1 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek był w serii czterdziestu jeden tygodni rekordowo negatywny dla organizatorów i zawierał się w przedziale 240 - 250 złotych.

„Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” - zastrzegają autorzy raportu.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z ferii zimowych 2021 roku o 507 złotych. Najmocniej, licząc rok do roku, podniosły się ceny pobytu w Szarm el-Szejk – o 688 złotych. Mniejsze zaś zwyżki odnotowano w wypadku Hurghady i w Marsa Alam – o 421 i 411 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był nieco mniejszy i wyniósł średnio 412 złotych.

Spośród wysp tego kierunku zdecydowanie najwięcej podrożały Teneryfa i Lanzarote - o 777 i 723 złote. Znacznie mniej Gran Canaria, o 226 złotych, a cena Fuerteventury w ujęciu rocznym wręcz spadł – o 77 złotych.

W kategorii kierunków mniej popularnych największy liczony rok do roku wzrost cen wyjazdów odnotowano w wypadku Cypru i w Portugalii – o 753 i 387 złote. Mniej podrożały Riwiera Turecka i Malta, o 236 i 133 złote, a zupełnie nieznaczne Maroko – o 11 złotych.

Jedynym kierunkiem który w tym ujęciu potaniał okazała się Dżerba, a różnica wyniosła minus 338 złotych.

Egzotyka rośnie, bo rosną ceny paliwa

Wysokie ceny paliwa i nadal tracący wartość złoty to przyczyny wzrostu cen wyjazdów do dalekich krajów. W ostatnim tygodniu skoczyły one średnio o 80 złotych (poprzednio o 110 złotych). Najwięcej, jeśli chodzi o Meksyk i Kubę, bo o 131 i 113 złotych, ale też dużo w wypadku Kenii i ZEA – o 69 i 60 złotych. Najmniej te czynniki zaszkodziły cenom wycieczek do Dominikany, która średnio podrożała o 26 złotych.

Licząc rok do roku ceny były wyższe o 743 złote (przed dwoma tygodniami roczna zwyżka była mniejsza i wyniosła 504 złote). W największym stopniu podniosły się w ciągu roku ceny wycieczek do Meksyku i do Dominikany – o 1482 i 1296 złotych (w ubiegłym sezonie spadły odpowiednio o aż 1635 i 1891 złotych), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i na Kubę, o 788 i 163 złote, a nieznaczny spadek cen imprez miał miejsce w ZEA – o 15 złotych – relacjonują autorzy raportu.

TUI, Itaka, Exim najtańsi

W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym średnie ceny u wszystkich dużych i średnich organizatorów wzrosły. Najmniejszy wzrost średnich cen odnotowano w Itace – o 55 złotych. Większy, ale jeszcze poniżej średniej, w biurach Rainbow i Sun&Fun – o 240 i 285 złotych. W pozostałych biurach podróży średnie ceny imprez zimowych wzrosły od 390 (Coral Travel) do ponad 1850 złotych.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera ponownie zajmował TUI Poland z liczbą 11 ofert. Za nim była Itaka z liczbą 10 ofert i Exim Tours - też 10 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały Coral Travel (7) i Sun&Fun (5), a na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (7) i Rainbow (6).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland umocnił swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a Itaka i Exim Tours utrzymały swoje pozycje.

Czytaj więcej

Touroperatorzy: Polska turystycznym liderem Europy. Uratowała sezon w Grecji

Trzeci raz w tym sezonie zimowym Traveldata przedstawiła także tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

W składzie pierwszej piątki nastąpiły w ostatnich dwóch tygodniach znaczne zmiany. Opuściły ją TUI Poland (spadek z pozycji 2 na 8), Exim Tours (z pozycji 3 na 6) i Oasis (z pozycji 5 na 13). Do czołowej tabeli awansowały Sun&Fun (z pozycji 6 na 3), Prima Holiday (z pozycji 7 na 4) i Itaka (z 11 na 5), a przyczyną tych przesunięć były zwykle istotne zwyżki lub obniżki cen.

Na czele trzeciego w tym roku zestawienia dla sezonu zimowego znalazło się biuro Best Reisen, które awansowało na nie z pozycji czwartej w wyniku znaczącej przeceny, przesuwając tym samym o jeden szczebel w dół poprzedniego lidera, czyli biuro Coral Travel.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzecie w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu zimowego 2021/2022 definiowanego jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-6.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych w województwie mazowieckim. Ceny zebrano 4 listopada i porównano z cenami z 28 października tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 4 listopada 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 stycznia a 6 lutego 2022 roku (termin ferii zimowych w województwie mazowieckim) wzrosła wobec poprzedniego tygodnia o 101 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z badania cen u największych touroperatorów.

Wzrost był podobny, jak tydzień wcześniej, kiedy wyniósł 100 złotych i dużo wyższy niż dwa tygodnie temu, kiedy wyniósł 18 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Itaka zachęca: Dzięki nam „Langkawi Best Wey”, czyli "Langkawi naprawdę najlepsze"