Traveldata: Paliwo drożeje, nic więc dziwnego, że dalekie podróże też

Znaczny wzrost cen paliwa przyczynił się do zwyżek cen wyjazdów do krajów egzotycznych, gdyż w wypadku dalekich przelotów cena benzyny odgrywa istotniejszą rolę. Wzrost był jednak umiarkowany, o 110 złotych - czytamy w najnowszym raporcie Traveldaty.

Publikacja: 26.10.2021 02:04

Ferie zimowe na Kubie średnio podrożały o 194 złote

Ferie zimowe na Kubie średnio podrożały o 194 złote

Foto: AFP, Yamil Lage

W ostatnim tygodniu, dla wycieczek z wylotem między 31 stycznia i 6 lutego 2022 roku, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 18 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu wzrost wyniósł 100 złotych – podaje w najnowszym, cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Najbardziej wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii – o 163 złote. Mniej podrożał Szarm el-Szejk – o 80 złotych.

Największe przeceny widać było w wypadku Lanzarote, Teneryfy i Maroka – odpowiednio o 177, 173 i 167 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Rok drogie paliwo, słaby złoty

Porównanie średnich cen imprez z tego i zeszłego roku imprez z wylotem w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim pokazało, że tegoroczna cena była wyższa od ceny sprzed roku o 263 złote (tydzień wcześniej była wyższa o 359 złotych).

Najbardziej w skali roku podniosły się ceny wycieczek na Cypr – o 837 złotych. Znacznie zdrożały też wycieczki na Teneryfę i do Szarm el-Szejk – o 614 i 519 złotych.

Największy spadek cen imprez turystycznych, licząc rok do roku, Traveldata odnotowała w wypadku Dżerby – o 182 złote, a wyraźnie mniejsze Maroka i Fuerteventury – o 69 i 54 złote.

Przy tym warto pamiętać, że - jak piszą eksperci z Traveldaty - cena paliwa lotniczego wzrosła, licząc rok do roku o 80,2 procent (z 1,77 zł/litr do 3,19 zł/litr). Niekorzystna dla organizatorów wyjazdów była też w zeszłym tygodniu wartość złotego. W relacji z dolarem i euro był słabszy niż przed rokiem o 1,3 procent.

Razem wpływ tych czynników na zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale 235 - 245 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) znaczniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w wypadku Egiptu, który podrożał o 403 złote – opisują autorzy raportu. Najwyraźniej w skali roku biura podróży podniosły ceny ferii w Szarm el-Szejk – o 519 złotych. Mniejsza podwyżka objęła ferie w Marsa Alam i w Hurghadzie – o 339 i 331 złotych.

W wypadku Wysp Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był mniejszy i wyniósł 202 złote. Przy tym największą roczną zwyżkę cen odnotowano na Teneryfie - o 614 złote, znacznie mniejszą na Lanzarote – o 229 złotych, jeszcze mniejszą na Gran Canarii – o 19 złotych, a na Fuerteventurze ceny w ujęciu rocznym nawet spadły – o 54 złote.

Mniej popularne kierunki drożały. Na przykład Cypr i Portugalia, o 837 i 474 złote, a Turecka Riwiera i Malta – o 184 i 152 złote. Z kolei ceny wypoczynku w Maroku i na Dżerbie spadły – o 152 i 182 złote.

Egzotyki zależą od paliwa

Znaczny wzrost cen paliwa przyczynił się do zwyżek cen wyjazdów do krajów egzotycznych, gdyż w wypadku dalekich przelotów cena benzyny odgrywa istotniejszą rolę. Wzrost ten był jednak relatywnie umiarkowany, zwłaszcza jeśli uwzględnić dodatkowo negatywny wpływ osłabienia złotego. W ostatnim tygodniu ceny „egzotyków” wzrosły średnio o 110 złotych.

Najbardziej podrożały Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk i Kuba – odpowiednio o 206, 194 i 144 złote. Mniej Kenia, bo 32 złote. Spadła natomiast średnia cena wycieczki na Dominikanę – o 28 złotych.

Jeśli porównać ceny rok do roku, wzrosły one o 504 złote. W największym stopniu podskoczyły ceny wycieczek do Meksyku – o 997 złotych (w ubiegłym sezonie spadły o 1993 złote), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i na Dominikanę – o 712 i 523 złote (przed rokiem spadły o około 1400 złotych), a bardzo umiarkowany wzrost cen imprez miał miejsce w wypadku ZEA i Kuby – o 170 i 116 złotych.

Itaka podnosi najmniej

W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym średnie ceny u wszystkich dużych i średnich organizatorów wzrosły. W najmniejszym stopniu w Itace, bo o 100 złotych. W Sun & Funie i Rainbow – o 200 i 210 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych podskoczyły od 355 (Coral Travel) do aż 1700 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach i w trzech kategoriach hoteli, pozycję liderów ex aequo zajmowały Itaka i Rainbow - po 13 ofert, które tym razem wyprzedziły TUI Poland z 12 ofertami.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały Coral Travel (7) i Sun & Fun (3), a na kierunkach kanaryjskich Itaka i TUI Poland (po 7) i Rainbow (6).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow umocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i na kierunkach egzotycznych, a biuro TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich – wyjaśnia Traveldata.

Raport kończy tabela z biurami podróży, które w zeszłym tygodniu miały przekrojowe najniższe ceny. „Ponieważ jest to drugie zestawienie dla sezonu zima 2020/21, to już można się na jego podstawie odnieść do sytuacji sprzed tygodnia. Na czele zestawienia nadal widnieje biuro Best Reisen, ale z już mniejszą przewagą nad następnymi biurami, którymi są Coral Travel i Sun & Fun. Biura te zamieniły się swoimi pozycjami (2 i 3) wobec poprzedniego zestawienia (sprzed dwóch tygodni). O jedną pozycję (z 5 na 4) awansowało biuro TUI Poland, o trzy z 8 (poza obrębem zestawiania) na 5, biuro Exim Tours, a pierwszą piątkę opuściło biuro Prima Holiday” - czytamy w raporcie.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje drugie w tym roku porównanie cen ofert z wylotem w pierwszym tygodniu lutego 2022 roku (31 stycznia – 6 lutego 2022 r.), czyli w pierwszym tygodniu ferii szkolnych w województwie mazowieckim. Ceny zebrano 21 października i porównano z cenami w tym samym tygodniu z 14 października, a w porównaniach rok do roku z cenami z 21 października 2020 roku.

Przedstawiane w zestawieniach sezonu lato 2021 przebiegi wahań średniej ceny pojawią się dla sezonu zima 2021/22, gdy liczba notowań będzie na tyle duża, że będzie pozwalała i uzasadniała sporządzenie wykresów dla przebiegów średnich cen wycieczek. To samo dotyczy średnich cen przelotów na kierunkach turystycznych w wiodących tanich liniach lotniczych.

Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek