Traveldata: Paliwo drożeje, nic więc dziwnego, że dalekie podróże też

Znaczny wzrost cen paliwa przyczynił się do zwyżek cen wyjazdów do krajów egzotycznych, gdyż w wypadku dalekich przelotów cena benzyny odgrywa istotniejszą rolę. Wzrost był jednak umiarkowany, o 110 złotych - czytamy w najnowszym raporcie Traveldaty.

Publikacja: 26.10.2021 02:04

Ferie zimowe na Kubie średnio podrożały o 194 złote

Ferie zimowe na Kubie średnio podrożały o 194 złote

Foto: AFP, Yamil Lage

W ostatnim tygodniu, dla wycieczek z wylotem między 31 stycznia i 6 lutego 2022 roku, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 18 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu wzrost wyniósł 100 złotych – podaje w najnowszym, cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Najbardziej wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii – o 163 złote. Mniej podrożał Szarm el-Szejk – o 80 złotych.

Największe przeceny widać było w wypadku Lanzarote, Teneryfy i Maroka – odpowiednio o 177, 173 i 167 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Rok drogie paliwo, słaby złoty

Porównanie średnich cen imprez z tego i zeszłego roku imprez z wylotem w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim pokazało, że tegoroczna cena była wyższa od ceny sprzed roku o 263 złote (tydzień wcześniej była wyższa o 359 złotych).

Najbardziej w skali roku podniosły się ceny wycieczek na Cypr – o 837 złotych. Znacznie zdrożały też wycieczki na Teneryfę i do Szarm el-Szejk – o 614 i 519 złotych.

Największy spadek cen imprez turystycznych, licząc rok do roku, Traveldata odnotowała w wypadku Dżerby – o 182 złote, a wyraźnie mniejsze Maroka i Fuerteventury – o 69 i 54 złote.

Przy tym warto pamiętać, że - jak piszą eksperci z Traveldaty - cena paliwa lotniczego wzrosła, licząc rok do roku o 80,2 procent (z 1,77 zł/litr do 3,19 zł/litr). Niekorzystna dla organizatorów wyjazdów była też w zeszłym tygodniu wartość złotego. W relacji z dolarem i euro był słabszy niż przed rokiem o 1,3 procent.

Razem wpływ tych czynników na zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale 235 - 245 złotych.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) znaczniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w wypadku Egiptu, który podrożał o 403 złote – opisują autorzy raportu. Najwyraźniej w skali roku biura podróży podniosły ceny ferii w Szarm el-Szejk – o 519 złotych. Mniejsza podwyżka objęła ferie w Marsa Alam i w Hurghadzie – o 339 i 331 złotych.

W wypadku Wysp Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był mniejszy i wyniósł 202 złote. Przy tym największą roczną zwyżkę cen odnotowano na Teneryfie - o 614 złote, znacznie mniejszą na Lanzarote – o 229 złotych, jeszcze mniejszą na Gran Canarii – o 19 złotych, a na Fuerteventurze ceny w ujęciu rocznym nawet spadły – o 54 złote.

Mniej popularne kierunki drożały. Na przykład Cypr i Portugalia, o 837 i 474 złote, a Turecka Riwiera i Malta – o 184 i 152 złote. Z kolei ceny wypoczynku w Maroku i na Dżerbie spadły – o 152 i 182 złote.

Egzotyki zależą od paliwa

Znaczny wzrost cen paliwa przyczynił się do zwyżek cen wyjazdów do krajów egzotycznych, gdyż w wypadku dalekich przelotów cena benzyny odgrywa istotniejszą rolę. Wzrost ten był jednak relatywnie umiarkowany, zwłaszcza jeśli uwzględnić dodatkowo negatywny wpływ osłabienia złotego. W ostatnim tygodniu ceny „egzotyków” wzrosły średnio o 110 złotych.

Najbardziej podrożały Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk i Kuba – odpowiednio o 206, 194 i 144 złote. Mniej Kenia, bo 32 złote. Spadła natomiast średnia cena wycieczki na Dominikanę – o 28 złotych.

Jeśli porównać ceny rok do roku, wzrosły one o 504 złote. W największym stopniu podskoczyły ceny wycieczek do Meksyku – o 997 złotych (w ubiegłym sezonie spadły o 1993 złote), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i na Dominikanę – o 712 i 523 złote (przed rokiem spadły o około 1400 złotych), a bardzo umiarkowany wzrost cen imprez miał miejsce w wypadku ZEA i Kuby – o 170 i 116 złotych.

Itaka podnosi najmniej

W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym średnie ceny u wszystkich dużych i średnich organizatorów wzrosły. W najmniejszym stopniu w Itace, bo o 100 złotych. W Sun & Funie i Rainbow – o 200 i 210 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych podskoczyły od 355 (Coral Travel) do aż 1700 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach i w trzech kategoriach hoteli, pozycję liderów ex aequo zajmowały Itaka i Rainbow - po 13 ofert, które tym razem wyprzedziły TUI Poland z 12 ofertami.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały Coral Travel (7) i Sun & Fun (3), a na kierunkach kanaryjskich Itaka i TUI Poland (po 7) i Rainbow (6).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow umocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i na kierunkach egzotycznych, a biuro TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich – wyjaśnia Traveldata.

Raport kończy tabela z biurami podróży, które w zeszłym tygodniu miały przekrojowe najniższe ceny. „Ponieważ jest to drugie zestawienie dla sezonu zima 2020/21, to już można się na jego podstawie odnieść do sytuacji sprzed tygodnia. Na czele zestawienia nadal widnieje biuro Best Reisen, ale z już mniejszą przewagą nad następnymi biurami, którymi są Coral Travel i Sun & Fun. Biura te zamieniły się swoimi pozycjami (2 i 3) wobec poprzedniego zestawienia (sprzed dwóch tygodni). O jedną pozycję (z 5 na 4) awansowało biuro TUI Poland, o trzy z 8 (poza obrębem zestawiania) na 5, biuro Exim Tours, a pierwszą piątkę opuściło biuro Prima Holiday” - czytamy w raporcie.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje drugie w tym roku porównanie cen ofert z wylotem w pierwszym tygodniu lutego 2022 roku (31 stycznia – 6 lutego 2022 r.), czyli w pierwszym tygodniu ferii szkolnych w województwie mazowieckim. Ceny zebrano 21 października i porównano z cenami w tym samym tygodniu z 14 października, a w porównaniach rok do roku z cenami z 21 października 2020 roku.

Przedstawiane w zestawieniach sezonu lato 2021 przebiegi wahań średniej ceny pojawią się dla sezonu zima 2021/22, gdy liczba notowań będzie na tyle duża, że będzie pozwalała i uzasadniała sporządzenie wykresów dla przebiegów średnich cen wycieczek. To samo dotyczy średnich cen przelotów na kierunkach turystycznych w wiodących tanich liniach lotniczych.

W ostatnim tygodniu, dla wycieczek z wylotem między 31 stycznia i 6 lutego 2022 roku, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 18 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu wzrost wyniósł 100 złotych – podaje w najnowszym, cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Najbardziej wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii – o 163 złote. Mniej podrożał Szarm el-Szejk – o 80 złotych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Grupa Anex Tour rozbudowuje swoje sieci hotelowe. Przywróci dawną markę
Biura Podróży
Początek roku nie rozpieszcza klientów biur podróży. Wakacje coraz droższe
Biura Podróży
Zmiana we władzach TOO. W tle oskarżenia o brak przejrzystości działania zarządu
Biura Podróży
Niemcy szykują się już na wakacje. Wydadzą 85 miliardów euro