Kampania Itaki i Madery. Przez ekomurale do ochrony środowiska

W Warszawie powstały właśnie trzy ekomurale przedstawiające plastycznie widoki z portugalskiej wyspy Madery. Mają przypominać, że powietrze, którym oddychamy to cenny zasób mieszkańców Ziemi, o który trzeba dbać.

Publikacja: 08.02.2022 16:20

Mural przy ulicy Anielewicza w Warszawie pokazuje wyspę wyrastającą z oceanu

Mural przy ulicy Anielewicza w Warszawie pokazuje wyspę wyrastającą z oceanu

Foto: Itaka

Murale zamówiły biuro podróży Itaka i władze Madery. Malunki mają łącznie 300 metrów kwadratowych. Znajdują się w Warszawie na domach przy ulicach Anielewicza, Wilczej i Tamka.

Do namalowania murali została wykorzystana ekologiczna farba KNOxOUT. Dziennie każdy metr kwadratowy pomalowany tą farbą filtruje 3000 metrów sześciennych powietrza. Murale redukują też jednocześnie tlenki azotu z mocą 300 drzew - podaje biuro podróży w komunikacie o tym wydarzeniu.

Murale będą obecne w Warszawie przez dwa miesiące. Przez ten czas przefiltrują 54 miliony metrów sześciennych powietrza.

Miejsce z dziką przyrodą

Ekomurale Itaki przedstawiają pejzaże Madery. Mural przy ul. Tamka ukazuje niezwykły zachód słońca. Na pozostałych dwóch muralach widać Ocean Atlantycki, z którego wyrasta strome pasmo gór pokryte bujną (w wypadku Madery w dużej mierze mającą charakter endemiczny) roślinnością. Dominują kolory kojarzone z wyspą - zielony i błękitny.

Madera leży na Oceanie Atlantyckim, ale nie jest wyspą piaszczystą. Ma wyrazisty charakter, którego symbolem są wysokie szczyty górskie wyłaniające się zza horyzontu. Tamtejsze zachody i wschody słońca potrafią wprowadzić w osłupienie.

Czytaj więcej

Itaka Travel Expert – wyższy poziom dynamicznego pakietowania wycieczek

Dawniej można było na tę wyspę tylko przypłynąć lub dolecieć hydroplanem. Dopiero niedawno, bo w 2000 roku, z pomocą przyszła nowoczesna inżynieria. Na 180 gigantycznych betonowych palach wchodzących w ocean osadzono przedłużenie pasa startowego lotniska, co pozwoliło na rozwój połączeń lotniczych. Lądowanie tam jest ekscytującym przeżyciem, które można porównać do lądowania na lotniskowcu" - czytamy w komunikacie Itaki.

- Madera to jedno z nielicznych miejsc w Europie, które może zaprosić nas do oglądania zupełnie dzikiej przyrody - mówi wiceprezes biura podróży Itaka Piotr Henicz, cytowany w komunikacie. - Dopiero tam możemy przekonać się, jak bardzo człowiek ingeruje w swoje otoczenie. Władze wyspy dbają o zrównoważony rozwój. Ekologia jest dla jej mieszkańców bardzo ważna. A my tu, w Polsce, widząc nasze ekomurale możemy nie tylko zatęsknić za podróżami, ale też przypomnieć sobie, że mamy wpływ na powietrze, którym oddychamy.

Murale zdobią miasta

Kampanię dla Itaki przygotowała Grupa RW - MalujemyMurale.pl, a partnerem merytorycznym jest Fundacja EcoEvolution.org.

Paweł Lisowski, prezes Fundacji EcoEvolution.org, przypomina: - Kiedy czujniki smogowe pokazują alarmujący stan powietrza powinniśmy nie tylko chronić siebie, ale też zastanowić się, co możemy zrobić na rzecz środowiska. Nauczyliśmy się już zwracać uwagę na skład jedzenia, które kupujemy, ale czy wiemy, jakim powietrzem oddychamy? Farba KNOxOUT, która została wykorzystana do namalowania murali i ozdobienia elewacji, pozwala zredukować szkodliwe tlenki azotu, które powstają na przykład gdy jeździmy samochodem. Brawo dla Itaki! Mam nadzieję, że Madera będzie dla nas inspiracją. To my decydujemy o otoczeniu, w którym mieszkamy.

Itaka

- To złoty czas dla murali, a szczególnie ekomurali - dodaje Wojciech Wójcik, członek zarządu Grupy RW. - I to jest bardzo dobra wiadomość, bo murale zdobią miasta, a dzięki temu, że powstają w wyniku sumiennej pracy artystów, jeszcze bardziej je doceniamy. Projektujemy i malujemy murale w całej Polsce. Widzimy, jak mieszkańcy dobrze na nie reagują. Fotorealistyczne murale, jak te Itaki, nie są łatwe do namalowania, ale efekt jest piorunujący. Jedna z malarek, tuż po skończeniu dzieła, powiedziała, że krajobraz Madery rozwesela miasto. Całkowicie się z tym zgadzam, szczególnie, gdy u nas śnieżyca za oknem, a na Maderze temperatury zawsze wiosenne. Możemy spodziewać się, że na ulicach polskich miast będzie coraz więcej murali, a my z radością będziemy je malować.

Rocznie Maderę odwiedza z Itaką niemal 30 tysięcy Polaków - podaje touroperator. Można polecieć na wyspę z siedmiu miast: Warszawy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa i Rzeszowa.

"Madera jest perełką w ofercie Itaki. Od 2006 roku turyści latają do magicznego miejsca, które przypomina Park Jurajski. Madera regularnie wygrywa konkursy na najlepszą wyspę w plebiscycie World Travel Awards (to turystyczne Oscary!), a w tym roku stara się o EKOcertyfikat.

To właśnie Madera, jako jedno z pierwszych miejsc na świecie, zamieniła plastik w hotelach na materiały biodegradowalne. Mieszkańcy dbają o ocean, który otacza ich wyspę. Pilnowane są zasady zrównoważonego połowu ryb, a flota transportu miejskiego jest sukcesywnie wymieniana na elektryczną".

Dyrektor Działu Rozwoju i Nowych Projektów w Itace Adam Banczerowski mówi: - Mentalnie czuję się maderyjczykiem. Byłem na tej wyspie niemal 30 razy. Polacy są na Maderze bardzo lubiani. Nieprzypadkowo to właśnie w Warszawie zostały namalowane ekomurale Madery. To magiczne miejsce zamieszkane przez fantastycznych i otwartych ludzi. Co ważne, ceny są tam nadal przystępne - kawa kosztuje 1 euro. Nie wspominając o tym, że samo spacerowanie po starych, pięknych, zadbanych uliczkach stolicy wyspy, Funchal, jest szalenie przyjemne. Turyści odwiedzają targ rybny, targ warzywno-owocowy, ale też wyprawy morskie i wycieczki w najdziksze zakamarki wyspy.

Itaka

Jak działa ekomural?

Jak wyjaśnia Itaka, ekologiczna farba KNOxOUT zmienia ścianę w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Ma doskonałą jakość (jest gęsta, trzyma się pędzla, dobrze kryje), ale jej najważniejsza właściwość polega na wykorzystaniu opatentowanej technologii CrystalACTIV.

"Nano dwutlenek tytanu jest fotokatalizatorem, który rozpoczyna szereg reakcji chemicznych, w wyniku których redukowane są m.in. trujące tlenki azotu. Według zaawansowanych badań, które przeprowadzono na Filipinach, w miejscu, w którym występuje największy ruch samochodowy, samo pomalowanie ścian tą farbą pozwoliło zmniejszyć ślad tlenków azotu wytwarzany przez 30 tysięcy pojazdów (1000 mkw. powierzchni pokrytej farbą KNOxOUT przy ruchliwej ulicy ograniczyło zanieczyszczenia powietrza o 20 procent)".

- Wyniki tych badań czytałem chyba z milion razy - zapewnia prezes Fundacji EcoEvolution.org Paweł Lisowski, którego wypowiedź przytoczona jest w komunikacie. - Pytałem: Farba może tak działać? Przecież to niesamowite. Możemy więc redukować zanieczyszczenia powietrza stosunkowo niewielkim kosztem? Tak. Na całym świecie i tak malujemy budynki. Właśnie tak powinniśmy dbać o to, by nasze miasta były coraz piękniejsze i zdrowsze. Tym bardziej, że złe powietrze, które wdychamy, ma krytyczny wpływ na nasze zdrowie. Ludzie czasem reagują sceptycznie, gdyż ściana nie jest podłączona do gniazdka elektrycznego, nie słychać charakterystycznego szumu, jak to więc możliwe, że całą pracę wykonuje słońce i deszcz? Możliwe. To się dzieje. Farba działa tak długo, jak długo jest na ścianie. Nano dwutlenek tytanu nie zużywa się w reakcji chemicznej. Taka farba położona na elewacji budynku może służyć latami, a na pewno dłużej niż tradycyjna.

- Madera życzy warszawiakom, by powietrze, którym oddychają, było jak najlepsze, gdyż sama uznaje jakość swojego powietrza za jeden z cennych zasobów - deklaruje Banczerowski.

Murale zamówiły biuro podróży Itaka i władze Madery. Malunki mają łącznie 300 metrów kwadratowych. Znajdują się w Warszawie na domach przy ulicach Anielewicza, Wilczej i Tamka.

Do namalowania murali została wykorzystana ekologiczna farba KNOxOUT. Dziennie każdy metr kwadratowy pomalowany tą farbą filtruje 3000 metrów sześciennych powietrza. Murale redukują też jednocześnie tlenki azotu z mocą 300 drzew - podaje biuro podróży w komunikacie o tym wydarzeniu.

Pozostało 94% artykułu
Popularne Trendy
Dominikana: W tym roku odwiedzi nas więcej turystów niż przed pandemią
Lotniska
Prognoza IATA: W pierwszym roku z lotniska CPK skorzysta 30 milionów pasażerów
Biura Podróży
Traveldata: Ceny wakacji w górę. W biurach podróży kończą się duże rabaty
Nowe Trendy
„Zielona” polityka przyspieszy cyfryzację Szarm el-Szejk. Skorzystają turyści
Nowe Trendy
Wulkan zniszczył La Palmę, teraz może jej pomóc