Dziś kupujesz wycieczkę, w przyszłym roku oszczędzasz. Traveldata policzyła, ile

Wycieczki na lato są teraz tańsze średnio o ponad 300 złotych od tych, które klienci biur podróży kupowali jako last minute w wakacje 2022 roku – obliczyła Traveldata.

Publikacja: 24.10.2022 02:17

Dziś kupujesz wycieczkę, w przyszłym roku oszczędzasz. Traveldata policzyła, ile

Foto: Aleksander Kramarz

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki w szczycie sezonu letniego 2023 roku spadła o 40 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen w biurach podróży.

Czytaj więcej

Traveldata: Ceny wakacji znają tylko jeden kierunek - w górę

Najwięcej spadła cena wyjazdu na Maltę - o 304 złote. Mniejsza różnica obejmowała wakacje w Portugalii i na wyspie Korfu – kolejno o 163 i 142 złote.

Z kolei największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata odnotowała w wypadku Sycylii, o 142 złote, Zakintosu, o 126 złotych, i Majorki – o 89 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapka poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu spadły ceny wycieczek dwóch z pięciu głównych kierunków - w Bułgarii i Egipcie. Średnio było to 112 złotych w wypadku Bułgarii i 15 złotych, jeśli chodzi o Egipt. Pozostałe trzy kierunki, Grecja, Turcja i Wyspy Kanaryjskie podrożały – odpowiednio o 69, 34 i 25 złotych.

Rok do roku trzeci raz ponad 1000 złotych

Porównanie cen w odstępie roku ujawniło, że średnia cena z zeszłego tygodnia była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 1029 złotych (wcześniej różnice wyniosły 1050 i 1022 złote). Przy czym, podają autorzy raportu, najbardziej wzrosła cena wypoczynku w Szarm el-Szejk – o 1747 złotych. Znacząco też zmieniła się w wypadku Costa de la Luz i Gran Canarii – o 1436 i 1377 złotych. Podobnie jak niemal w całej drugiej połowie poprzedniego sezonu, eksperci z Traveldaty nie odnotowali spadku cen wycieczek liczonych rok do roku w odniesieniu do wszystkich monitorowanych kierunków.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego i kursów walut na koszty w biurach podróży, eksperci ocenili, że w minionym tygodniu już osiemdziesiąty dziewiąty raz z rzędu sytuacja była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,32 złotego za litr wobec 3,19 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 66,8 procent (tydzień wcześniej cena była wyższa o 61,9 procent, a przed dwoma o 59,2 procent). Złoty z kolei był słabszy, licząc rok do roku, o 8,9 procent (przed tygodniem o 7,7 procent, a przed dwoma o 10,9 procent).

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na koszty wycieczek zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom - tym razem zawierał się on w przedziale od 545 do 555 złotych (znacznie niższym niż przed tygodniem, gdy wynosił 480-490, i identycznym jak przed dwoma tygodniami).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w odniesieniu do Egiptu – średnio o 1385 złotych. W mniejszym i stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 1126 i 1051 złotych, a w najmniejszym do Bułgarii i Turcji – o 910 i 890 złotych.

W wypadku mniej masowych kierunków najwięcej w ujęciu rocznym skoczyły ceny Włoch, Hiszpanii kontynentalnej i Maroka – odpowiednio o 1256, 1153 i 1076 złotych. Nieco mniej znaczący był wzrost cen wakacji na Cyprze, Majorce i w Portugalii – o 994, 919 i 897 złotych. A najmniej podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji i Albanii – o 714 i 677 złotych.

Kupujesz w tym roku, oszczędzasz w przyszłym

Traveldata przygotowała zestawienie, które obrazuje skalę oszczędności, jakie klient biura podróży może zrobić kupując wycieczkę z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 roku, jeśli kupi ją obecnie, czyli na początku sprzedaży. Porównanie dotyczy cen z okresem last minute - dwa tygodnie przed wylotem, pod koniec lipca 2023 roku - gdyby osiągnęły one poziom z lipca 2022 (a prawdopodobnie będą wyższe – przewidują eksperci z Traveldaty).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Obecnie są one niższe o 326 złotych od cen last minute wakacji 2022 roku. Zwraca też uwagę znaczny zakres skali możliwych oszczędności w zależności od kierunku wyjazdu. Szczególnym przypadkiem jest Egipt, w którym obecne ceny sierpniowych wyjazdów na sezon lato 2023 są nawet znacząco wyższe od cen z początku ubiegłych wakacji, a nawet od cen wycieczek do Turcji i niewiele tańsze od tych do Grecji.

Skąd taka silna pozycja Egiptu? Jak wyjaśniają autorzy raportu, poza popytem na wyjazdy do tego kraju na drożejące usługi turystyczne wpływ może mieć pozycja egipskiej waluty, która od czerwca umocniła się wobec złotego o 7-8 procent (przy podobnym poziomie inflacji w obu krajach) i o 4-5 procent wobec euro. „Trend umacniania się krajowej waluty (wraz z drożejącym dolarem amerykańskim) wobec euro i innych walut słabo związanych z dolarem, może być wyprzedzająco brany pod uwagę przy cenach proponowanych przez hotelarzy i innych usługodawców w turystyce” - piszą.

W tabeli bez zmian

W porównaniach średnich cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2023 u żadnego z monitorowanych touroperatorów Traveldata nie zanotowała niższych cen niż rok wcześniej. Najmniejszy wzrost ponownie dało się zauważyć w ETI, Eximie Tours i Itace - o 155, 805 i 820 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 850 złotych (TUI Poland) do prawie 1450 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 53 ofert, za nim Itaka z liczbą 34 ofert i Rainbow z liczbą 27 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały w ofercie TUI Poland (7) i Rainbow (4), do Grecji TUI Poland (11), Itaka (9) i Rainbow (8), na Wyspy Kanaryjskie Itaka i TUI Poland (po 9), do Turcji Itaka, TUI Poland (po 5) i Rainbow (4), do Tunezji Exim Tours (6) i TUI Poland (5), a do Bułgarii TUI Poland i Exim Tours (po 3 oferty). W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji i Turcji, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie – podsumowują autorzy raportu.

Raport kończą zaś tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W trzecim zestawieniu dla sezonu lato 2023 zarówno skład biur w tabeli, jak i kolejność zajmowanych przez nie miejsc nie uległy zmianie.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie opisuje trzecie w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 20 października 2022 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 13 października, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 21 października 2021 roku.

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki w szczycie sezonu letniego 2023 roku spadła o 40 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen w biurach podróży.

Najwięcej spadła cena wyjazdu na Maltę - o 304 złote. Mniejsza różnica obejmowała wakacje w Portugalii i na wyspie Korfu – kolejno o 163 i 142 złote.

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Sondaż. Niektórzy boją się wcześnie kupować wycieczki, podają kilka powodów
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Biura Podróży
Niemcy na zimę wybierają Wyspy Kanaryjskie, Egipt i Malediwy
Biura Podróży
Brytyjczycy nie rezygnują z wakacji, ale żeby było taniej, planują je na maj
Nowe Trendy
Cypr podliczył turystów. Polacy w czołówce
Lotniska
Lotnisko Chopina: Tej zimy linie lotnicze stawiają na kierunki południowe
Nowe Trendy
Minister turystyki, jak James Bond. „Nazywa się Izrael. Państwo Izrael”