Traveldata: Nowe biuro podróży na czele rankingu niskich cen

Biuro podróży Orex Travel, spółka tureckiej grupy Anex, zajęło w zeszłym tygodniu pierwsze miejsce na liście organizatorów wyjazdów z najniższymi cenami. To pierwszy taki wynik tego touroperatora odkąd zapowiedział ekspansję na polskim rynku.

Publikacja: 03.04.2023 00:46

Traveldata: Nowe biuro podróży na czele rankingu niskich cen

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia spadła o 10 złotych – wynika z najnowszego, ogłoszonego jak co poniedziałek, raportu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Ta niewielka zmiana przełamuje symbolicznie trend, który trwał poprzednie dziesięć tygodni, kiedy to ceny szły w górę o (patrząc wstecz): 16, 2, 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Wakacje 2023 – trzy kierunki nie przestają drożeć, ceny dwóch hamują

W minionym tygodniu największe zniżki Traveldata zanotowała w wypadku wakacji w Portugalii, o 191 złotych, na Majorce, o 172 złote, i na Malcie – o 163 złote.

Największe z kolei zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu autorzy badania ujawnili w ofertach wyjazdów do Albanii, o 396 złotych, na Sardynię, o369 złotych i do Maroka - o 281 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach zamieszczony pod mapą wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosła cena tylko jednego z pięciu wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Chodzi o Wyspy Kanaryjskie, a podwyżka wyniosła tylko 16 złotych. Ceny pozostałych kierunków spadły: Turcji o 5 złotych, Grecji o 25 złotych, Bułgarii o 68 złotych, a Egiptu o 89 złotych - wylicza Traveldata.

Półwysep Chalcydycki droższy o prawie 2000 złotych

Porównanie średnich cen w ujęciu rocznym doprowadziło Traveldatę do wniosku, że średnia cena z ostatniego tygodnia była większa od średniej z poprzedniego sezonu o 1066 złotych (wcześniej były wyższe o 1098, 1043, 1092, 1060 i 1078 złotych).

Najwięcej w tym ujęciu zdrożały wyjazdy na półwysep Chalcydycki, bo o 1992 złote. Niewiele mniej podrożało Maroko – a 1842 złotych. Na trzecim miejscu z różnicą 1471 złotych znalazła się Portugalia.

Eksperci z Traveldaty chcieli wiedzieć, z czego wynika tak duża różnica w cenach. Porównali ceny paliwa lotniczego i kursy głównych walut. Paliwo lotnicze kosztowało w ostatnim tygodniu 3,72 złotego za litr wobec 5,15 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało czwarty od ponad dwóch lat spadek ceny, tym razem o 27,8 procent.

W porównaniu do dolara i euro złoty w ostatnim tygodniu nieco stracił, licząc rok do roku - 1 procent.

Wspólny wpływ tych czynników na średnią roczną zmianę kosztów wycieczek czwarty raz od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu znacznego spadku cen paliwa i jedynie nieznacznie słabszego złotego skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się tym razem w przedziale minus 165 – minus 175 złotych (przed tygodniem minus 65 – minus 75 złotych, a przed dwoma tygodniami nawet minus 130 – minus 140 złotych.

„Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak i podwyższonych cen ropy i paliw, będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” - wyjaśniają autorzy raportu.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych kierunków najwięcej podrożały, licząc rok do roku, Wyspy Kanaryjskie, Grecja i Turcja - o 1274, 1190 i 1081 złotych. W mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o 746 i 708 złotych.

Z mniej masowo uczęszczanych kierunków najwięcej w ujęciu rocznym zdrożały Maroko i Portugalia - o 1842 i 1471 złotych. Hiszpania kontynentalna, Majorka, Włochy i Cypr należały do kierunków, które były droższe o 1209, 1116, 1114 i 970 złotych. Najmniej przez rok wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę – o 666, 634 i 421 złotych.

Orex pierwszy w niskich cenach

Traveldata zbadała też zmiany cen stosując klucz poszczególnych biur podróży. We wszystkich badanych ceny były wyższe niż rok wcześniej. Najmniej podniosły ceny Sun & Fun, Itaka i Prima Holiday - o około 600, 790 i 820 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 920 złotych (Grecos) do prawie 1550 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce zajął TUI Poland z liczbą 51 ofert. Za nim uplasowała się Itaka z liczbą 41 ofert, a dalej Coral Travel z 31 ofertami.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu Traveldata odnotowała w ofercie TUI Poland (7) i Corala Travel (5), do Grecji Itaki (10) i TUI Poland (8), na Wyspy Kanaryjskie Itaki (11) i TUI Poland (10), do Turcji TUI Poland (7), Corala Travel i Itaki (po 4), do Tunezji TUI Poland (4), Corala Travel i Eximu Tours (po 3), do Bułgarii TUI Poland (3 oferty) – wyliczają autorzy raportu.

I jak dodają, w porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Grecji i Turcji, Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Coral Travel w Egipcie.

Materiał zamyka tabela z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

W dwudziestym szóstym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a zmianom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególnych organizatorów. Miejsce lidera zajęło biuro Orex Travel, awansując z pozycji piątej. Na drugim miejscu znalazł się TUI Poland, przechodząc tam z pozycji trzeciej, a Grecos, Itaka i Coral Travel przesunęły się o trzy lub dwie pozycje w dół tabeli.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Pierwszy raz Orex Travel (reklamujący się także jako Orex by Anex) zajął tak wysoką pozycję w notowaniu Traveldaty. Firma należąca do tureckiej grupy Anex już pod koniec zeszłego roku ogłosiła, że zamierza w tym roku podbić polski rynek, a na dwa tygodnie temu roku podała, że planuje obsłużyć 200 tysięcy klientów, dziesięć razy więcej niż rok wcześniej. Jeśli zrealizuje ten plan, dostanie się do grona sześciu, siedmiu największych firm w Polsce.

*Zestawienie obejmuje dwudzieste szóste porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 30 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 23 marca 2023 roku, a w porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 31 marca 2022 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia spadła o 10 złotych – wynika z najnowszego, ogłoszonego jak co poniedziałek, raportu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Ta niewielka zmiana przełamuje symbolicznie trend, który trwał poprzednie dziesięć tygodni, kiedy to ceny szły w górę o (patrząc wstecz): 16, 2, 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?