Traveldata: Wakacje 2023 – trzy kierunki nie przestają drożeć, ceny dwóch hamują

Średnie ceny wypoczynku na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji osiągnęły w zeszłym tygodniu nowe szczyty. Turcja podrożała, ale nie tak bardzo, żeby przebić rekord sprzed dwóch tygodni, a Egipt i Bułgaria nawet trochę staniały – wylicza Traveldata.

Publikacja: 27.03.2023 18:52

Egipt w ostatnich tygodniach raczej taniał niż drożał

Egipt w ostatnich tygodniach raczej taniał niż drożał

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023, wzrosła o 16 złotych – czytamy w najnowszym, tygodniowym, raporcie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Ta niewielka zmiana podtrzymuje trend, który zaznacza się od dziesięciu tygodni – poprzednio cena rosła bowiem: o 2, 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata zanotowała w wypadku ofert wyjazdów na Teneryfę, o 170 złotych, Maltę, o 125 złotych, i Zakintos - o 120 złotych.

Największe zniżki wystąpiły z kolei w odniesieniu do Costa de la Luz, o 150 złotych, Hurghady, o 96 złotych, i Tureckiej Riwiery – o 68 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapka, a w ostatnich siedmiu tygodniach wykres poniżej.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu zdrożały wycieczki do trzech z pięciu wiodących kierunków wakacyjnych Polaków - na Wyspy Kanaryjskie, do Turcji i do Grecji - średnio o 64, 26 i 23 złotych. Tańsze były natomiast wyjazdy do Egiptu i Bułgarii - o 14 i 54 złote.

Duży wzrost, ale i baza wysoka

Porównanie cen imprez turystycznych z ostatniego tygodnia i sprzed roku pokazało, że ta pierwsza średnia cena była wyższa od średniej dla poprzedniego sezonu o 1098 złotych (wcześniej były wyższe o 1043, 1092, 1060, 1078 i 1027 złotych).

Największą zwyżkę cen wycieczek Traverldata zauważyła w wypadku wakacji w Maroku – o 1949 złotych. Znacząco wzrosły też wyjazdy na półwysep Chalcydycki i Korfu – o 1681 i 1454 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i kursów dolara i euro, w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja trzeci od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu – sprawdzili eksperci Traveldaty. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,75 złotych za litr wobec 4,40 złotych za litr przed rokiem, co oznaczało spadek ceny o 14,8 procent (przed tygodniem cena była niższa o 21,8 procent, a przed dwoma o 7 procent). Do dolara i euro złoty w ostatnim tygodniu nieco stracił w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, czyli był słabszy o 0,6 procent (przed tygodniem był silniejszy o 0,7 procent, a przed dwoma o 3,8 procent).

Czytaj więcej

Traveldata: W biurach podróży tydzień uspokojenia cen

Wspólny wpływ tych czynników na średnią roczną zmianę kosztu wycieczek sprzyjał organizatorom, bo zawierał się w przedziale od minus 65 do minus 75 złotych (przed tygodniem -130 – -140 złotych, a przed dwoma tygodniami -240 – -250 złotych).

„Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku obejmującej zarówno kursy walut, jak i podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku” – zastrzegają w komentarzu autorzy raport.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jeśli chodzi o pięć głównych kierunków, Grecja zdrożała, licząc rok do roku, o 1207 złotych, Wyspy Kanaryjskie o 1192 złote, Turcja o 1076 złotych, Egipt o 782 złote, a Bułgaria – o 767 złotych.

Z kolei z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata zanotowała w wypadku Maroka, Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej – o 1949, 1364 i o 1236 złotych,. Nieco mniejsze odnośnie do Majorki, Włoch i Cypru, o 1196, 1168 i 1117 złotych, a najmniej do Tunezji, Albanii i na Maltę – o 670, 529 i 484 złote.

Join UP! i Orex w czołówce niskich cen

Jak ceny kształtowały się w poszczególnych biurach podróży? Najmniej wzrosły w Best Reisen, Sun & Funie i Itace - o 510, 680 i 800 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 870 złotych (Nekera) do prawie 1700 złotych – wskazują autorzy opracowania.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 51 takich ofert, za nim Itaka z 43 ofertami, a dalej Coral Travel z 33 ofertami.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały w ofercie Coral Travel (7) i TUI Poland (6), do Grecji Itaka (9), Grecos (7) i TUI Poland (7), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (12) i taka (11), do Turcji TUI Poland (6), Coral Travel i TUI Poland (po 5), do Tunezji Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland (po 3), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Turcji, Itaka wzmocniła ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, Turcji i w Bułgarii, a Coral Travel w Egipcie – wyjaśnia Traveldata.

Raport zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W dwudziestym piątym zestawieniu dla sezonu lato 2023 w składzie biur podróży w tabeli nastąpiła jedna zmiana, a mianowicie z pozycji piątej na siódmą przesunęło się rozpoczynające działalność w Polsce ukraińskie biuro podróży Join UP!, a na jego miejsce weszło kolejne nowe biuro w zestawieniu - Orex Travel by Anex. Ponadto z miejsca trzeciego na czwarte spadł Coral Travel, a ruch odwrotny wykonał TUI Poland. Na pozycji lidera zestawienia nadal pozostawał Grecos, a wicelidera Itaka.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje dwudzieste piąte porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 23 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 16 marca 2023 roku, a w porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 24 marca 2022 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023, wzrosła o 16 złotych – czytamy w najnowszym, tygodniowym, raporcie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Ta niewielka zmiana podtrzymuje trend, który zaznacza się od dziesięciu tygodni – poprzednio cena rosła bowiem: o 2, 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Pozostało 95% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Itaka zachęca: Dzięki nam „Langkawi Best Wey”, czyli "Langkawi naprawdę najlepsze"