Prawie 5,5 miliona wycieczek z biurami podróży. Dokładnie tyle, ile w roku 2019

Wiele wskazuje na to, że w tym roku biurom podróży uda się odbudować po pandemicznej zapaści. W tym roku odwiedziło je już tyle samo klientów, ile w 2019 roku – pokazują statystyki Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Są jednak istotne różnice między tymi sezonami.

Publikacja: 03.10.2023 10:08

Najwięcej klientów biur podróży wybrało lot czarterem

Najwięcej klientów biur podróży wybrało lot czarterem

Foto: Filip Frydrykiewicz

Poprosiliśmy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny o podsumowanie danych, jakimi dysponuje na podstawie informacji o obowiązkowych składkach wnoszonych przez touroperatorów. Okazuje się, że w lipcu biura podróży odwiedziło prawie 672 tysiące klientów, a w sierpniu 626 tysięcy. W pierwszym wypadku było ich o 6 procent więcej niż rok temu, ale 9 procent mniej niż w 2019. W drugim odpowiednio – o 1,5 i o 5 procent mniej.

Czytaj więcej

Cztery miliony klientów biur podróży. O krok od rekordu sprzed pandemii

Wakacje potwierdziły trend panujący od pandemii – o ponad jedną trzecią mniej klientów korzysta z wyjazdów z biurami podróży po Polsce. I aż o jedną trzecią więcej korzysta z wyjazdów z biurami podróży za granicę. Okazuje się bowiem, że o ile liczba klientów, którzy kupili wycieczki krajowe spadła o ponad 57 procent w lipcu, a nawet o 66 procent w sierpniu, o tyle liczba chętnych na wycieczki zagraniczne wzrosła w wypadku podróży czarterami w lipcu o 21 procent, a w sierpniu nawet o 36 procent procent.

Polacy wybierają zagranicę

W sumie w tym roku od stycznia do końca sierpnia wycieczki kupiło 5,38 miliona klientów. Rok wcześniej było to prawie 4,5 miliona (mniej o 20 procent), a przed pandemią 5,4 miliona, praktycznie tyle samo, bo różnica wyniosła -0,3 procent.

Najwięcej podróżnych wybrało w tym czasie imprezy turystyczne z wykorzystaniem czarteru – nieco ponad 3 miliony. Trochę ponad 1,5 miliona wykupiło podróże po kraju (i do krajów ościennych), a 879 tysięcy zdecydowało się na wyjazdy zagraniczne innymi niż czartery środkami transportu (samoloty regularnych linii lotniczych i autobusy).

Jeśli porównać te liczby z rokiem poprzednim okaże się, że sprzedaż czarterów urosła o 35 procent wobec roku 2022 i o 37 procent wobec 2019. W grupie podróży krajowych spadek wyniósł 9 procent wobec roku poprzedniego i 38 procent w porównaniu z 2019, a ”inne środki transportu” zyskały 42 procent licząc rok do roku i 13 procent wobec wyniku z 2019 roku. W sumie różnica na plus wyniosła 20 procent w ostatnim roku i 0,3 na minus w ostatnich czterech latach.

Poprosiliśmy też Turystyczny Fundusz Gwarancyjny o podliczenie ostatnich 11 miesięcy (od października 2022 r.), a więc okresu od początku sprzedaży (u większości dużych touroperatorów) sezonu letniego 2023. W tym okresie biura podróży opuściło z wykupionymi wyjazdami 6,63 miliona klientów. Rok wcześniej było to 5,46 miliona., a cztery lata wcześniej – 2,48 miliona.

Czytaj więcej

Ponad 6 milionów klientów w biurach podróży. Nie wszyscy jednak jeszcze wrócili

Biura podróży, jak grzyby po deszczu

Z danych TFG wynika, że odnotował on duży wzrost zainteresowania prowadzeniem działalności touroperatorskiej. Od początku roku zarejestrowało ją 495 podmiotów. Tylko w lipcu zrobiło to 58 firm, a w sierpniu 37. Jeśli uwzględnić dobrowolne i wymuszone – na przykład na wniosek TFG lub samego marszałka województwa – zamknięcia działalności, to na koniec sierpnia zarejestrowanych w centralnej ewidencji było 4711 biur podróży. Tyle samo, ile na koniec 2019 roku. Dla porównania – w grudniu 2022 roku biur było 4500.

Świat się zmienia

Czytaj to co naprawdę ma znaczenie
już za 99 zł rocznie

SUBSKRYBUJ

Od początku roku nie było sytuacji, by jakieś biuro upadło, czyli zgłosiło niewypłacalność. Rok wcześniej były dwie takie sytuacje i dotyczyły drobnych przedsiębiorców.

Duży ruch w biurach podróży oznaczał też duży strumień pieniędzy wpływających do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. W lipcu TFG zasiliło go 8,1 miliona złotych ze składek touroperatorów (średnia na klienta wyniosła 12,07 zł), a w sierpniu 7,85 miliona (średnia 12,55 zł). Dzięki tym wpłatom stan konta TFG w lipcu przekroczył 300 milionów złotych i wyniósł 304,2 miliona, a na koniec sierpnia 313,8 miliona złotych.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Biura Podróży
Do zespołu biura podróży Anex Tour Poland dołączył Irfan Kilic
Biura Podróży
Aplikacja Wakacje.pl z dwiema nagrodami w prestiżowym konkursie
Biura Podróży
Anex Tour: Rośniemy zgodnie z planem. Zimą ruszą nowe kierunki egzotyczne
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biura Podróży
Raport z biur podróży: Widoczna podwyżka wakacji. Cena Grecji przebiła kolejną barierę
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście