Agenci turystyczni wybrali nowe władze. Trzecia kadencja prezesa Marcina Wujca

Członkowie walnego zgromadzenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych wybrali dzisiaj w Warszawie nowe władze. Na czele swojej organizacji postawili ponownie Marcina Wujca.

Publikacja: 05.04.2025 17:54

Od lewej : Marcin Wujec, Joanna Haliniak, Norbert Adamski, Katarzyna Wołoszyn, Michał Laskowski, Mon

Od lewej : Marcin Wujec, Joanna Haliniak, Norbert Adamski, Katarzyna Wołoszyn, Michał Laskowski, Monika Hiszpańska, Aleksandra Kaźmierowska, Marcin Chiliński, Danuta Cyrska

Foto: OSAT

Nowy zarząd różni się od poprzedniego tylko dwoma osobami. Niemal wszyscy jego członkowie wybrani wcześniej, w 2022 roku, ponownie kandydowali i ponownie zostali wybrani. Nowi we władzach są Joanna Haliniak z nowotarskiego biura 43Time i Michał Laskowski z gdańskiej Qtravel.pl.

Agenci mają nowe władze stowarzyszenia, prezes pozostał ten sam

Do nowych władz stowarzyszenia weszli: Norbert Adamski (lastowiec.pl, Kraków), Marcin Chiliński (Chilli Travel, Pruszków), Danuta Cyrska (Fantur, Poznań), Joanna Haliniak (43Time, Nowy Targ), Monika Hiszpańska (VivaGo, Nowy Dwór Mazowiecki), Aleksandra Kaźmierowska (Almatur, Wrocław), Michał Laskowski (firma technologiczna Qtravel.ai i agent turystyczny Qtravel.pl), Katarzyna Wołoszyn (World Holidays, Warszawa) i Marcin Wujec (Soleno, Rabka-Zdrój).

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja w biurach podróży - OSAT wyjaśnia, jak to działa

Po wybraniu przez delegatów (61 głosów) zarządu, zarząd wybrał spośród siebie prezesa. Ponownie został nim Marcin Wujec.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych działa od roku 2011. Obecnie należy do niego około 150 członków. Są to agenci prowadzący indywidualnie własne biura agencyjne. Organizacja nie przyjmuje w poczet członków sieci agencyjnych, jak Wakacje.pl. Travelplanet.pl czy Urlop.pl. Zdarza się jednak, że jeden agent jest właścicielem kilku punktów sprzedaży i jeden z nich prowadzi pod szyldem większej firmy, na zasadach franczyzy.

OSAT reprezentuje interesy swoich członków, a czasem szerzej, całe środowisko, w rozmowach z touroperatorami i zewnętrznymi instytucjami i organizacjami, jak samorządy i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zabiera głos w ważnych dla niego sprawach. Jak wtedy, kiedy zaprotestował przeciwko tak zwanym ofertom dedykowanym, jakie stosowały niektóre biura podróży w kontaktach z dużymi sieciami sprzedaży. Akcja przyniosła efekt – touroperatorzy wycofali się z faworyzowania niektórych sprzedawców.

Na co dzień OSAT prowadzi szkolenia dla członków. Są to głównie warsztaty z technik sprzedaży, z nowych przepisów i z tego, jak wykorzystywać w pracy narzędzia internetowe, w tym jak promować się w mediach społecznościowych. Również w piątek i sobotę przeprowadził takie właśnie szkolenia.

W ostatnich latach OSAT stworzył też, za dotacje uzyskane w MSiT, aplikację Wakacyjny Ekspert, dzięki której agenci mogą utrzymywać lepszy kontakt z klientami.

Agent turystyczny ciągle potrzebny turystom

- Mimo czarnych scenariuszy, mówiących że zawód agenta turystycznego jest na wymarciu i zostanie wyparty przez nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję na razie nasz zawód ma się dobrze – Marcin Wujec. Nie wiem, jak będzie w przyszłości, ale staramy się przygotować do zmian, adaptując i wykorzystując do naszej pracy najnowsze technologiczne narzędzia. Na razie zauważamy, że ten postęp technologiczny wyhamował, przestał tak dynamicznie rosnąć jak na początku. Trzy kanały – internetowy, tak zwany własny (e-commerce) i agencyjny utrzymują u największych touroperatorów swoje parytety, po jednej trzeciej - wyjaśnia.

Czytaj więcej

Marcin Wujec prezesem OSAT na drugą kadencję. Nowi członkowie we władzach

- Sztuczna inteligencja może pewne procesy usprawnić, ale czy zmieni zachowania zakupowe klienta? Na razie klienci ciągle potrzebują naszej wiedzy i naszej porady. Jeśli ktoś będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję, to właśnie sprzedawcy. A wyniki pracy sztucznej inteligencji nadal muszą być weryfikowane przez człowieka. Nikt nie kupuje wakacji w internecie, w internecie ludzie poszukują ofert, ale zakup przeprowadzają u konkretnego sprzedawcy, bo wycieczka to nie buty, które można zwrócić. Dlatego najwięksi touroperatorzy zatrudniają w sezonie dziesiątki, a nawet setki, konsultantów w call centrach.

- Stąd na pytanie, czy nie boimy się internetu, odpowiadam – nie, bo my już tam jesteśmy. A na pytanie, czy nie boimy się sztucznej inteligencji, odpowiadam – nie, bo my też mamy do niej dostęp – podkreśla Wujec.

Nowy zarząd różni się od poprzedniego tylko dwoma osobami. Niemal wszyscy jego członkowie wybrani wcześniej, w 2022 roku, ponownie kandydowali i ponownie zostali wybrani. Nowi we władzach są Joanna Haliniak z nowotarskiego biura 43Time i Michał Laskowski z gdańskiej Qtravel.pl.

Agenci mają nowe władze stowarzyszenia, prezes pozostał ten sam

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Itaka ogłasza nowy egzotyczny kierunek na zimę. "I to nie jest nasze ostatnie słowo"
Biura Podróży
Do zespołu biura podróży Anex Tour Poland dołączył Irfan Kilic
Biura Podróży
Aplikacja Wakacje.pl z dwiema nagrodami w prestiżowym konkursie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Anex Tour: Rośniemy zgodnie z planem. Zimą ruszą nowe kierunki egzotyczne