Ryanair zabiera samoloty z Modlina. Zyskają Katowice i Poznań

Ryanair ogłosił, że zainwestuje tego lata w Polsce 4,2 miliarda dolarów i przeniesie dwa samoloty z bazy w Modlinie do Katowic i Poznania. Modlin straci pół miliona miejsc i 10 połączeń.

Publikacja: 05.03.2024 12:44

Ryanair zabiera samoloty z Modlina. Zyskają Katowice i Poznań

Foto: Ryanair

Chociaż dzisiejsze wiadomości nie są dobre dla regionu mazowieckiego, to są one wspaniałe dla Katowic i Poznania, które tego lata będą mieć rekordowe rozkłady lotów Ryanaira - pisze irlandzki przewoźnik w komunikacie. I wylicza, że pojemność pasażerska w Modlinie będzie mniejsza o 20 procent w porównaniu z ubiegłym latem, co skutkuje utratą ponad 500 tysięcy miejsc, 10 bezpośrednich połączeń i ograniczoną łącznością na kolejnych 15 trasach.

„Akcjonariusze lotniska Modlin powinni natychmiast interweniować, ponieważ przez ostatni rok powołany zespół zarządczy nadzorował jedynie utratę miliona miejsc oraz odwołania/ redukcje częstotliwości na ponad 40 trasach, w tym istotnych połączeń europejskich, takich jak Londyn, Dublin, Wiedeń, Mediolan i Kopenhaga” - głosi komunikat.

Pomimo „całkowicie niepotrzebnych cięć w Modlinie” Ryanair zapewni 10-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego (18 milionów pasażerów) do Polski tego lata, obsługując ponad 2 tysiące lotów tygodniowo do i z Polski na 30 nowych trasach (łącznie 300) i z wykorzystaniem 42 zbazowanych samolotów (inwestycja rzędu 4,2 miliarda dolarów).

Czytaj więcej

Ryanair uruchomi cztery nowe kierunki z Krakowa. Rekordowy rozkład lotów na lato

Lotnisko w Modlinie "rażąco nieudolnie zarządzane"

- Chociaż z radością ogłaszamy rekordowe letnie siatki połączeń dla Poznania i Katowic, będące efektem dodania nowych samolotów do naszych baz na tych lotniskach, jesteśmy mocno zawiedzeni, że kolejny raz musimy mocno ograniczyć liczbę pasażerów i siatkę połączeń na lotnisku Warszawa Modlin - jedynym lotnisku w Polsce, na którym nie rośniemy w tym roku - mówi dyrektor handlowy Ryanaira Jason McGuinness, cytowany w komunikacie.

- Akcjonariusze Modlina muszą pilnie przyjrzeć się sytuacji i wyjaśnić mieszkańcom Mazowsza, dla których pracują, że pomimo rekordowej (4,2 miliarda dolarów) inwestycji Ryanaira w Polsce, jej stolica straciła ponad 500 tysięcy miejsc (20 procent w porównaniu z zeszłym sezonem) i 10 bezpośrednich połączeń. To niezrozumiałe, że zespół zarządzający lotniskiem Warszawa Modlin w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadzorował utratę miliona miejsc i redukcję siatki połączeń na ponad 40 trasach i nie został jeszcze pociągnięty do odpowiedzialności za swoje rażąco nieudolne zarządzanie. Akcjonariusze lotniska muszą teraz interweniować lub ryzykować dalsze, nieuchronne, ograniczenia siatki połączeń, utratę miejsc pracy i korzyści ekonomicznych dla regionu mazowieckiego. Lotnisko Modlin musi skoncentrować się na dostarczaniu efektywnej, niskokosztowej infrastrukktury, aby przywrócić bardzo potrzebny wzrost ruchu na Mazowszu - dodaje McGuinness.

Czytaj więcej

Ryanair rozwija się w Polsce, ale zwija w Modlinie. W lecie 30 nowych tras
Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie