Ryanair zabiera samoloty z Modlina. Zyskają Katowice i Poznań

Ryanair ogłosił, że zainwestuje tego lata w Polsce 4,2 miliarda dolarów i przeniesie dwa samoloty z bazy w Modlinie do Katowic i Poznania. Modlin straci pół miliona miejsc i 10 połączeń.

Publikacja: 05.03.2024 12:44

Ryanair zabiera samoloty z Modlina. Zyskają Katowice i Poznań

Foto: Ryanair

Chociaż dzisiejsze wiadomości nie są dobre dla regionu mazowieckiego, to są one wspaniałe dla Katowic i Poznania, które tego lata będą mieć rekordowe rozkłady lotów Ryanaira - pisze irlandzki przewoźnik w komunikacie. I wylicza, że pojemność pasażerska w Modlinie będzie mniejsza o 20 procent w porównaniu z ubiegłym latem, co skutkuje utratą ponad 500 tysięcy miejsc, 10 bezpośrednich połączeń i ograniczoną łącznością na kolejnych 15 trasach.

„Akcjonariusze lotniska Modlin powinni natychmiast interweniować, ponieważ przez ostatni rok powołany zespół zarządczy nadzorował jedynie utratę miliona miejsc oraz odwołania/ redukcje częstotliwości na ponad 40 trasach, w tym istotnych połączeń europejskich, takich jak Londyn, Dublin, Wiedeń, Mediolan i Kopenhaga” - głosi komunikat.

Pomimo „całkowicie niepotrzebnych cięć w Modlinie” Ryanair zapewni 10-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego (18 milionów pasażerów) do Polski tego lata, obsługując ponad 2 tysiące lotów tygodniowo do i z Polski na 30 nowych trasach (łącznie 300) i z wykorzystaniem 42 zbazowanych samolotów (inwestycja rzędu 4,2 miliarda dolarów).

Czytaj więcej

Ryanair uruchomi cztery nowe kierunki z Krakowa. Rekordowy rozkład lotów na lato

Lotnisko w Modlinie "rażąco nieudolnie zarządzane"

- Chociaż z radością ogłaszamy rekordowe letnie siatki połączeń dla Poznania i Katowic, będące efektem dodania nowych samolotów do naszych baz na tych lotniskach, jesteśmy mocno zawiedzeni, że kolejny raz musimy mocno ograniczyć liczbę pasażerów i siatkę połączeń na lotnisku Warszawa Modlin - jedynym lotnisku w Polsce, na którym nie rośniemy w tym roku - mówi dyrektor handlowy Ryanaira Jason McGuinness, cytowany w komunikacie.

- Akcjonariusze Modlina muszą pilnie przyjrzeć się sytuacji i wyjaśnić mieszkańcom Mazowsza, dla których pracują, że pomimo rekordowej (4,2 miliarda dolarów) inwestycji Ryanaira w Polsce, jej stolica straciła ponad 500 tysięcy miejsc (20 procent w porównaniu z zeszłym sezonem) i 10 bezpośrednich połączeń. To niezrozumiałe, że zespół zarządzający lotniskiem Warszawa Modlin w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadzorował utratę miliona miejsc i redukcję siatki połączeń na ponad 40 trasach i nie został jeszcze pociągnięty do odpowiedzialności za swoje rażąco nieudolne zarządzanie. Akcjonariusze lotniska muszą teraz interweniować lub ryzykować dalsze, nieuchronne, ograniczenia siatki połączeń, utratę miejsc pracy i korzyści ekonomicznych dla regionu mazowieckiego. Lotnisko Modlin musi skoncentrować się na dostarczaniu efektywnej, niskokosztowej infrastrukktury, aby przywrócić bardzo potrzebny wzrost ruchu na Mazowszu - dodaje McGuinness.

Czytaj więcej

Ryanair rozwija się w Polsce, ale zwija w Modlinie. W lecie 30 nowych tras
Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie