Zakaz holenderski wszedł w życie natychmiast i ma obowiązywać do 1 stycznia. Inne kraje ograniczają ruch z Wielką Brytanią (Belgowie także ruch kolejowy, a Irlandczycy promowy) od północy. Zakaz – w zależności od kraju – ma trwać kilka dni, a czasem aż do 6 stycznia (Niemcy). Podobny krok rozważa Austria.
Francja oświadczyła, że od niedzieli w nocy zakazuje wjazdu podróżnym ze Zjednoczonego Królestwa, w tym przewoźnikom towarowym, zarówno drogowym, lotniczym, morskim, jak i kolejowym – podaje agencja Reutera.
Restrykcje są odpowiedzią na informację o szybkim rozprzestrzenianiu się nowej odmiany koronawirusa, jaką wykryto w połowie grudnia podczas rutynowych badań w południowo-wschodniej Anglii. Potwierdzono już ponad 1000 zakażeń w 60 różnych miejscach Wielkiej Brytanii, w tym w Szkocji i Walii. Według naukowców to lokalna, brytyjska mutacja SARS-COV-2.
Według naukowców nowy wirus jest do 70 procent bardziej zaraźliwy niż wcześniej znana forma, ale, jak zapewnił w wystąpieniu telewizyjnym premier Boris Johnson, nie ma dowodów, żeby szczepionki były mniej skuteczne w walce z nim.
W związku z tym od północy w Londynie i południowo-wschodniej Anglii obowiązuje czwarty poziom restrykcji antyepidemicznych. Oznacza on zakaz opuszczania danego rejonu i odwiedzania go. Mieszkańcy nie mogą nocować poza domem. Można spotkać tylko z jedną osobą i to tylko w przestrzeni publicznej, na świeżym powietrzu.
Europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował o zaostrzenie zasad sanitarnych. Według WHO dziewięć zakażeń nową odmianą zarejestrowano w Danii, po jednym w Holandii i w Australii.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel przeprowadził nadzwyczajną wideokonferencję z udziałem ministrów z państw członkowskich. Według informacji Polskiego Radia Polskę reprezentował na niej minister do spraw europejskich Konrad Szymański.
Przewodniczące w tym półroczu Unii Europejskiej Niemcy zwołały w trybie pilnym na poniedziałek spotkanie państw UE. Jak poinformował na Twitterze rzecznik niemieckiej prezydencji Sebastian Fischer w porządku obrad jest skoordynowanie działań w odpowiedzi na nowo zidentyfikowany wariant COVID19 w Wielkiej Brytanii.