Katowice Airport: 30 państw, 90 lotnisk i 111 tras w letnim rozkładzie lotów

Lotnisko prognozuje, że w ramach połączeń czarterowych, które stanowią ponad połowę letniej siatki, obsłuży około 1,6 miliona podróżnych, zbliżając się do rekordu z 2019 roku.

Publikacja: 24.03.2022 12:34

Katowice Airport: 30 państw, 90 lotnisk i 111 tras w letnim rozkładzie lotów

Foto: Piotr Adamczyk

W niedzielę 27 marca zacznie obowiązywać letni rozkład lotów. Zgodnie z zapowiedziami przewoźników i biur podróży letnia siatka połączeń regularnych i czarterowych lotniska w Pyrzowicach liczyć będzie 111 tras do 90 lotnisk w 30 krajach - informuje port lotniczy w komunikacie.

Siatka połączeń regularnych

Wizz Air, Ryanair, LOT i Lufthansa będą wozić pasażerów na 50 trasach do 43 lotnisk w 19 państwach. Najwięcej, bo 11 tras, liczyć będzie siatka włoska. Sześć z nich - do Alghero, Bolonii, Katanii, Mediolanu-Bergamo, Trapani i Wenecji (nowość) - obsłuży Ryanair, a pięć - do Alghero, Katanii, Mediolanu-Bergamo, Neapolu i Rzymu-Ciampino - zaoferuje Wizz Air.

Sześć tras Wizz Aira - do Barcelony, Castellon, na Fuerteventurę, do Malagi, Palmy de Mallorca i na Teneryfę - połączy Katowice Airport z Hiszpanią.

Dostępnych będzie sześć tras do Wielkiej Brytanii - Wizz Air obsłuży te do Bristolu, Doncaster-Sheffield, Liverpoolu i Londynu-Luton, a Ryanair do Londynu-Stansted i Manchesteru.

W letnim rozkładzie znalazło się pięć tras do Niemiec - zarówno Wizz Air, jak i Ryanair polecą do Dortmundu i Kolonii-Bonn, a Lufthansa do Frankfurtu.

Wizz Air latać będzie do Bergen, Oslo-Torp i Stavanger w Norwegii, a Ryanair do Oslo-Torp.

Wizz Air obsłuży również dwie trasy do Szwecji - do Malmo i Sztokholmu-Skavsty.

Czytaj więcej

Na lotnisku w Katowicach lutowy ruch prawie połowę mniejszy niż przed pademią

Rejsy na dwóch trasach greckich - do Aten i na Korfu - zaoferuje Wizz Air, z kolei Ryanair będzie latał do Aten. Przewoźnicy ci obsługiwać będą także trasy na Cypr - Wizz Air do Larnaki, a Ryanair do Pafos.

Linie lotnicze zaoferują po jednym połączeniu do Bułgarii (Burgas, Wizz Air), Chorwacji (Split, Wizz Air), Czarnogóry (Podgorica, Wizz Air), Gruzji (Kutaisi, Wizz Air), Holandii (Eindhoven, Wizz Air), Irlandii (Dublin, Ryanair), Islandii (Reyjkavik, Wizz Air), Izraela (Tel Awiw, Wizz Air), na Maltę (Wizz Air) i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Abu Zabi, Wizz Air - nowość). Jedno połączenie krajowe - do Warszawy - zaoferuje LOT.

Powyższa lista nie uwzględnia regularnych rejsów do Ukrainy - ze względu na tocząca się tam wojnę linie lotnicze wstrzymały realizację wszystkich połączeń z ukraińskimi lotniskami. Przed wybuchem wojny pyrzowicka siatka lotów regularnych do Ukrainy obejmowała w sumie pięć tras - trzy obsługiwał Wizz Air (Kijów-Żulany, Lwów, Zaporoże), a dwie Ryanair (Kijów-Boryspol, Odessa).

- W siatce połączeń regularnych na lato 2022 mamy dwie ciekawe nowości. Pierwsza to Abu Zabi Wizz Aira, która wystartuje 1 kwietnia. Kierunek ma tę zaletę, że w Abu Zabi Wizz Air intensywnie rozwija azjatycką siatkę połączeń, będzie stamtąd latać między innymi do Sri Lanki. Druga nowość to główne weneckie lotnisko, czyli Marco Polo, do którego od 27 marca zacznie latać z Pyrzowic Ryanair - mówi prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem, Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

Siatka połączeń czarterowych

Siatka połączeń czarterowych obejmuje 61 kierunków i 19 państw. Najwięcej, bo 16 tras, połączy Katowice z Grecją. Klienci biur podróży będą mogli latać do Aten, Chanii, Heraklionu, Kalamaty, Kawali, Mityleny, Patras, Prewezy, Salonik, na Kefalonię, Korfu, Kos, Rodos, Samos, Santorini i Zakintos.

Hiszpański rozkład liczyć będzie 11 tras: do Barcelony, na Fuerteventurę, do Girony, na Gran Canarię, Ibizę, La Palmę, Lanzarote, do Palmy de Mallorca, Malagi, na Minorkę i Teneryfę.

Touroperatorzy zaoferują pięć kierunków egipskich (Hurghada, Marsa Alam, Marsa Matruh - nowość, Szarm el Szejk, Taba), cztery tureckie (Antalya, Bodrum, Dalaman, Izmir), cztery włoskie (Katania, Lamezia Terme, Olbia, Palermo), trzy cypryjskie (Ercan, Larnaka, Pafos), trzy tunezyjskie (Dżerba, Enfidha-Hammamet, Monastyr), dwa bułgarskie (Burgas, Warna), dwa chorwackie (Dubrownik, Split) i dwa portugalskie (Faro, Madera).

Czytaj więcej

Katowice Airport: 2022 rok rozpoczęliśmy czarterowym rekordem

Jedna trasa czarterowa połączy Katowice z Albanią (Tirana), Bośnią i Hercegowiną (Mostar - nowość), Czarnogórą (Podgorica), Dominikaną (Puerto Plata), Gruzją (Kutaisi - nowość), Macedonią (Ochryda), Marokiem (Agadir), Meksykiem (Cancun) i Wyspami Zielonego Przylądka (Amilcar Cabral).

- Tegoroczna letnia siatka połączeń czarterowych potwierdza silną pozycję pyrzowickiego lotniska w segmencie przewozów czarterowych. Prognozujemy, że w ramach połączeń realizowanych na zlecenie biur podróży obsłużymy około 1,6 miliona podróżnych - to 80 procent przewozów czarterowych z rekordowego 2019 roku, kiedy to odnotowaliśmy w tej kategorii ruchu 2 miliony pasażerów - mówi Artur Tomasik.

W niedzielę 27 marca zacznie obowiązywać letni rozkład lotów. Zgodnie z zapowiedziami przewoźników i biur podróży letnia siatka połączeń regularnych i czarterowych lotniska w Pyrzowicach liczyć będzie 111 tras do 90 lotnisk w 30 krajach - informuje port lotniczy w komunikacie.

Siatka połączeń regularnych

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
LOT proponuje: Leć na wakacje nad polskie morze samolotem. Mamy dla ciebie pakiet
Linie Lotnicze
Sun Express: W tym roku Turcja będzie tak popularna, jak przed pandemią
Linie Lotnicze
Wizz Air wznawia loty z dziesięciu lotnisk w Polsce. Dużo kierunków wakacyjnych
Linie Lotnicze
LOT uruchamia połączenie ze stolicą Azerbejdżanu. Loty od maja
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Lotniska
Lotnisko Chopina: Wyniki w lutym ponad trzy razy lepsze od zeszłorocznych
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał