Unia Europejska inwestuje w lotnisko w Jasionce. "Ważny krok w rozwoju lotniska"

Na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce kontynuowana będzie budowa równoległej drogi kołowania i przebudownaa droga startowa. Inwestycje kosztować będą ponad 33 miliony euro. Dofinansuje je Unia Europejska.

Publikacja: 16.04.2022 23:09

Unia Europejska inwestuje w lotnisko w Jasionce. "Ważny krok w rozwoju lotniska"

Foto: Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka

Pierwszy projekt to drugi etap budowy równoległej drogi kołowania i jednocześnie zakłada przebudowę (pierwszy etap) drogi startowej na odcinku 700 metrów wraz z infrastrukturą techniczną. Drugi zakłada zaś wykonanie drugiego etapu przebudowy drogi startowej na odcinku 1800 metrów wraz z infrastrukturą techniczną.

Czytaj więcej

Lotnisko w Katowicach ma nową płytę postojową. Przyjmie więcej samolotów

Przebudowa drogi startowej poprawi znacząco jej nośność i zwiększy trwałość dzięki zastosowaniu nawierzchni z betonu cementowego. Taką samą nawierzchnię ma już modernizowana w 2013 roku część pasa startowego po stronie zachodniej.

Z kolei środkowa część pasa na długości 1800 m otrzyma nową konstrukcję przeznaczoną dla nawierzchni z betonu asfaltowego.

Dodatkowo w pierwszym z projektów planowana jest budowa równoległej drogi kołowania o długości ok. 1240 m z poboczami, co poprawi zdolności operacyjne lotniska i zwiększy przepustowość drogi startowej.

Jak informuje lotnisko w komunikacie, obie inwestycje zyskały rekomendację Komitetu Koordynacyjnego The Connecting Europe Facility (CEF) Transport i będą dofinansowane sumą 16,5 miliona euro w ramach unijnego programu Łącząc Europę w obszarze tematycznym „Dostosowanie sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania w ramach mobilności wojskowej (tzw. Military Mobility)".

„Na inwestycje, szacowane łącznie na ponad 33 miliony euro, podrzeszowskie lotnisko może dostać 50 procent dotacji z Komisji Europejskiej” – czytamy w komunikacie. Oprócz dwóch rzeszowskich komitet poparł jeszcze cztery polskie projekty.

- Rekomendacja dla dofinansowania aż dwóch inwestycji to duże wyróżnienie dla naszego portu lotniczego - mówi cytowany w komunikacie marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - Właściwie pandemia jeszcze się nie zakończyła, a lotnisko stanęło przed kolejnym wielkim wyzwaniem przyjęcia setek samolotów z całego świata [z pomocą dla Ukrainy broniącej się przed Rosją]. Z tym zadaniem radzi sobie bardzo dobrze, ale ten proces pokazuje, gdzie jeszcze należy inwestować w naszą infrastrukturę lotniskową. To będzie ważny krok w rozwoju Jasionki.

Samorząd województwa podkarpackiego jest większościowym udziałowcem podrzeszowskiego lotniska. Drugim jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL). Prezes PPL Stanisław Wojtera zaznaczył, że inwestowanie w podrzeszowskie lotnisko to inwestowanie w bezpieczeństwo Polski. Jasionka to ważny punkt na mapie polskiej infrastruktury transportowej. - Będzie uzupełniał i wspierał funkcjonowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego - dodał.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków