Hilton zamyka hotele w Chinach

Fot. AFP

Z powodu epidemii koronawirusa amerykański Hilton, największa sieć hotelowa na świecie, zamknęła w Chinach wszystkie swoje 150 obiektów. Prezes Hiltona Chris Nasetta poinformował, że obecnie nie jest dostępny żaden z 33 tysięcy pokojów.

Podczas spotkania z inwestorami w ostatni wtorek Chris Nasetta przyznał, że niekorzystny wpływ epidemii koronawirusa potrwa przynajmniej przez najbliższe 12 miesięcy. Prezes przyznał, że te prognozy oparte są na doświadczeniach z epidemii SARS w 2003 roku.

– W czasie kryzysu w branży hotelowej eskalacja problemu trwa od 3 do 6 miesięcy, a potem przez kolejne 3-6 miesięcy sytuacja wraca do normy. W tym wypadku musimy się liczyć z kryzysem trwającym rok – mówił prezes Hiltona. Nie ukrywał, że jego sieć kryzys koronawirusa będzie kosztował 25-50 milionów dolarów z zysku operacyjnego, a tempo wzrostu zysku straci punkt procentowy.

CZYTAJ TEŻ: Niemieccy touroperatorzy odwołują wycieczki do Chin

Hilton jest pierwszą wielką siecią hoteli, która przyznała się do czasowego zamknięcia biznesu w Chinach. Ale prezes Best Western, David Kong zdradził, że jego firma także przygotowuje się do takiego posunięcia. Natomiast w Sheratonie w Szanghaju jeszcze wczoraj można było wynająć pokój jednoosobowy za niespełna 80 dolarów za noc, co jest kwotą niesłychanie niską, jak na hotel tej klasy w Chinach. W pekińskim Sofitelu można było przenocować i zjeść śniadanie za 105 dolarów za noc. Też znacznie taniej, niż zazwyczaj.

Na brak popytu na miejsca hotelowe narzekają jednak nie tylko sieci operujące w Chinach, ale także w Indonezji, Malezji, Singapurze i wszędzie tam, gdzie mieszkają Chińczycy. W singapurskim hotelu Swiss można było wynająć pokój za niespełna 120 dolarów za noc, czyli o jedną trzecią mniej, niż zazwyczaj w sezonie. To wszystko efekt koronawirusa – braku chińskich turystów, ale i przyjezdnych z innych krajów, którzy zaczęli się bać podróży do Azji.

ZOBACZ TAKŻE: Świat płacze po chińskich turystach

Chris Nasetta nie ukrywał, że sytuacja szybko może się zmienić. – W tej chwili praktycznie wszystko jest jedną wielką niewiadomą. Oczywiste jest tylko to, że czeka nas trudny rok, chociaż wszędzie na świecie notujemy bardzo dobre wyniki sprzedaży – mówił. Chiński biznes Hiltona to około 3 procent przychodów sieci.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko w Radomiu bliżej przejęcia przez Porty Lotnicze

Ministerstwa obrony narodowej i infrastruktury określiły zasady współużytkowania portu lotniczego w Radomiu przez wojsko ...

Kair chce się pochwalić dziedzictwem osmańskim

Historyczna dzielnica Kairu Bab al-Azab, w której znajduje się średniowieczna cytadela i pozostałości po ...

Musement dostępny po polsku

Grupa TUI uruchomiła w internecie polską wersję platformy Musement (ang. Rozrywka). To miejsce, w ...

Najstarsze i największe lotniska w Polsce i na świecie

Pierwsze lotniska w niczym nie przypominały dzisiejszych obiektów. Początkowo było to płaskie pole, bez ...

W 2019 roku grecka turystyka przyhamuje

Brexit, powrót Turcji, duże obciążenie podatkami i wynajem krótkoterminowy prowadzony na coraz szerszą skalę ...

W biurach podróży czas Egiptu i Kanarów

Pierwszy tydzień października, mimo ciepłej pogody, należał do tygodni, w których turyści odwiedzali biura ...