„Forbes” nie zauważył polskich hoteli

Fot. Adobe Stock

W publikowanym co dwa lata, najnowszym rankingu magazynu „Forbesa”, najlepszych hoteli, restauracji i spa świata, jest 1898 obiektów z 73 krajów, ale ani jednego obiektu z Polski. Wyniki mogą zdumiewać.

Ukazał się Forbes Travel Guide 2020 – publikowany co dwa lata ranking oceniający sektor hotelarski i gastronomiczny świata. Jego przygotowanie to gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne. W świat wyruszają setki ekspertów z sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Odwiedzają obiekty anonimowo. W hotelach spędzają co najmniej dwie noce. Hotele oceniają łącznie według 900 kryteriów. Z tego 75 procent stanowi poziom obsługi: sprzątanie, jedzenie, kontakt z gośćmi itp. 25 procent to wygląd, architektura i wyposażenie obiektów.

„W rankingu wzięło udział 1898 obiektów z 73 krajów – hoteli, restauracji, spa. Łącznie w 2020 r 70 nowych hoteli otrzymało najwyższe pięć gwiazdek, 120 – cztery gwiazdki, a 81 – ‚polecane'” – wyjaśnia biuro prasowe komitetu oceniającego.

CZYTAJ TEŻ: Wyciekły dane ponad 10 milionów klientów sieci hoteli

Na czele hoteli pięciogwiazdkowych znalazł się 45 Park Line w Londynie, przed Acqualina Resort & Residences w Miami (USA) i szwajcarskim alpejskim Badrutt’s Palace Hotel.

„Już drugi rok Londyn wyróżnia się jako miasto z największą liczbą hoteli pięciogwiazdkowych. Wyróżniające obiekty to Berkeley, Brown’s Hotel, Rocco Forte Hotel (najstarsza nieruchomość w Londynie), The Egerton House Hotel, zabytkowy hotel Four Seasons London przy Ten Trinity Square, The Milestone Hotel & Residences i Rosewood London” – przyznają autorzy rankingu. Pierwszy raz Forbes Travel Guide wybrał się do 16 krajów – Antigui, Bahamów, Kambodży, Egiptu, Fidżi, Polinezji Francuskiej (zamorskie terytorium Francji), Indii, Jordanii, Malediwów, Mauritiusa, Nowej Zelandii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Szkocji, Seszeli i Republiki Południowej Afryki.

Bezkonkurencyjne wśród debiutantów okazały się Malediwy zdobywając sześć najwyższych nagród. „Zwycięzcy wykraczają poza zwykłą ofertę. W butikowym hotelu Velaa Private Island jest dziewięciodołkowe pole golfowe zaprojektowane przez José Maríę Olazábala. Podmorskie życia można podglądać za pomocą podwodnego skutera Seabob. A komu za gorąco to ochłodę znajdzie w śniegowym pokoju, jedynym na Malediwach. Ośrodek Four Seasons na Malediwach w Kuda Huraa niedawno zaprezentował nowe zakwaterowanie w Pawilonie Plażowym z prywatnymi małymi basenami, a także Four Seasons Explorer, trzypokładowy katamaran z 11 kabinami dla gości. W wodach Cheval Blanc Randheli można popływać z mantami lub nurkować w nocy, aby zobaczyć biofluorescencyjne życie morskie” – uzasadnia Forbes.

Wśród nowych obiektów uwagę przykuwa The Brando – ekologiczna luksusowa enklawa na prywatnej rajskiej wyspie Tetiaroa nieżyjącego już aktora Marlona Brando. On sam przez wiele lat opierał się pomysłowi budowy hotelu. Po śmierci spadkobiercy w rok sprzedali prawa deweloperowi. Budowa wzbudziła wiele kontrowersji.

Hotel miał być ekologiczny – materiały, technologie – wszystko zgodnie z ideą Marlona, który chciał chronić przed cywilizacją Zachodu swój pacyficzny raj. Tymczasem podczas budowy miała zostać zniszczona m.in część rafy koralowej otaczającej wyspę. Jak mogłam się sama przekonać w 2019 r podczas pobytu na Polinezji, The Brando wciąż wzbudza duże emocje wśród mieszkańców.

Wyniki w kategorii najlepszych restauracji okazały się zdumiewające. Ocenione zostały restauracje w Chinach, Singapurze i USA. Słynące ze śmieciowego jedzenia Stany Zjednoczone mają na liście 11 obiektów w tym cztery pięciogwiazdkowe. Na czele najlepszych jadłodajni Alain Ducasse at Morpheus z Macao. Najlepszym spa może się pochwalić USA (Miami) – Acqualina Spa by ESPA.

Żaden z polskich hoteli, restauracji i spa nie znalazł się na liście. Nasi sąsiedzi zostali bardziej dostrzeżeni. Niemcy mają 12 hoteli na liście, Rosja i Czechy po 10.

Mogą Ci się również spodobać

Atak zimy na Podhalu

Obfite opady śniegu pogorszyły wczoraj warunki na drogach na południu Małopolski. W Zakopanem spadło ...

Opłaty lotniskowe przeszkodą dla Alitalii

Alitalia twierdzi, że lotniska we Włoszech pobierają od niej wyższe opłaty niż od zagranicznych ...

Marcin Pietrzyk zasilił szeregi pilotów Rainbowa

Marcin Pietrzyk, popularny polski przewodnik mieszkający w Grecji, został pilotem wycieczek i przewodnikiem w ...

Ukraińcy i Polacy częściej przyjeżdżają do Czech

W trzecim kwartale tego roku w obiektach zbiorowego zakwaterowania w Czechach zanocowało 4,5 miliona ...

Grecja powoli wydłuża sezon

O 15,2 procent wzrosła liczba pasażerów lotniczych w Grecji w październiku, porównując rok do ...

Wybierz najlepszą ofertę Last Minute!

Oferty Last Minute, to zdecydowanie najbardziej sensowne cenowo oferty na rynku turystycznym. Wiele osób ...