Wskazanie priorytetów w planie transformacji europejskiej turystyki i przedstawienie krajowych inicjatyw wspierających zrównoważoną i sprzyjającą włączeniu społecznemu turystykę to główne tematy pierwszego w tym roku posiedzenia ministrów ds. turystyki Unii Europejskiej - informuje w komunikacie Ministerstwo Sportu i Turystyki. Spotkania odbyły się 17 i 18 marca we francuskim Dijon. Polskę reprezentowała radca ds. ekonomicznych w Ambasadzie RP we Francji Magdalena Ryszkowska.
Czytaj więcej
Komisarz unijny Didier Reynders zachęca państwa członkowskie, które wciąż nakładają ograniczenia na podróże z powodu koronawirusa, do ich zniesienia. Apelował o to przy okazji przyjęcia przez Komisję drugiego raportu na temat wpływu unijnego certyfikatu covidowego.
- Cieszę się, że zaproponowane przez francuską prezydencję propozycje transformacji dla europejskiej turystyki objęły wiele kwestii wymagających poprawy i wsparcia. Wśród nich są zarówno kwestie klimatyczne, jak i cyfryzacja, dostępność i rozwój umiejętności w sektorze turystycznym - mówi sekretarz stanu w MSiT Andrzej Gut-Mostowy, cytowany w komunikacie.
- Bardzo ważną dla nas sprawą jest zwiększanie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią podstawę sektora turystycznego. Kluczowe jest zaproponowanie wspierających je działań zarówno w perspektywie długoterminowej, jak i możliwych do natychmiastowego wdrożenia, w tym możliwości uzyskania wsparcia finansowego - dodaje wiceminister.
Pozostałe zagadnienia zgłoszone do dyskusji przez polską delegację to między innymi rozwój cyfryzacji w turystyce oraz badania, bazy danych i dzielenie się wiedzą w zakresie dobrych praktyk, które pozwolą dokładnie i bezpiecznie planować cele na przyszłość. Kluczowe są również inicjatywy legislacyjne dotyczące jednolitego rynku i ograniczania barier, przegląd dyrektywy o imprezach turystycznych i monitoring innych polityk europejskich pod kątem wpływu na turystykę.