Rosjanie już tu nie przyjadą. Unia Europejska odcina turystów ze Wschodu

Polska i kraje nadbałtyckie zamykają się na turystów z Rosji. Już w lecie z Rosji do Europy przyjechało tylko 5-10 procent tej liczby Rosjan, którzy byli tu przed rokiem 2019. Tego lata Rosjanie wprawdzie docierali do Grecji, Hiszpanii, Włoch i Francji, ale nie wprost.

Publikacja: 12.09.2022 23:19

Rosjanie już tu nie przyjadą. Unia Europejska odcina turystów ze Wschodu

Foto: AFP, Alexander Nemenov

Ruch turystyczny z Rosji do Europy w sezonie letnim tego roku spadł o 90-95 procent w porównaniu z tym samym okresem roku 2019 - podało w poniedziałkowym komunikacie podsumowującym rosyjskie stowarzyszenie touroperatorów ATOR. Cały ruch, nie tylko obejmujący turystów (od pracy, nauki, w odwiedziny do rodziny), zmalał o 85 procent, z 8 do 1,2 miliona osób. Powody to sankcje nałożone na Rosjan, ograniczenia w wydawaniu wiz, zamknięcie nieba dla ruchu samolotowego nad Europą.

Czytaj więcej

Koniec unijnych wiz dla Rosjan? Rośnie koalicja krajów niechętnych tym turystom

„Turyści, którzy decydowali się na wakacje w krajach Unii Europejskiej, latali tam z przesiadkami. Wybierali wysokiej klasy hotele, a wycieczki organizowali głównie za pośrednictwem biur podróży" - czytamy w komunikacie ATOR-u.

Najpopularniejszymi europejskimi celami Rosjan były Grecja, Hiszpania, Włochy i Francja. Przodowała Grecja ze względu na niższe ceny i przyjazną politykę wizową. Stowarzyszenie dodaje, że większość rosyjskich turystów rezerwowała wakacje w Europie za pośrednictwem biur podróży. Przed pandemią Rosjanie wyjeżdżali do tych krajów głównie na własną rękę. W tym sezonie letnim wykupowali zarówno pełne pakiety wycieczek do Europy, jak i oddzielne usługi noclegowe w biurach podróży.

Według organizatorów wyjazdy do Europy były drogie, głównie ze względu na wzrost cen lotów. Największą popularnością cieszyły się hotele cztero- i pięciogwiazdkowe. Poszukiwane były również hotele oferujące all inclusive. Turyści woleli płacić za wszystkie usługi w swoim kraju, a to ze względu na to, że rosyjskie karty bankowe nie działają poza granicami Federacji Rosyjskiej z powodu sankcji Zachodu nałożonych banki po agresji tego państwa na Ukrainę.

Co ciekawe, ATOR zaznacza, że partnerzy europejscy kontynuowali latem współpracę z rosyjskimi biurami podróży i są gotowe robić to dalej.

Teraz wyjechać będzie jeszcze trudniej - kraje Unii Europejskiej sąsiadujące z Rosją (Litwa, Łotwa, Estonia i Polska), hamują bowiem samochodowy ruch graniczny i zapowiadają, że za siedem dni, 19 sierpnia, prawie przestaną obywatelom Rosji pozwalać wjazdu, nawet jeśli będą mieli wizy Schengen uzyskane w innym kraju Unii.

Czytaj więcej

Raport. Udane wakacje w biurach podróży. Najpopularniejsza Turcja

Podróż morska (do Finlandii i Norwegii) jest z kolei długa i kosztowna, ale są na to chętni, ustawiają się w samochodach w długich kolejkach. Decyzja państw nadbałtyckich spowoduje też komunikacyjne odcięcie obwodu Kaliningradzkiego. Jego mieszkańcy będą musieli podróżować drogą morską lub powietrzną, ale bardzo wydłużoną.

Unia Europejska zarejestrowała w pierwszej połowie 2022 roku ponad 1,3 miliona wjazdów z Rosji. Wiadomo też, że obecnie prawie milion obywateli Rosji ma ważne wizy schengeńskie. Komisja Europejska zamierza jeszcze we wrześniu przedstawić zasady, jak postępować z nowymi wnioskami o wizy.

Biura Podróży
Wakacje Rosjan: Do wyboru było pięć kierunków, ceny nawet 100 procent wyższe
Popularne Trendy
Udane lato hiszpańskiej turystyki. Brakuje tylko Azjatów
Popularne Trendy
Które nacje wydają najwięcej na podróże? Są trzy potęgi, ale szykują się przetasowania
Popularne Trendy
Wakacje 2022 oczami ubezpieczyciela - 250 tys. zł za leczenie turysty w Turcji
Biura Podróży
Dziesięć wakacyjnych lotów tygodniowo Itaki z Radomia. 35 tysięcy klientów