Czy Rosjanie powinni mieć możliwość podróżowania do krajów Unii Europejskiej? W Niemczech przeciwko wjazdowi rosyjskich turystów występuje głównie opozycja: „Wizy turystyczne dla Rosjan muszą zostać wstrzymane” - powiedziała w poniedziałek gazecie „Bild” Andrea Lindholz, posłanka CSU i wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu. Kanclerz Olaf Scholz i inni członkowie partii rządowych opowiedzieli się przeciwko całkowitemu zakazowi wjazdu do kraju urlopowiczów z Rosji.
Czytaj więcej
Trzeba przestać wydawać Rosjanom wizy turystyczne. Odwiedzanie Europy to przywilej, a nie prawo człowieka – napisała dzisiaj rano na Twitterze premier Estonii Kaja Kallas. To nie pierwszy głos w sprawie zamknięcia Europy przed Rosjanami.
Niemiecki rząd nie jest jedynym w UE, który waha się w tej kwestii. W końcu sama Komisja Europejska dostrzega w ewentualnym zakazie problemy prawne i zgłasza zastrzeżenia natury humanitarnej - zwłaszcza w przypadku przedstawicieli opozycji w Rosji. Ale kilka państw UE, zwłaszcza na wschodzie, już ograniczyło wydawanie wiz Rosjanom i zawiesiło wydawanie tzw. wiz krótkoterminowych, które pozwalają dość łatwo wjechać turystom. Teraz naciskają na to, czego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, oczekuje również od Unii Europejskiej: jednolitego rozwiązania unijnego, które zapobiegnie swobodnemu podróżowaniu obywateli Rosji w UE.
W praktyce, wjazd Rosjan do wielu krajów UE jest już ograniczony przez wzajemne zamknięcie przestrzeni powietrznej: samolotom z Rosji nie wolno lądować w UE i odwrotnie. Właśnie dlatego w ostatnich miesiącach szczególnie duża liczba Rosjan wjechała do UE przez państwa unijne graniczące bezpośrednio z Rosją: Finlandię, kraje bałtyckie i Polskę. Tamtejsze rządy już zapowiedziały lub wdrożyły kroki, które mają to zakończyć.
Przegląd: które kraje chcą ograniczyć przyznawanie wiz turystycznych Rosjanom?