Traveldata: Wakacje dla spóźnionych tańsze o prawie 800 złotych

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki zagranicznej z biurem podróży z wylotem między 5 a 11 września wyniosła 4208 złotych i była o 18 złotych wyższa niż tydzień wcześniej, ale o 791 złotych niższa niż w pierwszym tygodniu sierpnia – pokazuje Traveldata.

Publikacja: 22.08.2022 00:39

Wakacje po wakacjach szkolnych są nie tylko tańsze, ale i można je spędzić w mniejszym tłoku

Wakacje po wakacjach szkolnych są nie tylko tańsze, ale i można je spędzić w mniejszym tłoku

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 5 a 11 września wyniosła 4208 złotych i była o 18 złotych wyższa niż tydzień wcześniej. Utrzymał się więc trend wzrostu średniej ceny, ale dynamika tego ruchu była zdecydowanie mniejsza, kiedy różnica wyniosła 86 złotych, za to zbliżona do tej sprzed trzech tygodni, kiedy zwyżka pokazała 14 złotych różnicy – pokazuje najnowszy raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Średnia cena wyjazdu w pierwszym tygodniu września była o 791 złotych, czyli o 15,8 procent, niższa od średniej ceny z pierwszego tygodnia sierpnia.

Najwięcej, bo o 410 złotych, wzrosła cena wypoczynku na Costa de la Luz (poprzednio ceny tam najbardziej spadły). Mniejsze były zwyżki podróży na Lanzarote i Cypr – 358 i 180 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Wypoczynek po wakacjach nie przestaje drożeć

W minionym tygodniu największy spadek średnich cen wycieczek Traveldata odnotowała w wypadku półwyspu Chalcydyckiego (poprzednio ceny tam najbardziej wzrosły) – o 314 złotych. Nieco mniej taniały wrześniowe wakacje na Sycylii (poprzednio odnotowano tam również duży wzrost) i w Marsa Alam – o 285 i 193 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak piszą eksperci z Traveldaty, z pięciu najpopularniejszych krajów na wyjazdy w minionym tygodniu ceny obniżyły się ponownie w wypadku ofert spędzenia czasu w Egipcie - o 95 złotych. Jedynie o 5 złotych spadły w wypadku Turcji. Trzy pozostałe kierunki Traveldata zaliczyła do tych, w których ceny wzrosły, przy czym wzrost w wypadku Bułgarii i Grecji był symboliczny, bo wyjazdy do pierwszej zdrożały o 6 złotych, a do drugiej - 1 złoty. Jedynie Wyspy Kanaryjskie podrożały wyraźnie i było to 101 złotych.

Rok do roku wszystko w górę

Porównanie średniej ceny imprezy turystycznej oferowanej przez biura podróży na poprzedni sezon i na obecny z wylotem w pierwszym tygodniu września pokazało, że średnia z ostatniego tygodnia była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 780 złotych. Tydzień wcześniej zwyżka liczona rok do roku wyniosła 852 złote.

Najbardziej w okresie roku podrożały wyjazd do Maroka, o 2650 złotych, do szarm el-Szejk, o 1123 złote, i do Hurghady – o 1080 złotych.

W minionym tygodniu nadal Traveldata nie zanotowała zniżek cen wycieczek w skali roku na żadnym z monitorowanych kierunków.

Jak co tydzień Traveldata zbadała też, jak zmieniły się ceny paliwa lotniczego i kurs dolara i euro, czyli dwa czynniki o decydującym wpływie na koszty organizatorów wyjazdów zagranicznych. Eksperci ocenili, że sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już osiemdziesiąty raz z rzędu mniej korzystna niż w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku. Dlaczego? Cena paliwa lotniczego była wyższa o 78,4 procent (przed dwoma tygodniami o 84,4 procent), a złoty słabszy wobec dolara i euro o 7,6 procent (przed tygodniem 5,8 procent, a przed dwoma tygodniami 7,5 procent). To spowodowało, że wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale 480-490 złotych (przed tygodniem było to 435-445 złotych, a przed dwoma tygodniami 505-515 złotych).

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród pięciu najpopularniejszych kierunków zdecydowanie najwięcej podrożał, licząc rok do roku, Egipt – o 1014 złotych. Cena wypoczynku w Turcji skoczyła o 880 złotych, na Wyspach Kanaryjskich o 717 złotych, w Grecji o 661 złotych, a w Bułgarii - o 201 złotych.

Traveldata zbadała też ceny wyjazdów do mniej uczęszczanych kierunków. Okazało się, że za Maroko trzeba było w zeszłym tygodniu zapłacić o 2650 złotych więcej niż przed rokiem. Znaczne podwyżki objęły też Maltę, Hiszpanię kontynentalną i Majorkę – wyniosły odpowiednio 983, 829 i 744 złote. W mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów na Cypr, do Tunezji, Włoch i Portugalii – o 588, 581, 574 i 515 złotych. Najmniej touroperatorzy podnieśli cenę Albanii – o 395 złotych.

Itaka i Prima nie szarżują z cenami

„W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka, Prima Holiday i Grecos – o około 530, 540 i 670 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 680 złotych (biuro Best Reisen) do ponad 1400 złotych” - czytamy dalej w raporcie.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego pierwszy okazał się TUI Poland, z liczbą 44 ofert. Za nim uplasowały się Itaka z liczbą 25 ofert i Exim Tours z liczbą 23 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wrześniowych wakacji w Egipcie oferował Coral Travel (7), w Grecji Itaka (10), Exim Tours (7) i TUI Poland (6), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (12), w Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (5), w Tunezji TUI Poland (4) i Exim Tours (3), a w Bułgarii TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, biuro Itaka w Egipcie, Grecji i Turcji, a biuro Exim Tours zyskało na atrakcyjności w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji – podsumowują autorzy badania.

Cały materiał zamykają tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały klientom imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. „Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów” - informuje Traveldata.

W trzydziestym ósmym zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie drugim dla września skład pierwszej piątki w tabeli pozostał taki sam, choć dwa zamieniły się miejscami - z piątego na czwarte awansowała Itaka, a ruch odwrotny odnotował Best Reisen.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydzieste ósme w tym roku porównanie cen wyjazdów z biurem podróży z wylotem w sezonie letnim definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 5 do 11 września 2022 roku (wcześniej Traveldata porównywała ceny dla pierwszego tygodnia sierpnia). Ceny dla tego okresu zostały zebrane 18 sierpnia 2022 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 11 sierpnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 12 sierpnia 2021 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 5 a 11 września wyniosła 4208 złotych i była o 18 złotych wyższa niż tydzień wcześniej. Utrzymał się więc trend wzrostu średniej ceny, ale dynamika tego ruchu była zdecydowanie mniejsza, kiedy różnica wyniosła 86 złotych, za to zbliżona do tej sprzed trzech tygodni, kiedy zwyżka pokazała 14 złotych różnicy – pokazuje najnowszy raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Rainbow startuje z przedsprzedażą Lata 2023. "Rodziny z dziećmi już czekają"
Biura Podróży
Tort po upadku Thomasa Cooka będzie dopiero dzielony. Na sporą porcję liczy Alltours
Biura Podróży
Nekera: Mamy nowości na przyszłe lato
Nowe Trendy
Ukraińska firma zachęca: Odwiedź "odważne miasta", zobacz historię na własne oczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nowe Trendy
Burmistrz Wenecji na tropie surferów z Canal Grande. Chuligański wybryk ukarany