Grecka branża: Bez przestrzegania zrównoważonej turystyki wypadniemy z gry

Żeby utrzymać konkurencyjność na rynku turystycznym greckie firmy muszą zacząć stosować zasady gospodarki zrównoważonej. Na razie nie mają o tym pojęcia. Z pomocą rusza ich organizacja branżowa.

Publikacja: 15.12.2023 01:08

Organizacja skupiająca przedsiębiorców turystycznych podsunie małym firmom narzędzia i sposoby wdroż

Organizacja skupiająca przedsiębiorców turystycznych podsunie małym firmom narzędzia i sposoby wdrożenia gospodarki zrównoważonej

Foto: Aleksander Kramarz

Grecka Konfederacja Turystyki (SETE) uruchomi specjalny program, żeby pomóc przedsiębiorstwom turystycznym w dostosowaniu się do zasad gospodarki zrównoważonej - zapowiedział prezes tej organizacji Yiannis Paraschis.

Czytaj więcej

Grecki rząd podnosi podatek turystyczny i zaostrza zasady wynajmowania mieszkań

Jak pisze portal Greek Travel Pages, otwierając doroczną konferencję SETE, Paraschis stwierdził, że rok 2023 wyraźnie pokazał, że konkurencyjność i rentowność ekonomiczna greckich produktów turystycznych i przedsiębiorstw zależą w dużej mierze od ich zrównoważonego rozwoju społecznego i środowiskowego.

Turystyka zrównoważona? A co to takiego?

Według badania przeprowadzonego przez firmę Deloitte 73 procent greckich przedsiębiorstw z branży turystycznej nie zastanawia się nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, a tylko 20 procent zapewnia pracownikom szkolenia z zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem.

- Te braki są szczególnie widoczne w małych i średnich przedsiębiorstwach o przychodach poniżej 10 milionów euro, które stanowią większość w sektorze – przypomniał powiedział prezes SETE, podkreślając jednocześnie, że utworzenie zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu turystycznego jest „jedynym sposobem kontynuowania przez grecką turystykę pozytywnego kursu i pozostania greckiej marki na szczycie”.

Czytaj więcej

Grecja zainwestuje setki milionów euro ze swojego KPO w turystykę. Co poprawi?

Grecki KPO pomoże zrównoważyć gospodarkę turystyczną

Stąd inicjatywa SETE, która ma pomóc przedsiębiorstwom turystycznym przejść na praktyki zrównoważonej gospodarki. W ramach specjalnego programu organizacja zapewni metody, narzędzia i sposoby, dzięki którym przedsiębiorstwa turystyczne będą wiedziały, jak wdrażać najlepsze praktyki.

Zanim program zostanie oficjalnie wprowadzony w 2024 roku, przejdzie przez fazę pilotażu na próbie przedsiębiorstw.

- Ta inicjatywa w zakresie samoregulacji branży jest ważnym wyborem biznesowym, ale jest konieczna – stwierdził Paraschis,i przyznał, że transformacja w stronę zrównoważenia i dbałości o środowisko będzie w wielu wypadkach wymagać inwestycji i pociągnie koszty.

Jego zdaniem te wysiłki powinny być wspierane zarówno przez fundusze ekologiczne systemu bankowego, uproszczone procedury sięgania po pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy i narzędzia finansowe przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej

Zrównoważona turystyka w hotelach się opłaca. Zarabiają więcej
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Nowe Trendy
Morsowanie, biegówki, spa... - Sopot zachęca w reklamie do przyjazdu po sezonie
Nowe Trendy
Tunezja świętuje turystyczny rekord i nagradza polskie biura podróży
Nowe Trendy
Koszykarz i kolarka promują polskie atrakcje turystyczne. 200 milionów odsłon w Europie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nowe Trendy
Egipt chce dotrzeć do młodych turystów. Szuka pomocy w Google'u