Zebrane przez Google'a dane pochodzą z okresu od 12 listopada 2021 roku do 12 stycznia 2022 roku i dotyczą najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z nartami i feriami zimowymi.

Najczęściej wyszukiwaną przez Polaków miejscowością z polskich kurortów zimowych w tym sezonie było Zakopane, a na podium znalazły się również Karpacz i Szklarska Poręba. Wśród najpopularniejszych haseł pojawiły się też Białka Tatrzańska i Krynica-Zdrój (lista patrz niżej).

Czytaj więcej

Lonely Planet: W Białce Tatrzańskiej tani narciarski urlop z "wiejską gościnnością"

W tym roku, według danych Google'a, nastąpił także wzrost zainteresowania Polaków nartami za granicą, w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród najczęściej wyszukiwanych ośrodków narciarskich są włoski Val di Sole,słowacki Chopok/Jasna i ponownie włoskie Livigno.

Polacy interesowali się też wyjazdem na narty do Francji - tutaj najczęściej szukali informacji o Trzech Dolinach (Les Trois Vallées). Rzadziej wyszukiwanymi hasłami były Tatrzańska Łomnica (Tatranská Lomnica, Słowacja), Zell am See (Austria), Bukovel (Ukraina) i Jańskie Łaźnie (Janske Lazne, Czechy).

– To jednak austriackie stacje narciarskie zajmują aż sześć z dziesięciu najczęściej wyszukiwanych kurortów alpejskich – tłumaczy Jacek Bisiński z Google'a, cytowany w komunikacie tej firmy. - Wśród nich znajdują się Zell am See, Ischgl i Zillertal Arena. Podsumowując, Polacy najczęściej pytali o ośrodki narciarskie we Włoszech 41,2 procent), Austrii (29,2 procent) i Francji (13,2 procent).

Czytaj więcej

Agenci turystyczni do władz Włoch: Bez złagodzenia przepisów nie będzie narciarzy

Google przeanalizował również, które hasła związane z feriami zimowymi zyskiwały, a które straciły na popularności w tym sezonie. Szczególną uwagę przyciąga hasło "narty Gruzja", które zyskało 189 procent na popularności w okresie od listopada 2021 roku do stycznia 2022 roku w porównaniu z tym samym okresem w zeszłego roku.

Wzrost zainteresowania Gruzją jako kierunkiem narciarskim ma swoje odzwierciedlenie w wyszukiwaniu lotów do tego kraju. Tu Google zanotował wzrost o 194 procent. Najpopularniejszym lotniskiem było Tbilisi.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Innymi hasłami, których popularność szczególnie wzrosła były: “narty Włochy” (wzrost o 72 procent), “narty Francja” (wzrost o 57 procent) i “narty Austria” (wzrost o 26 procent).

Czytaj więcej

Ambasada Włoch do agentów turystycznych: Nie będzie wyjątków dla polskich dzieci

Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem wśród Polaków cieszyła się w tym sezonie Szwajcaria - hasło “narty Szwajcaria” było wyszukiwane rzadziej aż o 75 procent. Podobnego spadku doświadczyło zainteresowanie hasłami “narty Słowacja”, “narty Czechy” i “narty Ukraina” (spadek popularności o odpowiednio 23, 19 i 9 procent).

10 najczęściej szukanych miejscowości narciarskich w Polsce

1. Zakopane

2. Karpacz

3. Szklarska Poręba

4. Białka Tatrzańska

5. Krynica Zdrój

6. Szczyrk

7. Wisła

8. Zieleniec

9. Czarna Góra

10. Tylicz

10 najczęściej szukanych stacji narciarskich za granicą

1. Val di Sole

2. Chopok/Jasna

3. Livigno

4. Les Trois Vallées

5. Tatranska Lomnica

6. Zell am See

7. Bukovel

8. Janske Lazne

9. Val di Fassa

10. Ischgl

10 najczęściej szukanych stacji narciarskich w Alpach

1. Val di Sole

2. Livigno

3. Les Trois Vallées

4. Zell am See

5. Sella Ronda

6. Ischgl

7. Zillertal Arena

8. Schladming

9. Solden

10. Kitzbuhel